MADEN, HAFRİYAT MAĞDURU MU, RANT MAĞDURU MU? « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

MADEN, HAFRİYAT MAĞDURU MU, RANT MAĞDURU MU?

Bu haber 03 Temmuz 2020 - 18:57 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Maden ilçemizin tek giriş çıkışı olan, her iki ayağında da geniş çatlaklar oluşması nedeniyle geçtiğimiz yıl mayıs ayında yaya ve araç trafiğine kapatılan köprüden yüksek tonajlı iş makinelerinin geçmesine tepki gösteren Maden Camiikebir Mahallesi Hafriyat Mağdurları Derneği Başkanı Hayati Acar ve Yönetim Kurulu üyeleri “Madem bu köprüden 60 tonluk iş makineleri geçebiliyor, o halde diğer araçların geçmesine neden izin verilmiyor” diyerek yetkililere seslendiler. Son günlerde ilçede faaliyet gösteren maden işletmesinde yaşanan işten çıkarılmaları da eleştiren dernek yönetimi, işten çıkarılanların mağduriyetlerini de gündeme taşıyarak, “Madenlilerin sesini duyun” diyerek serzenişlerini dile getirdiler. Öte yandan geçtiğimiz yıl doğal olmayan heyelana neden olan hafriyatın kaldırılması ile ilgili bakanlıklara ve kurumlara ayrı ayrı başvuru yapan Camiikebir Mahallesi Muhtarı Mehmet Deniz bugüne kadar geçen sürede ilgili kamu kurumları ve kuruluşları tarafından hiçbir önlem alınmadığı, ilgililer hakkında da hiç bir işlem yapılmadığı ve pasaların olduğu yerde risk yaratmaya devam ettiği gerekçesiyle ilgili bakanlık ve kurumlara yeniden başvuruda bulundu.

 

 

Haber: Songül DURSUN/ÖZEL

Taşındı taşınacak derken Maden ilçemizde sorunlar bitip tükenmek bilmiyor. Maden işletmesinin ihmalinden dolayı doğal olmayan heyelandan kaynaklı yaşanan mağduriyet, Yıldızlar Holding A.Ş bünyesinde Maden ilçemizde faaliyet gösteren Eti Gümüş Maden İşletmesinde çalışan işçilerin işten çıkarılması, restore edilmeyi bekleyen tarihi yapılar ve sürekli ifade edilen ilçede altın ve bakır madenlerinin yoğunluğu dolayısıyla rant sağlamak isteyen bir takım fırsatçılar… Bütün bu sorunlara bir yenisi daha eklendi. Yaşadığı kentleri, mahalleleri, sokakları, konutları yerinde ve sürdürülebilir yaşam alanlarını korumayı esas alan Maden Camiikebir Mahallesi Hafriyat Mağdurları Derneği yönetimi, ilçenin giriş ve çıkışışı sağlayan, her iki ayağında da geniş çatlaklar oluşması nedeniyle trafiğe kapatılan köprüden yüksek tonajlı araçların geçtiğini aktararak; duruma tepkilerini dile getirdiler.

Maden Camiikebir Mahallesi Hafriyat Mağdurları Derneği Başkanı Hayati Acar, Başkan Yardımcısı Rasim Canpolat ve Yönetim Kurulu Üyesi Şaban Yürekli bir basın açıklaması düzenleyerek, Maden’in içinde bulunduğu sorunların çözümüne ilişkin çözüm önerilerinde bulundular.

“MADEN İLÇESİNDE BÜYÜK BİR MAĞDURİYET YAŞANIYOR”

