İştirak Nafakasının Çocuğun Reşit Olmasıyla Kendiliğinden Sona Ermesi

Velayet kendisine verilmeyen eş; çocuğun ihtiyaçlarına katılmak için diğer eşe nafaka ödemek zorundadır. Çocuğun reşit olması ile birlikte mahkeme kararına gerek olmaksızın iştirak nafakası sona erecektir.

Türk Medeni Kanunu uyarınca - Çocuğun bakımı, eğitimi ve korunması için gerekli giderler ana ve baba tarafından karşılanır. Hükmü bulunmaktadır. Boşanma ile birlikte ise taraflar arasında evlilik birliğinin sona ermesi nedeniyle müşterek çocuk veya çocukların velayeti anne veya babadan birine verilir. Bu kapsamda ilgili kanun hükümleri ile velayeti kendisine verilmeyen tarafın müşterek çocuğun giderlerine katılınılması için iştirak nafakası düzenlenmiştir.

İŞTİRAK NAFAKASI NEDİR?

İştirak nafakası, boşanma davası sonuçlandıktan sonra müşterek çocuk/çocuklar lehine velayeti kendisinde olmayan eşin müşterek çocuğun/çocukların geçimlerini idamesi için ödediği aylık paradır. İştirak nafakasına hakim talep halinde ve ya re'sen hükmedebilir. İştirak nafakası ödenirken eşlerin boşanmada bir kusurunun bulunup bulunmadığının önemi yoktur. Boşanma dava sürecinde tedbir nafakası olarak ödenen nafaka, boşanma kararının ve ya ayrılık kararının kesinleşmesi ile beraber iştirak nafakası olarak ödenmeye devam eder. Boşanma davasının açılması ile mahkeme öncelikli olarak çocukların himayesine ilişkin tedbirleri almakla yükümlüdür. Bu hususta herhangi bir talep olmaksızın mahkemece re’sen çocuklar yararına nafakaya karar vermek zorundadır.

İştirak nafakası tarafların arasındaki durumlarına göre değil, anne veya baba olmasından kaynaklı bir yükümlülüktür. İştirak nafakası müşterek çocuklar için harcanmak üzere, onların bakım ve eğitimi için mahkemece karar altına alınan bir yükümlülüktür. Bu nedenle, boşanmaya karar verilmesinde taraflarca bildirilen ve mahkemece hüküm altına alınarak boşanmaya gerekçe gösterilen olaylarda kimin kusurlu olduğuna bakılmaz. Eşe, çocuğun velayeti verilmemiş ise diğer eşin iştirak nafakası ödemesine karar verilmesi gerekmektedir. Tarafların kendi aralarında yani mahkeme dışında kendi aralarında ödenecek iştirak nafakasını kararlaştırabilmeleri mümkündür. Ancak iştirak nafakasına ilişkin taraflar arasındaki bu anlaşmaların hakimin uygun bulması şartı ile geçerlilik kazanacaktır.

Türk Medeni Kanunu Madde 182/2-“Velayetin kullanılması kendisine verilmeyen eşin çocuk ile kişisel ilişkisinin düzenlenmesinde, çocuğun özellikle sağlık, eğitim ve ahlak bakımından yararları esas tutulur. Bu eş, çocuğun bakım ve eğitim giderlerine gücü oranında katılmak zorundadır”.

İŞTİRAK NAFAKASI NE KADAR ÖDENİR VE NASIL BELİRLENİR?

Nafaka miktarı, çocuğun ihtiyaçları ile ana ve babanın hayat koşulları ve ödeme güçleri dikkate alınarak belirlenir. Nafaka miktarının belirlenmesinde çocuğun gelirleri de göz önünde bulundurulur. Nafaka her ay peşin olarak ödenir. Hâkim istem hâlinde, irat biçiminde ödenmesine karar verilen nafakanın gelecek yıllarda tarafların sosyal ve ekonomik durumlarına göre ne miktarda ödeneceğini karara bağlayabilir.

