Haber: Beyza Bişkin

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) uyguladığı, 8. sınıf öğrencilerinin girdiği Liselere Geçiş Sistemi (LGS) Sınavı, Türkiye genelinde yaklaşık 1 milyonu aşkın öğrencinin katılımıyla gerçekleşti. Elazığ merkez ve ilçelerde toplam 139 sınav merkezinde 8 bin 894 öğrenci sınava girdi.

İki oturumdan oluşan sınavın birinci bölümünde öğrencilere 50 soruluk sözel alan testi için 75 dakika süre verilirken, ikinci bölümünde ise 40 soruluk sayısal alan testi için öğrencilere 80 dakika süre tanındı. 

Sınav hakkında değerlendirmede bulunan öğretmenler Türkçe ve Fen bilimlerinin belirleyici ders olduğunu öngörüyor. Deprem faktörünü de vurgulayan öğretmenler, deprem bölgesinden gelen öğrencilerin Elazığ’da standart sapmayı etkileyeceğini ve okullarda ek kontenjanlar açılmazsa öğrencilerin mağdur olacağını söylüyor.

“Matematikte beklediğimiz sorular geldi”

Ortaokul matematik öğretmeni; “Matematikte beklediğimiz sorular geldi. Normalde çalışmasını yapan bir öğrencinin rahatlıkla yapabileceği sorulardı. Zaten çocukların birçoğu da bu şekilde netleri gösterdiler. Full yapan var, bir yanlış yapan öğrencilerimiz var. Matematikte ciddi anlamda zorlayan sorularımız olmadı. Sorular şekil üzerinde onları yorumlamaya yönelik yeni nesil ağırlıklıydı. Öğrencilerin okuduğuna anlamaya yönelik biraz çaba göstermesi gerekiyor. Geçen yıla göre biraz daha kolaydı. Geçen yıl 12 konu 6 ünite vardı. Bu sene ilk dönem konuları olmadığı için 6 konu üç ünitemiz vardı bu nedenle geçen yıla göre biraz daha basitti” dedi.

“Buradaki okulların kontenjanları arttırılmazsa bizim öğrencilerimiz mağdur olacaktır”

Depremden dolayı öğrencilerin mağdur edilememesine dikkat çeken matematik öğretmeni sözlerine şu şekilde devam etti; “Deprem bölgesinden gelen öğrenciler de buradaki okullara yerleşecektir. Buradaki okulların kontenjanları arttırılmazsa bizim öğrencilerimiz mağdur olacaktır. Onlar da sonuçta deprem bölgesinden zorunlu olarak geldiler bir şey diyemiyoruz sonuçta mağdurlar ama bizim öğrencilerimiz de mağdur edilmemesi lazım”

“Dezavantaj olarak deprem bölgesinden gelen öğrenciler var”

Rehber Öğretmen Kader depremden dolayı Elazığ’ın ciddi bir göç aldığını söyleyerek; “Bu yıl depremden kaynaklı şehrimize bayağı bir göç olduğu için yüzdelik dilimlerin yükseleceğini düşünüyorum. Genel olarak öğrenciler Türkçe dersinde çok zorlandılar bu nedenle Türkçe aynı zamanda Fen Bilimleri belirleyici dersler olacak. Bizim öğrencilerimizden matematikte çok zorluk çeken olmadı. Diğer ara derslerde keza aynı şekilde. Dezavantaj olarak deprem bölgesinden gelen öğrenciler var. Onlarda da bayağı iyi öğrenciler var onlar biraz standart sapmayı yükseltecek” ifadelerini kullandı.