Seçim Sandığında Röveşata Gol

31 Mart Mali İdareler Seçimi iktidar sahipleri, anket şirketleri, ülkenin iletişim kanallarının çoğunluğunu elinde tutan tekellerin beklentilerinin aksine büyük bir sürprizlerle nihayetlendi. İnsanların beklentilerinin aksine bu sürprizlerin neler olduğunu biraz değinmek gerekir. İstatistik uzmanları anketörler; daha evvelki seçimler baz alınarak Türkiye haritasında bazı partilerin kazandığı illeri ilçeleri belirli renk skalası ile göstermesi sonucu 31 Mart akşamı bu renk skalasına baktığımızda daha evvel sarıya boyanmış Türkiye haritasının; çoğunluğunu kırmızı ve farklı renklerle boyandığına tanık olduk. Bu sonuç son yirmi iki yıllık seçim süreçlerinde kazanmayı alışkanlık edinmiş Adalet ve Kalkınma Partisi ve Cumhur ittifakının oluşturduğu siyasi hareketin aldığı en ağır yenilgiydi. İktidarın gücü, medya gücü ve birçok avantajı elinde tutan bu hareket bu mağlubiyeti neden almıştı.

Uzun zamandır Anadolu insanını yıpratan ekonomik olumsuzluklar adeta gözden kaçmış toplumdan yükselen feryat figan duyulmamış gibiydi.  Bu duyarsızlık algısı uzun yıllar toplumu yönetenlerin aldığı seçilme hakları bir süre sonra o insanlarda oluşturduğu güç paralelinde onları toplumla soyutlamış gibiydi. Toplumun alt katmanları ile bağını zayıflatan hatta bağını koparan yöneticiler zaten kazanıyoruz rahatlığı ile toplumun sorunlarından ve dolayısıyla tercihlerinden bir haber bu seçime girdiler.

Toplumun kanayan yaralarını sümen altı eden, toplumun feryadına kulak tıkayan adeta toplum değil bireysel çıkar mücadelesi veren siyasiler bu yenilginin zeminini hazırlamış oldu. Aday belirleme çalışmalarında aday adaylarının hayli fazla oluşu kesinleşen adaylarla başlayan seçim çalışmalarında tenhalaştı. İktidar kanadında bazı aday adayları başka siyasi hareketler safına katıldı.

Bir yanda toplumsal çürüme bir yanda ekonomik krizler ve buna çare üretemeyen yöneticiler öte tarafta elindeki kıt imkânlarla toplumun feryadına imdadına sessiz sedasız koşan insanlar. Geçmiş onlarca seçim mağlubiyetlerinden önemli dersler çıkarmış Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi ve başında çiçeği burnunda başkanı Özgür Özel, sağında solunda metropol şehirlerin büyükşehir belediye başkanları ve dinamizmi hayli yüksek umutlu bir genç kuşak.

Ekonomik sorunlarla cebelleşen başta emekli ve dar gelirler olmak üzere asgari geçim derdinde ki insanları, yaşam ve düşünce şekli ile çağın önünde yürüyen Z kuşağı gençlerini "savunma sanayi hikâyeleri,  popülist sloganlar ve tercih edilen siyasiler"  ikna etmeye yetmedi.

Bir tarafta başımızda Recep Tayyip Erdoğan var her zaman olduğu gibi bize oy toplar, yaptığı bir konuşma ile sunduğu bir vaadle halkı tekrar saflarını çeker mantığıyla düşünüp yeterli çalışmayı yapamayan adaylar. Bu seçim de halk; kibirli, egoist, toplumdan kendini soyutlamış, toplumun sıkıntılarından bir haber, ya da oturduğu koltuğu bir dönem işgal edip çalışmayan siyasilere bir ders vermiştir.

31 Mart Mali İdareler Seçimi içinde taşıdığı olumlu ve olumsuz neticeler ile siyaset okullarında ders literatüründe okutulmalıdır.

Özellikle kadın ve genç adayların başarıları Türk siyasi tarihine geçecek niteliktedir.

Anadolu halkı bu seçimde tercihleri ile adeta sandıkta rövaşata ile iktidara gol atmıştır.

Son yıllarda savunma sanayi,  devlet millet bekası söylemleriyle halka giden iktidar, oysa tarımdaki gerileme,  hayvancılığın bitme noktasına gelmesi, kültür sanata sırtını dönmesi, mevcut adalet sistemindeki sıkıntılara çare bulamayışı,  liyakatli kadroların hak ettiği yerlerde iş bulmasına çözüm bulunmaması, mülakatı kaldırma vaadinin slogandan öteye geçmemesi, 17 milyonu aşan mülteci ve kaçak göçmenlerin varlığıyla ülke demografik yapısını ve bekasını tehlikeye koyması bu seçimi iktidarın kaybedeceği sinyalini vermekteydi.

Bu seçimde olumsuzlukları iyi değerlendiren yenilenmiş ve uyumlu kadrolarıyla muhalefet kendisine önemli kazanımlar elde etmiştir. Muhalefetin bu başarısı daha önce Ankara ve İstanbul gibi büyükşehirlerdeki başarılı belediyecilik anlayışı kendilerine referans olarak dönmüştür. 31 Mart seçimlerinde kazanılan belediyeler şeffaf adil ve başarılı çalışmaları ülke siyasi tarihinde ufuklar açacak tercihleri değiştirecek olanaklar sunma fırsatlarıyla dolu. Ya gelecek yıllarda farklı yönetim anlayışı ile yönetileceğiz ya da eski sarmal için de başa dönüp yeni maceralar arayacağız. Yakın zamanda buna tanık olacağız. İktidar sandıkta yediği röveşata gölü telafi eder mi, bu maç böyle biter mi zaman bizlere gösterecektir.

Bazı yenilgiler zafer kadar önemlidir şayet dersler çıkarılırsa. Bu seçim iktidarı verilmiş çok kritik bir uyarıdır... Tarihimize baktığımızda bunun örneklerini Doğruyol Partisi, Anavatan Partisinin varlık ve yok oluş süreçlerinde görmekteyiz. İktidar olup sandığa gömülen bu siyasi hareketlerin sonu hüsran olmuştur.

İlimizde ilk döneminde önemli çalışmalara imza atan halkın siyaset dışında özverili çalışmaları ile takdirini kazanmış belediye başkanı Şahin Şerifoğulları seçildi. Ancak mevcut diğer başkanların seçilme eylemini ilçe belediyelerinde halkımızdan göremedik. Eski başkanlar seçmenden kırmızı kart görmüştür.

Kazanan tüm adayları tebrik eder 31 Mart Mali İdareler Seçiminin milletimize hayırlı olmasını temenni ederim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Muhammet Yalçın Azizoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elazığ Fırat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elazığ Fırat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elazığ Fırat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elazığ Fırat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.