MADEN HEYELANI « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

MADEN HEYELANI

Bu haber 16 Mart 2018 - 10:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

RAPORLARININ DİLİ – 2

Maden nere? Yalova nere?

Yalova Üniversitesinden iki öğretim görevlisi hocamız tarafından, Kasım 2017 de birinci görüş bildiren değerlendirme, Aralık 2017 de ise 2. Ek değerlendirme rapor adı altında görüşleri yazılmış çizilmiştir. Maden heyelanı hakkında, yerinde, zeminde, alanda bir çalışma yapılmadan öneri ve değerlendirme görüş bildirisi şeklinde Maden ilçesi sorununa farklı açıdan paslamayla yaklaşılmıştır. Neden Yalova?  Başka bir yer değil? diye kendimize sorduğumuzda; aklımıza ilk gelen akla hayale gelmeyen Ali-Cengiz oyunlarından başka bir şey değildir. Maden nere? Yalova nere?    

 Kime inanacağımızı şaşırdık

Elazığ İl Afet Ve Acil Durum Müdürlüğünce 23.08.2017’ de hazırlanan rapor, Fırat Üniversitesince hazırlanan 27.10.2016 tarihli jeolojik-jeoteknik etüt raporlarından, Yalova Üniversitesinden iki öğretim görevlisi tarafından yazılan öneri ve değerlendirme adı altında görüşlerinde; yanlış, bilime ters düştüğünü düşündüğümüz bazı eksik kalan, teknik bilgi ve incelemelere bakacak olursak;

1-)Elazığ  İl Afet Ve Acil Durum Müdürlüğünce hazırlanan raporun 10. Sayfasında şöyle denilmektedir.”Maden döküm sahasında yaklaşık, 50.000 m2’lik alanda 410.000m3 pasa, bulunmaktadır, denilmektedir.’’

*Fırat Üniversitesince hazırlanan 27.10.2016 tarihli raporun 10. Sayfasında ise; Firma yetkililerinin hocalarımıza verdiği sözlü bilgilere göre buraya biriktirilen pasanın toplam hacmi 410.000 m3, denilmektedir’’

**Yalova Üniversitesi’nin, değerlendirme ve Ek raporunda ise; hafriyat hacminin 54.419m2 de 410.000m3 hacme sahip olduğu beyan edilmiştir.

 

***T.C Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)e yapmış olduğumuz 1701927373 sayılı dilekçemizde bizlere Çevre Yönetimi Ve Değerlendirme Şube Müdürlüğünce gelen yazılı cevapta ‘’hafriyat döküm alanı 40.000m2’’ alan olarak söylenmiştir.

 

Elazığ İl Afet Ve Acil Durum Müdürlüğünün ilk raporunda bölgeden alınan numunelerin sonuçlarına göre pasanın yoğunluğu 2,45t/m3 olarak hesaplamıştır. İnklinometre testleri Elazığ İl Afet Ve Acil Durum Müdürlüğünün son raporunda yer almaktadır. Öncesinde böyle bir çalışma yapılmamıştır. Bundan dolayı ilk rapor, sonrası ikinci bir rapor hazırlama gereği nedense tekrar duyulmuştur.

Yalova Üniversitesi hocalarımız; pasa yoğunluğunun 1.9t/m3 olduğunu söylüyorlar. Bunu neye göre söylüyorlar? Yani bölgede pasa yoğunluğu ile ilgili bir çalışma yapılmamış, raporlarda pasa döküm alanı hesaplanması yapılmadan, afaki bir rakam söylenilmiştir. Bu değerlendirmelerden hangisine inanacağımızı doğal olarak şaşırdık.

Fırat Üniversitesi ve Yalova Üniversitesi de İnklinometre testlerini yapmamıştırlar. Elazığ İl Afet Ve Acil Durum Müdürlüğünün Özel firmalara yaptırdığı test sonuçlarını incelemiştirler. Yalova Üniversitesi hazırladıkları çalışmalarının gözlemsel olduğunu ifade etmiştirler. Yalova Üniversitesinden iki öğretim görevlisi hocamızın, herhangi bir teknik raporu, hafriyat hacmi ile ilgili, heyelanla ilgili, alan çalışmasıyla ilgili, bilimsel bir verileri ortada yoktur.

