'HARPUT'UN UNESCO'DA KALICI OLMASI, YÖNETİCİLERİMİZİN ELİNDE!'

Sanat Tarihi Uzmanı ve Harput İç Kale Kazı Başkan Yardımcısı Kadir Atıcı, Harput’un UNESCO sürecini gazetemizle paylaştı!  Sanat Tarihi Uzmanı ve Harput İç Kale Kazı Başkan Yardımcısı Kadir Atıcı ile Harput’un UNESCO süreci hakkında görüştük. Harput’un şehrimiz açısından büyük değer olduğunu vurgulayan Kazı Başkan Yardımcısı Kadir Atıcı; “Elazığ’ın markası Harput.

KÜLTÜR VE SANAT 07.07.2021, 17:10 07.07.2021, 17:10
'HARPUT'UN UNESCO'DA KALICI OLMASI, YÖNETİCİLERİMİZİN ELİNDE!'
Sanat Tarihi Uzmanı ve Harput İç Kale Kazı Başkan Yardımcısı Kadir Atıcı, Harput’un UNESCO sürecini gazetemizle paylaştı! 

Sanat Tarihi Uzmanı ve Harput İç Kale Kazı Başkan Yardımcısı Kadir Atıcı ile Harput’un UNESCO süreci hakkında görüştük. Harput’un şehrimiz açısından büyük değer olduğunu vurgulayan Kazı Başkan Yardımcısı Kadir Atıcı; “Elazığ’ın markası Harput. Bizim ise değerimizi geliştirip markamızı tanıtmamız gerek. Özetle Harput gelişirse Elazığ gelişecek. Harput’u zirveye çıkarırsak; ilimiz de dikkat çekecek. Değerlerimizi ancak bu şekilde tanıtırız. UNESCO ile dünyaya açılıyorsak önce çaba ve gayret gerek. Bu uzun soluklu yatırımdır. Neden Harput’umuz UNESCO’da kalmasın? Bir şeyler değişmeli sadece belediyemizin desteği var. Tüm yöneticilerimiz Harput için adım atmalı. Harput’un yerinde sayması çok üzücü. Harput’un birçok parçası var yeter ki yerli yerinde olsun. Harput’un ayağa kalkması için destek görmesi gerek. Bakanlıkta gündeme getirilmesi gerek. Harput için sadece belediyemiz çaba gösteriyor. Yöneticilerimiz toplanıp çaba göstermeli. Bugün Harput’ a yapılacak olanlar kalıcıdır. Turizm önce yerelde başlar sonra ulusala yükselir. Eğer gayret gösterilirse en az 5 yıl içerisinde UNESCO’da kalıcı oluruz. Elimizde birikimlerimizin olması gerekiyor. Gelecekte keşke demek istemiyorsak çaba verilmeli. Hiçbir şekilde kültür varlıklarına siyaset katılmamalı. Sanatta siyaset olmaz. Hepimiz, ben Harputluyum demeli. Harput, Elazığ’ın imtihanıdır” dedi.

 

 

Haber: Remziye KÖKBURİ---ÖZEL

Tarihi değerimiz olan Harput’un UNESCO geçici listesinde yer alması, ilimiz ve kültürümüz açısından son derece önemli. Yaşayan tarihimizin medeniyetler seviyesinde canlı tutmak, UNESCO’da kalıcı kalmamız ile doğru orantılıdır. UNESCO listesinde kalıcı olmayı sağlamak için neler yapılması gerektiğini Sanat Tarihi Uzmanı ve Harput İç Kale Kazı Başkan Yardımcısı Kadir Atıcı’ya sorduk. Şehrin marka değerinin Harput olduğunu vurgulayan Kazı Başkan Yardımcısı Kadir Atıcı; “Harput’u zirveye çıkarırsak şehirde dikkat çekecek. Elazığ’ın değerlerini ancak Harput ile tanıtırız. UNESCO ile dünyaya açılıyorsak önce çaba ve gayret gerek. Bu uzun soluklu yatırımdır. Neden Harput’umuz UNESCO’da kalmasın? Bir şeyler değişmeli sadece belediyemiz değil, tüm yöneticilerimiz Harput için adım atmalı. Harput’un yerinde sayması çok üzücü. Harput’un birçok parçası var yeter ki yerli yerinde olsun. Harput’un ayağa kalkması için destek görmesi gerekiyor. Bakanlıkta gündeme getirilmesi gerek. Vekillerimiz Harput için adım atmalı. Toplantılarda kalmasın adım atılsın. Mekânlar şehrin kimliğini oluşturur. İnsanlar mekânları oluşturur, mekânlar insanları geliştirir. Turizmin döngüsünün fazla olduğu yerlerde farklılık hissedilir” şeklinde konuştu. Harput’umuzun UNESCO yolunda hangi aşamada olduğuna dair bilgiler haberimizin detayında…

“HARPUT’UMUZUN UNESCO’DA OLMASI MUAZZAM BİR OLAY”