İlk önce Derneğin kuruluş amacına değinen Dernek Başkan Yardımcısı Rasim Canpolat, Maden ilçemizin mağduriyetini ve ilçemizin uğradığı haksızlıkları gidermek amacıyla kurulan bir dernek olduğunu aktararak; ilçede büyük mağduriyet yaşandığını dile getirdi. Canpolat;  “Amacımız, ilçemizde faaliyet gösteren maden işletmesi firmasının yapmış olduğu haksızlıkları gidermek ve ilçe halkının mağduriyetini karşılamak. Maden ilçesinde büyük bir mağduriyet yaşanıyor. Hem ilçe esnafı hem ilçe halkımız hem de Camiikebir Mahallesi çarşı kısmında bulunan vatandaşların kendileri ve burada evleri olan vatandaşlar zor durumda. Yolumuz kapalı. İlçeye giriş çıkışlarda, yük getirirken büyük sıkıntılar yaşıyoruz. İlçemizde bulunan eski Hükumet Konağı, yetkililer tarafından sözde çürük olduğu için yıkıldı. Köprümüz kapatıldı sözde yıkılacak diye ama eski hükumet konağını yıkmak için gelen 60 tonluk iş makineleri için köprü onlara özel olarak açılarak, köprünün kullanılmasına izin veriliyor. Geldiler hükumet konağımızı yıktılar. Hafriyatını da sözde yıkık köprü üzerinden götürüp geldiler. Biz de yetkililere şunu soruyoruz; madem ki köprüden 2 tonluk bir otomobilin geçmesine izin verilmiyor, 60-70 tonluk iş makinelerinin geçmesine neden izin veriliyor? Bu konuda yetkilileri göreve davet ediyoruz” diye konuştu.

“İŞÇİLERİN YANINDAYIZ!”

İlçede yaşanan diğer bir sorunu da aktaran Canpolat; “Diğer bir konu ise; son günlerde bilindiği üzere ilçemizde faaliyet gösteren, Yıldızlar Holding’in çalıştırdığı fabrikada işçiler ve güvenlikçilerin işten çıkarılmaları… Biz bu konuda hem işçilerimizin hem çalışanlarımızın daima yanındayız. Bu konuda inşallah gerekli bir orta yol bulunur ve işlerine tekrar devam ederler” dedi.

BAŞKAN ACAR; “KÖPRÜ YAPACAKLARINA ESKİ KÖPRÜMÜZÜ GÜÇLENDİRSİNLER”

Maden Camiikebir Mahallesi Hafriyat Mağdurları Derneği Başkanı Hayati Acar ise konuya ilişkin şunları söyledi: Köprüyü yapacaklarını söylüyorlar; köprüyü yapacaklarına eski köprümüzü güçlendirsinler.  20-30 tonluk iş makineleri nasıl ki köprüden geçiriliyorsa, 2 tonluk araçlar da köprüden geçsin. Orada yapacakları köprünün bizim esnafımıza hiçbir faydası olmaz. Önemli olan köprüden şehre giriş çıkışın yapılması. Bir emir ile hükümet konağı yıktırılabiliyor, bir emir versinler bu hafriyatı da kaldırsınlar neden kaldıramıyorlar?

YÜREKLİ; “YÖNETİCİLER,  DEVLETİ SOYANLARI SAVUNUYOR”

Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Şaban Yürekli de; “Maden şu an emperyalist güçlerin işgali altındadır. Nasıl diye soracak olursanız, şöyle ki;  bugün yüzlerce işçimizi işten çıkardılar, mağdur ettiler. Tabi ki çıkarabilirler ancak SGK işten ayrılış kodlarına göre 29 koddan tutanak tutulmuş ve işten çıkarılmış olmaları…Bu arkadaşlarımızın tazminatı da ödenmedi. Bu insanlar şu durumda çok mağdur durumdalar. Buradan yetkililere çağrıda bulunuyorum. Biz madenliler kamu malını savunuyoruz, 60 trilyon madene zarar verilmiş ama yöneticiler devleti soyanları savunuyor. Bu çok acı bir durum” ifadelerini kullandı.

YÜREKLİ; “CUMHURBAŞKANIMIZA SESLENİYORUM: ELAZIĞ MİLLETVEKİLLERİ SİZİ HALKTAN SOĞUTUYOR”***

Sözlerini sürdüren Yürekli; “Burada rant var. Burası bir rant alanıdır heyelan falan yoktur maksat Maden’i boşaltıp dibini kazmak… Rant uğruna köprünün yanında 15 ton dinamit patlatıldı. Maksat, Maden’i insanlaşsızlaştırmak. Maden’in taşınması düşünülen bölge yani Gezin fay üstündedir. Buradan insanları oraya götürmeye çalışıyorlar. Oradan buraya tabutla gelmemizi istiyorlar. Şirket bir sene boyunca çıkan kararlara rağmen ısrarla hafriyatı kaldırmadı. Bu şirkete gelince; milletvekili susuyor, vali susuyor, yetkililer hep susuyor. Eğer bir bakanın lafı geçmiyorsa buyursun istifa etsin. Polis lojmanlarını yıktılar yapacağız dediler o da yapılmadı. Hafriyatın kaldırılması için emir vermesini bekliyoruz İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’dan. Fatih Dönmez Enerji Bakanımız karar vermiş hafriyatı kaldırın diye ama kimse bu hafriyatı kaldırmıyor. Buradan Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum: Elazığ’daki milletvekillerin sizinle halkın arasında bir duvar örüyor, yani sizi halktan soğutuyorlar. Bunlar sadece rant peşindeler. Bunların halkla bir ilişkisi yok” dedi.

