“LÜTFEN ÖNLEMLERE DİKKAT EDELİM” « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

 “LÜTFEN ÖNLEMLERE DİKKAT EDELİM”

Bu haber 07 Eylül 2020 - 19:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.

DSÖ Türkiye Ofisi Program Yöneticisi ve Gülhane Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Toker Ergüder ile koronavirüs salgınının son durumunu ve alınması gereken önlemleri konuştuk. Türkiye’deki koronavirüs vaka ve ölüm rakamlarını yorumlayan Ergüder, önümüzdeki dönemde bazı önlemlerin alınabileceğine işaret etti ve kurallara uyulduğu takdirde vaka sayılarının eskisi gibi düşebileceği açıklamasını yaptı. Pek çok kişinin koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetmese bile çoklu organ hasarına uğradığına dikkat çeken Prof.Dr. Ergüder, önlemlere dikkat edilmesi konusunda bir kez daha uyarılarda bulundu. Toker Ergüder ayrıca okulların açılıp açılmayacağı konusuna da bir değerlendirmede bulundu ve “Vakalar sayılar bu şekilde artış gösterirken ben okulların açılacağını zannetmiyorum” dedi.

 

 

Haber: Songül DURSUN/ÖZEL

DSÖ Türkiye Ofisi Program Yöneticisi hemşehrimiz Prof.Dr.Toker Ergüder; koronavirüs salgınında gelinen son durumu ve alınması gereken önlemler konusunda gazetemize çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“MÜHİM OLAN BU BATAKLIĞI KURUTMAMIZ…”***

Ergüder, konuşmasında herkesin biraz daha sorumlu gerektiği konusunda uyarılarda bulunarak; “Son günlerde vaka sayıları artış gösteriyor. Son günlerde artan ağır vaka sayılarını önlememiz, artan hasta sayısını azaltmamız gerekiyor. Ayrıca mümkün olduğu kadar çok sayıda test yapıp vakaları erkenden tespit edip, bunları diğer insanlardan izole edip uygun tedaviyi başlamamız çok önemli. Bizim için mühim olan bu bataklığı kurutmamız ve artan yeni vaka sayısının artışını engellememiz lazım. Bunun için de belki önümüzdeki günlerde bazı kentlerde tekrar birtakım sıkılaştırma önlemleri alınacak. Umarım durum daha kötüye gitmeden hem bireysel anlamda hem de ulusal düzeyde önlemler alınıp tekrar eski vakalarımızı görmeye başlarız. Yani mayıs ayındaki 700 -800 ‘lü sayılara düşeriz. Ben umutluyum. Çünkü önlemlere uyunca vaka sayıları düşüyor. Önemli olan kurallara uymamız. Bu anlamda herkesin biraz daha sorumlu davranması gerekiyor. Dünyada da Türkiye’de de hükumetlerin ellerinde bazı araçlar var yani bu araçları uygulamaya koyduklarında vaka sayıları hızlı bir şekilde düşüyor. Ama hükumetlerde hem vatandaşların normal yaşantılarını hem de ekonomilerine en az hasar verecek derecede bunları uygulamaya çalışırlar. Umarım Türkiye’de o noktaya varmaz. Ama yine de belli olmaz. Vaka sayıları bu şekilde artış gösterirse ne olacağını hiç kimse bilemez. O nedenle de bizler de bekleyip göreceğiz” dedi.

