Adli para cezası

Adlî para cezası, beş günden az ve kanunda aksine hüküm bulunmayan hallerde yedi yüz otuz günden fazla olmamak üzere belirlenen tam gün sayısının, bir gün karşılığı olarak takdir edilen miktar ile çarpılması suretiyle hesaplanan meblağın hükümlü tarafından Devlet Hazinesine ödenmesinden ibarettir. En az yirmi ve en fazla yüz Türk Lirası olan bir gün karşılığı adlî para cezasının miktarı, kişinin ekonomik ve diğer şahsi halleri göz önünde bulundurularak takdir edilir. Kararda, adlî para cezasının belirlenmesinde esas alınan tam gün sayısı ile bir gün karşılığı olarak takdir edilen miktar ayrı ayrı gösterilir.

Hakim, ekonomik ve şahsi hallerini göz önünde bulundurarak, kişiye adlî para cezasını ödemesi için hükmün kesinleşme tarihinden itibaren bir yıldan fazla olmamak üzere mehil verebileceği gibi, bu cezanın belirli taksitler halinde ödenmesine de karar verebilir. Taksit süresi iki yılı geçemez ve taksit miktarı dörtten az olamaz. Kararda, taksitlerden birinin zamanında ödenmemesi halinde geri kalan kısmın tamamının tahsil edileceği ve ödenmeyen adlî para cezasının hapse çevrileceği belirtilir.

Günümüzde uygulama alanı genişleyen para cezaları, hapis cezasında olduğu gibi bireyin şahsi hak ve yararlarını doğrudan etkilemez. Söz konusu yaptırım failin tekrar eski hale getirilmesi mümkün bulunan malvarlığına yöneliktir. En çok merak edilen sorularda birisi ise; her suç için adli para cezası verilebilir mi? Belirtmek gerekir ki suçta ve cezada kanunilik ilkesi gereğince eğer işlenen suçun kanuni tanımında adli para cezası öngörülmemişse verilemez. Adli para cezası hapis cezasına seçenek bir yaptırım olarak veya ceza normunda hapis cezası ile birlikte de öngörülmüş olabilir. Şayet adli para cezası, hapis cezasına seçenek bir yaptırım olarak belirlenmişse hakim öncelikli olarak hapis cezasına mı yoksa adli para cezasına mı hükmedeceğine karar vermelidir. Burada cezanın bireyselleştirilmesi söz konusu olduğundan hakim, hapis ya da adli para cezasını niçin tercih ettiğini hükümde göstermelidir.

Adlî para cezasının infazı

Adlî para cezasını içeren ilâm Cumhuriyet Başsavcılığına verilir. Cumhuriyet savcısı otuz gün içinde adlî para cezasının ödenmesi için hükümlüye bir ödeme emri tebliğ eder. Hükümlü, tebliğ olunan ödeme emri üzerine belli süre içinde adli para cezasını ödemezse, Cumhuriyet savcısının kararı ile ödenmeyen kısma karşılık gelen gün miktarı hapis cezasına çevrilerek, hükümlünün iki saat çalışması karşılığı bir gün olmak üzere kamuya yararlı bir işte çalıştırılmasına karar verilir. Günlük çalışma süresi, en az iki saat ve en fazla sekiz saat olacak şekilde denetimli serbestlik müdürlüğünce belirlenir.

Hükümlünün, hakkında hazırlanan programa ve denetimli serbestlik görevlilerinin bu kapsamdaki uyarı ve önerilerine uymaması hâlinde, çalıştığı günler hapis cezasından mahsup edilerek kalan kısmın tamamı açık ceza infaz kurumunda yerine getirilir. Hükümde, adlî para cezası takside bağlanmamış ise bir aylık süre içinde adlî para cezasının üçte birini ödeyen hükümlünün isteği üzerine geri kalan kısmının birer ay ara ile iki eşit taksitte ödenmesine izin verilir. İlk taksidin süresinde ödenmemesi hâlinde, verilen ikinci takside ilişkin izin hükümsüz kalır.

Adli para cezası nereye ödenir

Adli para cezasının ödenmesi için İnfaz Savcılığı tarafından gönderilen ödeme emrini alan hükümlü Cumhuriyet Savcılığı İnfaz Bürosuna başvurur. Hükümlü buradan Vergi Dairesine yönlendirilir. Vergi dairesine ödeme yapıldıktan dekont Cumhuriyet Savcılığı İnfaz Bürosuna teslim edilmelidir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Aslan Emre - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elazığ Fırat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elazığ Fırat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elazığ Fırat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elazığ Fırat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.