“İKİ TANE İL ENCÜMENİMİZ VAR; NEDEN GELİP MADEN E SAHİP ÇIKMIYORLAR”

Tüm Türkiye’de yaşayan Madenli hemşehrilerine birlik ve beraberlik çağrısında bulunan Yürekli, “Gelin hep birlikte Maden’e sahip çıkalım. İki tane il encümenimiz var; neden gelip Maden’e sahip çıkmıyorlar. Bir olalım hakkımızı savunalım. El birliği ile gelin Maden’e sahip çıkalım. Çoluk çocuğumuz kaygılı, acaba yarın ne olacak diye. Maden, bugün AK Parti’ye yüzde 65 oy vermiş. Gelin bu insanlara sahip çıkın” dedi.

“PASALAR OLDUĞU YERDE RİSK YARATMAYA DEVAM ETMEKTE”

”BUGÜNE KADAR GEÇEN SÜREDE İLGİLİ KAMU KURUM VE KURULUŞLARI TARAFINDAN HİÇBİR ÖNLEM ALINMADI”***

Öte yandan; 12 Haziran 2019 tarihinde ilgili bakanlıklara ve kurumlara ayrı ayrı başvuru yapan Camiikebir Mahallesi Muhtarı Mehmet Deniz ”Bugüne kadar geçen sürede ilgili kamu kurumları ve kuruluşları tarafından hiçbir önlem alınmadığı, ilgililer hakkında da hiç bir işlem yapılmadığı gibi dilekçelerimiz konusu pasalar olduğu yerde risk yaratmaya devam etmektedir” gerekçesiyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na, Tarım ve Orman Bakanlığı’na, ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’ne, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’ne, Elazığ Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne, Elazığ Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’na ve Elazığ Valiliği Sağlık İl Müdürlüğü’ne 23 Haziran 2020 tarihinde yeniden başvuru yaptı.

İLÇE HALKI: MAKSATLARI BURANIN ALTINI KAZIP CEVHER ÇIKARMAK, RANT SAĞLAMAK***

Son günlerde Yıldızlar SSS Holdinge bağlı Eti Gümüş AŞ’de işçilerin yaşadığı sorunlarla gündeme gelen Elazığ’ın Maden ilçesinin, “Doğal olmayan heyelan” riski nedeniyle boşaltılması tartışılırken, Bakır işletmesinin atıklarının kaldırılmasını ve ilçenin canlandırılmasını isteyen ilçe halkı, “Maksatları buranın da altını kazıp cevher çıkarmak rant sağlamak. Maden’in bu duruma düşmesinin sebebi rant sistemi” diye ifadelerde bulunuyor. İlçenin insansızlaştırılmak istendiğini belirten vatandaşlar,  çözümün Maden’i insansızlaştırmak değil doğayı, insanı ve tarihi tehdit eden hafriyat ve atıkların kaldırılması olduğunu kaydediyorlar.

“MADEN’DE TEK KARIŞ TOPRAĞI OLMAYANLAR, MADEN’İN GELECEĞİ ÜZERİNE HÜKÜM VERMESİN”***

Maden’in taşınması ile ilgili yorumlar yapanları eleştiren ilçe halkı ayrıca; “Maden’de tek karış toprağı olmayan insanlar Maden’in geleceği üzerine hükümler vermesin” diye konuşarak; ilimizin milletvekillerini eleştiriyorlar. Son olarak,  İYİ Parti Erzurum Milletvekili Naci Cinisli’nin ‘Tarihi Maden Camiikebir’in restorasyonu’ için verdiği soru önergesi sayesinde söz konusu caminin restorasyonunun yapılacak olmasından dolayı Cinisli’yi takdir eden İlçe halkı ilimiz milletvekillerinin de özeleştiri yapmalarını istiyorlar.

Photo 2020 07 02 16 07 54 (2)

Photo 2020 07 02 16 07 07

Safe Image

Safe Image

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.