Maden’e, CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı sahip çıktı! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

Maden’e, CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı sahip çıktı!

Bu haber 27 Kasım 2020 - 14:36 'de eklendi.

11 Nisan 2002 tarih ve 2843 sayılı kararla birinci grup korunması gereken kültür varlıkları olarak tescillenen ve yaklaşık 18 yıldır restorasyon bekleyen tarihi Maden Hükumet Konağı’nın akıbetini önceki gün gerçekleşen TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda İçişleri Bakanlığı Bütçe görüşmeleri sırasında CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı sordu.

 

 

Haber: Songül DURSUN

Tarihi Maden Hükumet Konağı’nın acilen restore edilmesi ve işlevlendirilmesi amacıyla CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda gündeme taşıdı.  26 Kasım 2020 Perşembe günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda İçişleri Bakanlığı Bütçesi görüşüldü ve Maden, tarihi Hükümet Konağı ile gündeme geldi. Plan ve Bütçe Komisyonunda CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı’nın sorusu ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevabı tutanağa şöyle geçti:

ARI: BU TARİHİ BİNANIN İÇİŞLERİ BAKANLIĞINCA RESTORASYONU YAPILMASI DÜŞÜNÜLMEKTE Mİ?

CAVİT ARI (Antalya) : Elazığ ili Maden ilçesinde bulunan 258 yıllık tarihi hükümet konağının restorasyonu Kültür ve Turizm Bakanlığınca ödenek yokluğu nedeniyle yapılamamış. Söz konusu yapının Kültür ve Turizm Bakanlığı tahsisi Aralık 2019’da kaldırılmış ve hükümet konağı olarak kullanılmak üzere İçişleri Bakanlığı Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı adına tahsisi yapılmıştır. Harap hâle gelen bu tarihi binanın İçişleri Bakanlığınca restorasyonu yapılması düşünülmekte midir?

BAKAN SOYLU: MADEN, MADEN’DE KALACAK!

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU:  Maden’deki Hükümet Konağı’na gittim, gördüm; tarihi bir konak. Tabii, orada bizim şöyle bir bakışımız oldu, Sayın Bakanım da bilir: Elazığ’da deprem olunca “Maden’i Hazar Gölü’nün etrafına alalım, Gezin’in bir tarafına.” dedik ama Belediye Başkanımız, arkadaşlarımız -Gezin, Diyarbakırlıların daha çok sayfiye yeridir- ısrar ettiler. Bana göre olması gereken oydu ama orada “Madem siz böyle istiyorsunuz, burada kalıversin.” dedim. Öyle bir kararsızlığımız olmuştu, daha doğrusu bir karar vermek durumunda kaldık. Tamam, orada kalacaklar ve ona göre de biz oranın Hükümet Konağıydı, diğer meseleleriydi, evleriydi bütün hepsini tamamlayacağız çünkü orada da madenden dolayı bir kayma söz konusu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.