Harput’umuzun UNESCO’da olması muazzam bir olay olduğu ifadelerini aktaran Sanat Tarihi Uzmanı ve Harput İç Kale Kazı Başkan Yardımcısı Kadir Atıcı; “2014 yılından itibaren Harput iç kale kazısının ikinci dönemini başlattık. Bu bakir topraklarda medeniyetin de şekillenmiş olduğu coğrafyada bulunmak hem çok güzel hem de zor. Sanat tarihinin ve arkeolojinin iz bıraktığı topraklardan birindeyiz. Ve her adım atışımızda tarihin bir parçasına denk geliyoruz.  Araştırmalarımız ve gayretlerimiz ile saklı olan tarihi sanatı ortaya çıkarıyoruz. Zor yani ise kültür varlıklarını iz bırakan medeniyetleri bir noktaya getirip turizme kazandırmak halka anlatmak ve yüksek kültürü oluşturmak bizi biraz zorluyor. Harput’ta iki taraflı duygu yaşıyoruz. UNESCO 2007 yılında Elazığ Belediyesi ve Ankara Elazığ Tanıtım Vakfı ile hareket edildi. Buradaki başlangıcı da İsmail Hocam İle oluşturduk. Çok gayret gösterdik. UNESCO için haftalarca done topladık üzerine titredik. Büyük heyecan ile hareket ettik. Çünkü UNESCO çok önemli” dedi.

“HARPUT, ÜLKEMİZDE ERKENDEN UNESCO GEÇİCİ LİSTESİNE ALINAN TEK YER”

Sözlerine devam eden Kazı Başkan Yardımcısı Kadir Atıcı; “Turizm olarak bakarsak olaya uluslararası platformda Elazığ - Harput diye geçecek bu da milyonlarca turist demek. Turist ise kazanım demektir. Harput’umuz UNESCO listesinde kalmalı. Atağımız ile resmi listeye geçti. UNESCO geçici listede 71. sırada. Bu durum bize mutluluk verdi. O dönemde Harput’ta restorasyon çalışmalarını çizdik. Kazılarını yaptık. Hazırlıklardan sonra Ankara UNESCO sorumlusu bizi aradı ve bizim çalışmalarımızın değerlendirilmesini söylediler. Bu durumdan çok memnun kaldık. Kültürümüzün tarihimizin o listede olması ayrı sevinç oldu. Çok kısa sürede gerçekleşti. Türkiye tarihinde bir ilk oldu. Harput ülkemizde erkenden UNESCO geçici listesine alınan tek yer oldu. Bir yerlerde artık Harput’un ismi geçiyor. Şimdi sorumluluk daha büyük Harput kalıcı listede olmalı” ifadelerini aktardı.

“ALAN YÖNETİMİNİN, KURULMASINDA ISRARCIYIZ

Alan yönetiminin kurulmasında ısrarcıyız ifadelerine yer veren Kazı Başkan Yardımcısı Kadir Atıcı; “Diğer illerde olduğu gibi yönetmenlik gereği alan yönetimin kurulması gerekiyor. Asıl listeye alınmasında hem Türkiye milli komitesine hem de UNESCO’ya rapor hazırlayan birimdir. Bu komitenin olması önemli. Deprem ve pandemi nedeniyle çalışmalar sekteye uğradı. Hızlı hareket edilirse tamamlanır. Türkiye’nin çeşitli illerinde veya ilçelerinde UNESO’ ya girmiş ve belli noktaya gelmiş yerler bir adım gidiyorsa bizim dört adım girmemiz gerekir. Hızlı olmalıyız çünkü bizim geride kalmış birikmişliklerimiz var. Onların telafi edilmesi ve kazandırılması gerekir. Bu işler istekle olur. Harput’ a yatırım yapılırsa Elazığ’ın marka değeri artar. Buraya gelecek olan turist şehirden gelecek illaki görecek. Bu defa esnafta farklılık olacak çünkü esnaf kendini tanıtmaya başlayacak. Turistler gelecek cezp etmemiz gerekir diyecek. Diğer bir yeri düşünecek olursak Hüseynik oradan geçiş yolu turist gelecek varsayımında bulunursak çok önemli merkezi hinterlant olacak” dedi.

“HARPUT GELİŞİRSE, ELAZIĞ GELİŞECEK”

Harput gelişirse Elazığ gelişecek iddialarında bulunan Kazı Başkan Yardımcısı Kadir Atıcı; “İş dünyasını düşünün mermerimize gelen turistler akın edecek çünkü artık Harput turist çekiyor satışlarımız tanıtımlarımız olacak. Harput’u zirveye çıkarırsak şehirde dikkat çekecek. Elazığ’ın değerlerini ancak Harput ile tanıtırız. UNESCO ile dünyaya açılıyorsak önce çaba ve gayret gerek. Bu uzun soluklu yatırımdır. Neden Harput’umuz UNESCO’da kalmasın? Bir şeyler değişmeli sadece belediyemizin desteğini değil tüm yöneticilerimiz Harput için adım atmalı. Harput’un yerinde sayması çok üzücü. Harput’un birçok parçası var yeter ki yerli yerinde olsun. Harput’un ayağa kalkması için destek görmesi gerek. Harput’un kalkınması için bakanlıkta gündeme getirilmesi gerek. Hoca Hasan Hamamını şu anda belediyemiz yapıyor parklarımızın yapılması estetik değer kattı. Harput için sadece belediyemiz çaba gösteriyor. Yöneticilerimiz toplanıp çaba göstermeli” ifadelerini kullandı.

