Hayvan Saldırısı Nedeniyle Oluşan Zararlarda Tazminat Davası

Hayvan Saldırısı Nedeniyle Oluşan Zararlarda Tazminat Davası

Sahipli veya sahipsiz hayvanlar tarafından kişilerin zarara uğraması halinde kişilerin uğradıkları zararları hayvan sahibinden veya hayvanın sahipsiz olması durumunda ise ilgili idarelerden açılacak tazminat davası ile talep etmesi mümkündür.

Genel Olarak

Sahipsiz hayvanların kişilerin can veya malvarlığına zarar verebildiği durumlar ile karşılaşmaktayız. Öncelikle bu zarar, sadece bir hayvan tarafından ısırılmak ya da saldırı sebebiyle kişilerin vücut bütünlüğüne zarar gelmesi şeklinde değil, saldırıya uğrayan kişilerin çocuğuna, eşyasına yahut hukuken eşya sayılan sahipli hayvanına zarar gelmesi şeklinde de gerçekleşebilir. Ancak, bir hayvanın bir kimseye yahut bir şeye zarar vermiş olması sadece o hayvanın ya da bütün hayvanların tehlikeli olduğu kanaatiyle ortadan kaldırılması, öldürülmesi gerektiği anlamını taşımaz.  5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu, 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu ve 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu çerçevesinde bir hayvana zarar vermenin, ona işkence yapmanın ya da onu öldürmenin cezai ve idari yaptırımları vardır. Bir hayvanın saldırısına maruz kalındığında somut olayda suçlu “kusurlu kesinlikle hayvan sahibidir” kuralı söz konusu değildir. Bunu ancak bilirkişi raporları ışığında mahkeme ortaya koyabilir. Bazı durumlarda hayvanı idaresinde bulunduran kişi gerekli önlemleri almış olmasına rağmen somut olay saldırıya uğrayan kişinin dikkatsizliği yahut hayvana tahrikiyle de meydana gelebilmektedir. Nitekim bu tip bir olayda kanun, kusuru hayvanda değil, olayın özelliğine göre hayvan sahibinde veya saldırıya uğrayan kişide arar. 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu’nun Hayvan Bulunduranın Sorumluluğu başlıklı 67. maddesi; “1.Bir hayvanın bakımını ve yönetimini sürekli veya geçici olarak üstlenen kişi, hayvanın verdiği zararı gidermekle yükümlüdür. 2.Hayvan bulunduran, bu zararın doğmasını engellemek için gerekli özeni gösterdiğini ispat ederse sorumlu olmaz. 3.Hayvan, bir başkası veya bir başkasına ait hayvan tarafından ürkütülmüş olursa, hayvanı bulunduranın, bu kişilere rücu hakkı saklıdır.”… demekle bir hayvanın verdiği zarardan, o hayvanın bakım ve yönetimini SÜREKLİ ya da GEÇİCİ olarak üstlenen kişinin sorumlu olduğu belirtilmiştir. Belirtmek gerekir ki; söz konusu hayvanı idaresinde bulunduran kişinin bu zararın doğmasında kusuru olmasa dahi doğan zarardan sorumluluğu vardır. Bu durumda zarar gören tarafından, hayvanı idaresinde bulunduran kişi aleyhine Maddi-Manevi Tazminat davası açılması mümkündür.

Sahipli Hayvan Saldırısında Sorumluluk Kime Aittir?

Sahipli bir hayvanın kişiye ya da kişilerin mallarına verdiği hasardan dolayı hayvan bulunduranın sorumluluğu bulunmaktadır. Bu sorumluluk hem hukuki hem de cezai sorumluluktur. Bir hayvanın bakımını ve yönetimini üstlenen bir kişi bu hayvanın verdiği zararlardan da sorumlu olacaktır. Bu sorumluluk Hem Türk Borçlar Kanunu’nda hem de Türk Ceza Kanunu’nda düzenlenmiştir. İlgili kanun hükümleri dikkate alındığında hayvanın bakımını ve yönetimini üstlenen kişiye karşı hayvanın vermiş olduğu zararın neticesinde maddi ve manevi tazminat davası açılabilecektir. Bunun dışında sahipli hayvanın başkalarının hayatı veya sağlı bakımından tehlike oluşturabilecek şekilde serbest bırakılması durumunda hayvanın yönetimini üstlenen kişi hakkında Türk Ceza Kanunu’ndaki düzenlemelerden dolayı 6 aya kadar hapis veyahut adli para cezası verilebilecektir.

Sahipsiz Hayvan Saldırısında Kime Karşı Dava Açabilirim?

Hayvan saldırılarında sorumluluğun belirlenmesi noktasında hayvanın sahipli veya sahipsiz olması büyük önem arz etmektedir. Hayvanın sahipli olduğu durumlarda uygulanacak hükümler ve izlenecek dava aşamaları ile sahipsiz hayvanın saldırdığı durumda izlenecek aşamalar birbirinden oldukça farklıdır.