***Hatta Fırat üniversitesi raporuyla, Elazığ İl Afet Ve Acil Durum Müdürlüğünün ilk teknik raporuyla, Yalova Üniversitesinin değerlendirmeleriyle; Heyelandan dolayı hasar gören evlerin, işyerlerinin köprülerin zemine baskı sonucu mu? kesik mi? Oturmadan kaynaklımı? Oturmadan kaynaklı asla değildir.Gibi karşı görüşlerle net bir söylem gelişmemiştir.

***Hafriyat, pasa döküm hacim alan hesaplanması, verileri raporlarda bulunmamaktadır. Hacim ölçüm değerleri yoktur. İlgili işletmenin sözlü söylediği, döküm alanın hacim değerlerine göre 410.000m3 denilmektedir. Rapor çalışmalarında neden? Hafriyat tonaj miktarı, alan, hacim hesaplanması yapılmamıştır. İşletmenin beyanlarıyla verilen hafriyat miktarı, bilimsel bir rapora, teknik bir rapora konulması, yazılması ne kadar doğrudur?

2-) Elazığ İl Afet Ve Acil Durum Müdürlüğünce hazırlanan raporun 11. sayfasında, kaymanın 20-38m. derinlerde olması nedeniyle, Forekazık veya istinat duvarları ile önlem alınmasının mümkün olmayacağı denilmektedir.

Fırat Üniversitesince hazırlanan  27.10.2016 tarihli   Jeolojik-Jeoteknik Etüt raporunun 18. Sayfasının sonuç ve öneriler bölümünde ise; Yamaçta ki kaymayı sonlandıracak önlemlerden (İstinat duvarı, Fore kazık Vs.)hangisinin uygun olduğuna karar verilerek bu önlemlerin en kısa sürede alınması gerekmektedir, bu tür önlemler alındığında heyelanın durdurulması mümkündür, denilmektedir.

Maden ilçesinde, heyelan alanında araştırma inceleme yapan, Fırat Üniversitesi Jeoloji Bölüm Başkanı hocalarımızdan Sn. Prof. Dr Ahmet Şaşmaz yerel ve ulusal basına (Ocak – 2018) ilk haftası konuyla ilgili verdiği açıklamalarında’’ ‘’Heyelanı durdurmak için birtakım önlemler almak mümkün. Özellikle fore kazık ve istinat duvarları ile önlem alınabilir.’’demektedir. Burada Fırat Üniversitesinin 27.10.2016 tarihli hazırlamış olduğu rapor ve yerelde, ulusalda basın açıklamaları Tv. Kanallarında verilen röportajlar heyelanla ilgili Bilimsel değerleri göz önüne serdi diyebiliriz. Fakat öncesi yapılan yanlış ve bilgi eksikliği inceleme ve araştırmaların Fırat Üniversitesi hocalarımızı da belli konularda yanılttığının kanaatini taşıyoruz.

 

Fore kazıklarının 60 ile 80m ‘ye kadar günümüz teknolojisinde heyelan alanına çakılması mümkündür

Kayma derinliğinin zeminde ilk araştırmalarda 10-12m olduğu söylenmiş olup, üzerinden 1 ay geçtikten sonra bu derinliğin 28-35m ye ulaştığı tutulan raporlarda beyan edilmiştir. Günümüz inşaat sektöründe değerli mühendislerimizce denizlerin altından koca metro ray projeleri  yapılırken, otobanlar, duble yollar yapılırken, bu 500m’ yi kapsayan heyelana  çözüm bulmak neden bu kadar zorlaşmıştır?

***Araştırdığımız ve bilgi edindiğimiz kadarıyla, zemin etüdü yapan ülkemizin değişik illerinde bulunan kurumsal İnşaat firmalarınca 60m ye kadar hata 80m. ye kadar, günümüz teknolojisinin makineleriyle, fore kazıklarının çakılmasının yetkin insan ve son teknoloji ile mümkün olduğu bir gerçekçiliği söylenmektedir.

Kendi dalında uzman inşaat mühendislerince; ‘’fore kazıklarını kimi makinelerin max.30-40 metre delerken, kimi makinelerin 60 ile 80 m’ ye kadar, deldikleri denilmektedir. Bu nedenle zemin ıslahının yapılması, uygunluk derecesinde Fore kazıklarının veya istinat duvarlarının yapılması acilen şarttır. Bir an önce yetkililerimizin emirleri doğrultusunda acilen, heyelanın can ve mal güvenliğine meydan vermeden, Maden ilçesi tarihi doğal yapısını bozmadan, zaman geçirmeden günümüz teknolojisinde önlemlerin alınması en doğru karar olacaktır.

Gökhan İlhan
Gökhan İlhangokhanilhan@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.