“GAYRET GÖSTERİLİRSE EN AZ 5 YIL İÇERİSİNDE UNESCO’DA KALICI OLURUZ”

Kazı Başkan Yardımcısı Kadir Atıcı; “Bugün Harput’ a yapılacak olanlar kalıcıdır. Turizm önce yerelde başlar sonra ulusala yükselir. Eğer gayret gösterilirse en az beş yıl içerisinde UNESCO’da kalıcı kalırız. Elimizde birikimlerimizin olması gerekiyor. Harput asıl listeye girince UNESCO’nun yanı sıra ülkemizde de ciddi destek görecek. Kültür varlığımıza sahip çıkmalıyız. İnsanlar Harput’a gelince; yaşayarak öğrensin. Siyasilerimizin devreye girmesi gerekiyor. Harput’un gelişmesi demek Elazığ’ın gelişmesi demektir. Vekillerimizin Harput için adım atması gerekiyor. Harput, toplantılarda kalmasın adım atılsın. Mekânlar şehrin kimliğini oluşturur. İnsanlar mekânları oluşturur, mekânlar insanları geliştirir. Turizmin döngüsünün fazla olduğu yerlerde farklılık hissedilir. İki türlü döngü daima vardır. Medeniyeti ileri seviyede yaşatmamız gerek. Keşke ile başlayan cümleler olmasın. Gelecekte keşke demek istemiyorsak çaba verilmeli. Hiçbir şekilde kültür varlıklarına siyaset katılmamalı. Sanatta siyaset olmaz. Hepimiz ben Harputluyum demeli. Harput Elazığ’ın imtihanıdır. Harput artık gelişmeli. Harput için artık ses yükselmeli” dedi.

banner3
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
5
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Metin Akpunar HD Karakoçan FK'da Başarılı Olur Mu?
Metin Akpunar HD Karakoçan FK'da Başarılı Olur Mu?
Namaz Vakti 08 Aralık 2021
İmsak 05:53
Güneş 07:21
Öğle 12:20
İkindi 14:48
Akşam 17:09
Yatsı 18:31
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 15 39
2. Konyaspor 15 27
3. Fenerbahçe 15 27
4. Hatayspor 15 26
5. Başakşehir 15 25
6. Alanyaspor 15 24
7. Galatasaray 15 23
8. Karagümrük 15 22
9. Beşiktaş 15 21
10. Adana Demirspor 15 20
11. Sivasspor 15 19
12. Giresunspor 15 19
13. Kayserispor 15 19
14. Altay 15 18
15. Antalyaspor 15 18
16. Gaziantep FK 15 18
17. Göztepe 15 14
18. Öznur Kablo Yeni Malatya 15 14
19. Kasımpaşa 15 11
20. Rizespor 15 10
Takımlar O P
1. Ankaragücü 15 30
2. Erzurumspor 13 28
3. Ümraniye 14 27
4. Eyüpspor 14 27
5. Bandırmaspor 14 25
6. Samsunspor 14 22
7. Tuzlaspor 13 21
8. İstanbulspor 14 20
9. Kocaelispor 14 20
10. Gençlerbirliği 14 20
11. Boluspor 14 19
12. Adanaspor 15 19
13. Menemenspor 14 18
14. Bursaspor 14 17
15. Manisa FK 15 17
16. Denizlispor 14 15
17. Ankara Keçiörengücü 14 14
18. Altınordu 15 13
19. Balıkesirspor 14 7
Takımlar O P
1. Man City 15 35
2. Liverpool 15 34
3. Chelsea 15 33
4. West Ham 15 27
5. Tottenham 14 25
6. M. United 15 24
7. Arsenal 15 23
8. Wolverhampton 15 21
9. Brighton 15 20
10. Aston Villa 15 19
11. Leicester City 15 19
12. Everton 15 18
13. Brentford 15 17
14. Crystal Palace 15 16
15. Leeds United 15 16
16. Southampton 15 16
17. Watford 15 13
18. Burnley 14 10
19. Newcastle 15 10
20. Norwich City 15 10
Takımlar O P
1. Real Madrid 16 39
2. Sevilla 15 31
3. Real Betis 16 30
4. Atletico Madrid 15 29
5. Real Sociedad 16 29
6. Rayo Vallecano 16 27
7. Barcelona 15 23
8. Valencia 16 22
9. Athletic Bilbao 16 21
10. Osasuna 16 21
11. Espanyol 16 20
12. Mallorca 16 19
13. Villarreal 15 16
14. Celta de Vigo 16 16
15. Granada 15 15
16. Elche 16 15
17. Deportivo Alaves 15 14
18. Cádiz 16 12
19. Getafe 16 11
20. Levante 16 8