Sahipsiz Hayvan Saldırısında Sorumluluk Kime Aittir?

Sahipsiz hayvan saldırılarında sorumluluğu belirlemek sahipli hayvan saldırılarındaki gibi kolay değildir. Bu sebeple sahipsiz hayvan saldırılarında sorumluluğun tespiti hususu çok önemlidir. Özellikle son zamanlarda sahipsiz hayvanlar kişilerin can veya malvarlığına ciddi ölçüde zarar verebilmektedir. Bu zararlar bazen kişinin vücut bütünlüğü üzerinde ısırma, yaralama şeklinde bazen kişileri korkutmak suretiyle ruhsal sağlıkları üzerinde bazen de kişilerin araçlarına, bahçelerine ve benzeri malvarlığı değerleri üzerindeki zarar şeklindedir. Danıştay’ın sahipsiz hayvanların verdiği bu zararlar karşısında sorumluluğun kime ait olduğu hususunda istikrarlı bir şekilde vermiş olduğu kararlar vardır. İşbu kararlarda Danıştay sahipsiz hayvan saldırılarından kaynaklı oluşan zararlardan saldırının gerçekleştiği yerden sorumlu olan belediyenin sorumlu olduğunu belirtmiştir. Yani saldırının gerçekleştiği yerden sorumlu olan belediye, sahipsiz hayvanın vermiş olduğu zararı tazmin etmekle yükümlüdür.

Belediyenin Sorumluluğunun Türü Nedir?

Belediyeler idari kurumlardır ve idari kurumların sorumluluğu kusurlu sorumluluk ve kusursuz sorumluluk olmak üzere iki ayrılmaktadır. Kusurlu sorumlulukta idarenin yapmakla görevli olduğu bir hizmeti eksik, hatalı veya hiç yapmamasından dolayı meydana gelen kusurdan kaynaklanan sorumluluktur. Kusursuz sorumluluk halinde ise idarenin kusurlu olup olmaması önemli değildir. İdare meydana gelen mağduriyeti gidermekle yükümlüdür. Danıştay vermiş olduğu bir kararında “…ilgili belediyenin kamu hizmetinin işleyişindeki yetersizlik, aksaklık ve düzensizliğinin hizmet kusuru oluşturduğu gerekçesiyle tazminat sorumluluğu bulunduğuna karar vermiştir.” Diyerek sahipsiz hayvan saldırısında belediyenin sorumluluğunun kusur sorumluluğu olduğunu belirtmiştir. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda ve yine bu kanuna bağlı olarak çıkartılan 26166 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği’nde, sahipsiz hayvanların bakımı ve gözetiminden yerel yönetimler olan belediyeler sorumlu tutulmuştur. Yani sahipsiz hayvanların vermiş olduğu zararlardan, belediyenin üzerine düşen özen ve dikkat yükümlülüğünü yerine getirmemesi nedeniyle sorumluluğu bulunmaktadır.

Sahipsiz Hayvan Saldırısında Ne Davası Açılabilir?

Yukarıda da bahsedildiği üzere sahipsiz hayvan saldırıları idarenin sorumluluğundadır ve bu sorumluluk türü de kusur sorumluluğudur. İdarenin kusurlu olduğu durumlarda açılacak olan dava tam yargı davasıdır. Tam yargı davası, idarenin herhangi bir kusurlu işlemi veya ihmali nedeniyle zarara uğrayan kişinin maddi ve manevi zararının tazmini amacıyla açılan idari dava türüdür. Tam yargı davası, idare aleyhine açılan özel hukuktaki tazminat veya alacak davasına benzer bir idari dava olarak da nitelendirilebilir. Tam yargı davalarında görevli mahkeme idare mahkemelerdir. Yetkili mahkeme ise sahipsiz hayvan saldırısının gerçekleştiği yerdeki idare mahkemesidir.

Tam Yargı Davasında Dava Zamanaşımı Nedir?

Tam yargı davasında dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan birisi dava zamanaşımıdır. Eğer ki zarar gören kişi davayı zamanında açmaz ise açmak istediği dava zamanaşımından dolayı reddedilecektir. Tam yargı davasındaki zamanaşımı süreleri bir yıl, beş yıl ve otuz günlük sürelerdir. Şöyle ki: “İdari eylemlerden hakları ihlal edilmiş olanların idari dava açmadan önce, bu eylemleri yazılı bildirim üzerine veya başka suretle öğrendikleri tarihten itibaren bir yıl ve her halde eylem tarihinden itibaren beş yıl içinde ilgili idareye başvurarak haklarının yerine getirilmesini istemeleri gereklidir.” Şeklinde kanunda düzenlenmiştir. Bu isteklerin kısmen veya tamamen reddi halinde, bu konudaki işlemin tebliğini izleyen günden itibaren veya istek hakkında otuz gün içinde cevap verilmediği takdirde bu sürenin bittiği tarihten itibaren, dava süresi içinde dava açılabilir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adem Aydın - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elazığ Fırat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elazığ Fırat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elazığ Fırat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elazığ Fırat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.