İcrada Şikâyetler

İcra ve iflas organları tarafından gerçekleştirilen hukuka aykırı işlemlerin iptaline, hukuka aykırı bu işlemin düzeltilmesine veya yapılması gerekmesine rağmen yapılmayan işlemlerin yaptırılması için icra mahkemesine şikâyet yoluna başvuru yapılabilir.

İCRADA ŞİKÂYET NEDİR? ŞİKÂYET SEBEPLERİ NELERDİR?

İcra ve iflas organları tarafından gerçekleştirilen hukuka aykırı işlemlerin iptaline, hukuka aykırı bu işlemin düzeltilmesine veya yapılması gerekmesine rağmen yapılmayan işlemlerin yaptırılması için icra mahkemesine yapılan başvuruya şikâyet denilmektedir. İtiraz ödeme emrine karşı icra dairesine yapılırken şikâyet ise icra mahkemesine yapılmaktadır. İcra mahkemelerinin hukuka aykırı kararlarına karşı ise şikâyet yoluna başvurulamaz bu durumda kanun yollarına başvurulması gerekmektedir.

İşlemin iptalinde veya yaptırılmasında menfaati bulunan takibin tarafları veya bir diğer üçüncü kişiler icra mahkemelerine şikâyette bulunabilir. İcra organları tarafından yapılan işlemler nedeniyle bir tarafın menfaatleri ihlal edilmekte bir tarafın ise yararına olmaktadır. Bu yüzden yapılan şikâyetlerde karşı taraf davalı olarak gösterilmektedir. Bu konuda çeşitli görüşler olmakla birlikte bazı görüşler şikâyet usulünü bir dava olarak görmekteyken, bazı görüşler ise şikâyetin kendine özgü bir usul olduğunu savunmaktadır.

ŞİKÂYET KANUN YOLUNDA TARAFLAR KİMLERDİR?

Şikâyet kanun yolu icra dairelerinin işlemlerine karşı başvurulan kendine özgü bir kanun yolu olup, bir dava çeşidinden çok bir şikâyet yoludur. Bir şikâyet yolu olması nedeniyle bu kanun yolunda davalı ve davacı tarafları yoktur. Şikâyet yolunda davacı ve davalının bulunmaması nedeniyle taraflar şikâyet eden ve şikâyet olunandır.  Şikâyet için kişinin zarara uğraması veya işlemi yapan icra ve iflas organının kusurlu olması şart değildir. Şikâyet için zarar ve kusur aranmaz. Bunun yanında işlemi tesis eden icra müdürlüğünün şikâyet hakkı bulunmamaktadır. Zira İcra ve iflas dairesi, bir işlemi yanlış yaptığı kanaatindeyse, şikâyet süresi içinde olmak şartıyla o işlemi kaldırabilir veya değiştirebilir.

Şikâyet eden: İcra müdürlüğünce yapılan bir işlemden zarar gördüğü kanısında olan her ilgili o işlem hakkında şikâyet yoluna başvurma hakkına sahiptir. İcra müdürlüğünün bir işlemini, aşağıda açıklanan sebeplerden birine dayanarak iptal edilmesi veya düzeltilmesinde hukuki yararı bulunan herkes şikâyette bulunabilir.

Şikâyet olunan: Şikayet ile icra dairesinin bir işleminin kanuna aykırı olduğu veya şikâyet konusu olaya uygun olmadığı ileri sürülür. Bu sebeple de şikâyet olunan taraf şikâyet konusu işlemi yapmış olan icra veya iflas dairesidir.

ŞİKÂYET KANUN YOLUNA BAŞVURMA SEBEPLERİ

1-) Kanuna Aykırılık: Kural olarak şikâyet nedeni kanunda belirlenen özel şikâyet nedenleri içerisinde yer almadığı takdirde genel şikâyet nedeni olarak kanuna aykırılık içerisinde değerlendirilir.

2-) Hadiseye Aykırılık: Hadiseye aykırılık kanunda özel şikâyet nedeni olarak düzenlenmiştir. İcra organı tarafından işlem yapılırken olayın esasları dikkate alınmadan genel bir yorum ile hadiseye uygun olmayan bir karar verilmesi bu nedene girmektedir.

