Kent Güncesi

Alıştık her seçim dönemi listeler hazırlanırken de listeler tamamlandıktan sonrada kazan kaldırılmasına. Rutinimiz oldu olmasına ama bu seçimlerde kazan kaldıran isimler; küsüp kenara çekilmedi ve bağımsız olarak mücadelelerini sürdürmek adına resmi başvurularını da yaptı.  Seçimlerden çok önce hemen herkes buna bende dâhil o dönemdeki konjektörden hareketle sandıktan çıkacak sonuçların belirleyicisi olarak genç seçmeni işaret ediyorduk. Oysa Pazar günü Yüksek Seçim Kurulu’na siyasi partiler milletvekili aday listelerini sunar sunmaz. Elazığ özelinde genç seçmenden ziyade; bağımsızlara gidecek oyların özellikle dördüncü ya da beşinci gidecek vekilin kim olacağına yön verecek boyutta olduğunu öngörmek hatalı bir çıkarsama olmayacak gibi.

Siyasi partilerin birçoğu özellikle ilk sıra isimlerine Elazığ’ın tanıdığı isimlerden oluşturarak, kısa sürede seçim çalışmalarının dezavantajlı olmaması adına akıllı bir tutum izlemiş olsa da hiçbir liste hiç bir seçim dönemi tam puan almadığı gibi bu seçimlerde hiç birine yıldızlı peki konduruldu diyemeyeceğiz. Sadece Türkiye genelinde olduğu gibi Elazığ genelinde de seçim bir hayli hareketli geçeceğe benziyor.

Temennin ve duam şu yönde; dilerim demokrasi şöleni içinde; kırılıp dökülmeden güzel bir seçim atmosferinde güzel bir seçim idrak edilir. İnşallah sandıktan çıkan sonuç hem memleketimize hem de insanlarımıza hayırlı uğurlu olur.

Sonuçlardan bağımsız bir şekilde kısa bir sürede sahada olarak kendisini ve seçildiğinde neler yapacağını vaat etme yarışında olan siyasileri de ayrıca tebrik ediyorum. Sonuçta seçime 32 gün kaldı yani seçimde galibiyet isteyenler; artık liste yaygarasından kurtularak bir an evvel kendilerini de parti politikalarını da seçmene aktarmalı. Yoksa sandıklar seçmene ulaşana kadar kendilerini bile tanıtamadan sandıktan hezimetle çıkacaklar benden hatırlatması.

Bu arada bir parantez daha açmak faydalı olacak gibi. Bilindiği üzere Elazığ’da genel anlamda seçmen kitlesi; milliyetçi ve muhafazakâr bir yapıda. Her ne kadar bazı ilçelerimizde sosyal demokrat bir kitlede azımsanmayacak bir boyutta olsa bile genel anlamda düşününce; Cumhur İttifakı çatısı altında siyaset yapan partiler; seçimlere kentin siyasi tutumlarından dolayı daha özgüvenli ve iddialı bir şekilde giriyorlar. Ama bu kez siyasiler çok daha temkinli ve birebir seçmene dokunarak hareket etmeliler! Yani ben zaten tanınan, beğenilen ve popüleritesi olan biriyim diye kenara çekilenlerin şansı giderek düşüyor. Ayrıca Elazığ’da şu anda çevre illerden gelen on binlerce depremzedede de var. Üstelik 24 Ocak 2020 Elazığ Depremi’nden sonra Elazığ’ın nüfus yapısı da bir hayli değişiklik gösterdi. Yani değişen nüfusun siyasi tutumunun da farklılık göstereceği unutulmamalı. Üstelik bu seçimlerde artık oy uygulaması da yok! Yani birebir oy toplayan seçimde zaferi göğüsleyecek. Ne diyelim hem siyasiler için hem de memleket için çıktıkları yol hayırlı olsun!

Lakin seçime sayılı günler kala; küstüm oynamıyorum diyen ardından da hortlayan siyasiler çok mu çok samimiyetsiz geliyor. Lütfen bu seçimlerde bunların sayısı artmasın! Böyleleri yüzünden topyekûn siyasetten uzaklaşılıyor ve sandıklara küsülüyor.