“COVİD VE GRİP SEMPTOMLARI BİRBİRİNE KARIŞTIRILACAK”***

Vaka sayılarının artış nedeni olarak toplu kalabalık ortamları işaret eden Ergüder, sonbahar mevsiminin gelmesiyle birlikte koronavirüsün semptomlarının grip semptomları ile benzerlik göstermesinden dolayı sağlık kuruluşlarında bir yoğunluk oluşacağına dikkat çekerek, “Bunlar da sağlık sisteminin yükünü artıracaktır” diye konuştu. Ergüder; “Mart Nisan aylarında bu sayıları görseydik şayet korkumuz çok fazla olacaktı. Sayılar, Türkiye ‘de de mayıs ayında 800’lü rakamlara  düşmüştü. Gevşemelerle birlikte bizde de vaka sayıları hızlı artış gösterdi. Toplu kalabalıkların olduğu düğünler, asker uğurlamaları, taziyeler gibi etkinliklerin de etkisiyle artış yaşandı. Tedbirlere uymanın, maske takıp, güvenli mesafeye ve temizliğe uymanın haricinde toplu kalabalıklara karışmamak lazım. Önümüzdeki günlerde bunlara daha fazla uymamız lazım.  Bununla birlikte sonbahar ayları yaklaşıyor. Mevsimsel grip vakaları da görülmeye başlayacak. Bunların semptomları bunlar hepsi birbirine karıştırılacak. İnsanlar mevsimsel grip bile olsalar, ben Covid mi oldum diyerek sağlık merkezlerine test yaptırmaya doktora gitmeye başlayacaklar. Bunlar da sağlık sisteminin yükünü artıracak” İfadelerinde bulundu.

“PEK ÇOK KİŞİ KORONAVİRÜS SEBEBİYLE ÇOKLU ORGAN HASARINA UĞRUYOR”

Koronavirüse yakalanan pek çok hastanın çoklu organ hasarına uğradığını belirten Prof.Dr. Ergüder, tedbirlere uymanın bir kez daha altını çizdi. Ergüder; “Pek çok kişi koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetmese bile çoklu organ hasarına uğruyor. Lütfen önlemlere dikkat edelim” dedi.

“BİLGİ PAYLAŞIMI SÜREÇLERİNDE TAM ŞEFFAFLIK KONUSUNDA ISRAR ETMELİYİZ”***

Virüsün kontrolden çıktığı yönündeki söylemler hakkında da açıklamada bulunan Ergüder; “Virüsün kontrolden çıkmasına pek katılmıyorum. Şu anda kontrolden çıkmış bir durum söz konusu değil. Ben  herkesin çok fazla umutsuzluğa kapılmasını da istemiyorum. Sonuçta, bu salgınlardaki en kötü durum güvensizlik ve umutsuzluktur. Yani siz pandemi sırasında toplumda bir güvensizlik umutsuzluk yarattığınız zaman herkes rehavete kapılır kimse tedbirlere de uymaz. O nedenle biz her zaman umudumuzu sağlam tutmamız lazım. Güven eksikliği, koronavirüse karşı savaşmak için birlikte çalışma becerimizi baltalıyor. Bu nedenle tüm kararları bilime dayandırmalı ve veri ve bilgi paylaşımı süreçlerinde tam şeffaflık konusunda ısrar etmeliyiz. Türkiye’nin gerçekten çok iyi bir sağlık altyapısı var. Çok iyi sağlık çalışanları var. Canları pahasına hayatlarını kaybediyorlar. Durum iyi değil sonuçta vaka sayıları artıyor ve bizler insanlarımızdan tedbirlere uymalarını istiyoruz” diyerek ülkemizin sağlık sisteminin çok güçlü olduğunun bir kez daha altını çizdi.

“OKULLARIN AÇILMASI İÇİN BİRAZ DAHA VAKTE VE DEĞERLENDİRMEYE İHTİYAÇ VAR”***

Prof.Dr.Toker Ergüder, son olarak okulların açılması konusuna değinerek; “Vaka sayıları bu şekilde artış gösterirken ben okulların açılacağını zannetmiyorum” dedi. Ergüder; “Milli Eğitim Bakanlığı henüz daha net olarak okulların açılıp açıklanmayacağını açıklamadı. Önce ilkokul birinci sınıflar ikinci sınıflar ve sınava girecek sınıflar ilk önce açılacak. Daha sonra duruma bakılacak. Tabi bunu herkes de söylüyor. Biraz daha vakte ve değerlendirmeye ihtiyaç var. Ama ben vakalar sayılar bu şekilde artış gösterirken ben okulların açılacağını zannetmiyorum. Zaten Milli Eğitim Bakanı da açıkladı bununla ilgili online eğitim hazırlıklarını yapıyorlar. Son günler de vaka sayılarında gerçekten ciddi bir artış söz konusu çünkü” diyerek açıklamalarını nihayetlendirdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.