BOŞANMA DAVASI SONUÇLANDIKTAN SONRA TEKRAR İŞTİRAK NAFAKASINA HÜKMEDİLEBİLİR Mİ?

İştirak nafakasının boşanma davası ile birlikte talep edilmesi gerekmez. İştirak nafakası, boşanma ve ya ayrılık kararı ile birlikte bağlanabileceği gibi boşanma ve ya ayrılık kararından sonra ayrı bir dava ile de istenebilir.

İŞTİRAK NAFAKASI NE ZAMAN SON BULUR?

Çocuk mahkeme kararı ile ergin olunca, 18 yaşını doldurunca veya evlenmesi halinde son bulur. Ancak çocuk eğitim hayatına hâlâ devam etmekte ise ana ve babanın bakım borcu çocuk eğitim hayatı sona erene kadar devam eder. Türk Medeni Kanunu Madde 328 '' Ana ve babanın bakım borcu, çocuğun ergin olmasına kadar devam eder. Çocuk ergin olduğu halde eğitimi devam ediyorsa, ana ve baba durum ve koşullara göre kendilerinden beklenebilecek ölçüde olmak üzere, eğitimi sona erinceye kadar çocuğa bakmakla yükümlüdürler.''

İŞTİRAK NAFAKASI DAVALARINDA GÖREVLİ VE YETKİLİ MAHKEME

İştirak nafakası boşanma, ayrılık ve iptal davaları ile birlikte açılabileceği gibi bu davaların dışında ayrı olarak da açılması mümkündür. Boşanma davaları dışında açılacak İştirak Nafakası Davasında da görevli mahkeme Aile Mahkemesidir. Aile Mahkemesi’nin bulunmadığı ilçelerde bu davalar Aile Mahkemesi sıfatıyla Asliye Hukuk Mahkemesinde görülerek karara bağlanacaktır. Yetkili mahkeme ise nafaka alacaklısının bulunduğu yer mahkemesi yetkili olacaktır.

İŞTİRAK NAFAKASI NE ZAMAN KESİLİR?

İştirak nafakası aşağıda belirtilen hallerde kendiliğinden sona erer. İştirak nafakasının kendiliğinden kesildiği bu hallerde ayrıca bir mahkeme kararı gerekmeksizin nafaka borçlusunun borcu kendiliğinden son bulur.

•Çocuğun ergin olduktan sonra eğitim hayatına devam etmemesi,

•Nafaka borçlusunun ölmesi veya

•Çocuğun evlenmesi halinde son bulur.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi 17.02.2016 tarihli vermiş olduğu kararında da çocuğun reşit olması ile birlikte, mahkeme kararı gerekmeksizin nafakanın kendiliğinden kesileceği, nafaka borçlusunun borcunun son bulacağı yönünde içtihadını açıklamıştır.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi Esas: 2016/447 Karar: 2016/2843 Karar Tarihi: 17.02.2016; “Ergin olan çocuk tarafından, ana ve babanın açıklanan yükümlülüğüne dayanılarak açılmış bir nafaka davası bulunmamaktadır. Müşterek çocuk …. dava tarihinde reşit olduğundan iştirak nafakası ayrıca bir mahkeme kararına gerek olmaksızın kendiliğinden ortadan kalkmıştır. Bu sonucun ayrıca dava konusu yapılmasında davacının hukuki yararı bulunmadığından iştirak nafakasının kaldırılması talebinin reddine ilişkin karar sonucu itibariyle doğru olup, buna karşılık müşterek çocuğun halen eğitimine devam ettiği gerekçe gösterilmek suretiyle “iştirak nafakası olarak verilmekte olan 300 TL nafakanın dava tarihinden itibaren davacıdan alınıp davalı …’e verilmesine” şeklinde hüküm kurulması doğru görülmemiştir. ‘’

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adem Aydın - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elazığ Fırat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elazığ Fırat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elazığ Fırat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elazığ Fırat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.