3-) Hakkın Gereğinin Yerine Getirilmemesi: İcra organı tarafından haklı bir neden olmaksızın yapılması gereken bir işlemin yapılmaması halinde bu nedenle şikâyet yoluna başvurulabilir.

4-) Hakkın Sürüncemede Bırakılması: Burada ise bir hakkın yerine getirilmemesi sebebine benzer bir durum söz konusudur. Fakat burada icra organı tarafından söz konusu talep reddedilmemekte fakat yerine de getirilmemekte sürüncemede bırakılmaktadır.

ŞİKÂYET SÜRESİ NE KADARDIR?

Şikâyet süresi, şikâyet edilen konunun öğrenilmesinden itibaren 7 gün olarak öngörülmüştür. Bazı hallerde bu süre yoktur. Kamu düzeni bunların başında gelmektedir. Kamu düzenin ve kamunun menfaatlerinin korunması amacıyla kamu düzenine aykırılık hallerinde şikâyet süresi herhangi bir süreye bağlanmamıştır. Ayrıca hakkın yerine getirilmemesi ve hakkın sürüncemede bırakılması sürekli devam eden ve sona ermemiş işlemler oldukları için bu iki özel sebep içinde 7 günlük süre söz konusu değildir.

ŞİKÂYET NEREYE VE NASIL YAPILIR?

Yapılan hukuka aykırı işlem sonucu menfaati zedelenen kişi icra mahkemesine sözlü veya yazılı olarak hukuka aykırı işlemin iptali veya yerine getirilmesi konusunda başvuruda bulunabilir. Kural olarak yapılan şikâyet için incelemeler dosya üzerinden yapılmaktadır. Mahkemece gerekli olması halinde incelemenin duruşmalı olarak yapılmasına karar verilebilir. Mahkeme şikâyetçinin şikâyet nedeni ile bağlı değildir bu sebeple başka bir nedenle de işlemin iptaline karar verebilir.

Şikâyetin nereye yapıldığı önemlidir. Yukarıda da açıklandığı üzere itiraz ödeme emrine karşı icra dairesine yapılırken şikâyet ise icra mahkemesine yapılmaktadır. İcra dairesine yapılan şikâyet geçersiz olacaktır. Hukuka aykırı işlem için yapılacak şikâyetlerde görevli mahkeme icra mahkemesidir. Yetkili mahkeme ise şikâyete konu işlemi yapan icra dairesinin bulunduğu yerdeki icra mahkemesi olup bu kesin yetki kuralıdır. Kural olarak yapılan şikâyetler icra takibini ve sürecini etkilemez. Fakat mahkemece gerekli görülmesi halinde mahkemece takibin durdurulmasına karar verilebilir. Bu husus İcra ve İflas Kanunu Madde 22 ile “Şikâyet, icra mahkemesince karar verilmedikçe icrayı durdurmaz.” düzenlenmiştir.

ŞİKÂYETİN SONUCUNDA NE KARAR VERİLMEKTEDİR?

Mahkemeye yapılmış olan bir şikâyetin incelenmesi neticesinde mahkemece itirazın kabulüne karar verilebilir veya yapılan şikâyetin reddine karar verilir. Mahkemece yapılan şikâyetin yerinde olmadığı veya yapılan şikâyetin süreye tabi olduğunun ve sürenin geçtiğinin tespiti halinde yapılan şikâyetin reddine karar verilerek yargılama giderleri ve vekalet ücreti şikâyeti yapan taraf üzerine bırakılır.

Mahkemece yapılan inceleme neticesinde şikâyetin haklı olduğuna karar verilmesi halinde ise söz konusu işlemin iptaline karar verilir. Mahkemece bir işlemin iptal edilmesiyle birlikte bu işleme bağlı bütün işlemlerde kendiliğinden iptal olmaktadır. Mahkeme söz konusu işlemin iptali yerine düzeltilmesine karar vermesi halinde ise işlem düzeltilerek şikâyet konusu giderilmektedir. Bir işlemin yerine getirilmemesi veya sürüncemede bırakılması halinde ise mahkemece bu işlemin yapılması emredilmektedir.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adem Aydın - Mesaj Gönder

# genel

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elazığ Fırat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elazığ Fırat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elazığ Fırat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elazığ Fırat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.