Etik Eğitici, İç Denetçi, Kamu Yönetim Uzmanı Şair Yazar Ahmet Sandal yakında gazetemiz Fırat’ta  

Etik Eğitici, İç Denetçi, Kamu Yönetim Uzmanı aynı zamanda severek okuduğumuz Şair ve Yazar Ahmet Sandal yakında gazetemiz köşe yazarları arasına katılıyor. Peki, Ahmet Sandal kimdir? Siz değerli okuyucularımızın daha yakından tanıyabilmesi adına Ahmet Sandal ile bir röportaj gerçekleştirdik. Röportajımız sırasında en büyük hayâlinin, çocukların ve gençlerin mutlu olduğu ve geleceğe umutla baktığı bir ülke olduğunu belirten Sandal, Elazığ’dan da övgüyle bahsederek; “Ülkemizin doğusunda, barajları ile eski ve köklü Fırat Üniversitesi ile Gakkoş (ağabey, kardeş) lakabıyla anılan insanlarıyla meşhur güzel ve gelişen bir İlimizdir Elazığ” dedi.

KÜLTÜR VE SANAT 14.08.2022, 14:07
Etik Eğitici, İç Denetçi, Kamu Yönetim Uzmanı Şair Yazar Ahmet Sandal yakında gazetemiz Fırat’ta  

Röportaj: Songül DURSUN

Geçtiğimiz günlerde görev gereği yaklaşık bir ay Elazığ’da olan, kısa süre de olsa Elazığ’ı tanıma fırsatı bulan Kamu Yönetim Uzmanı, Etik eğitici, İç denetçi ve aynı zamanda Şair ve Yazar Ahmet Sandal ile bir röportaj gerçekleştirdik. Sandal, Elazığ’a dair edindiği izlenimlerini anlatarak; “Elazığ insanı gerçekten de bu değerleri üzerinde taşıyan iyi insanlar, samimi ve çalışkan insanlar. Bir Kahramanmaraşlı olarak Elazığlıları kendime yakın hissediyorum. Zaten Elazığlılar da kendilerini Kahramanmaraş insanına yakın hissediyor” dedi. İşte Sandal ile yaptığımız röportajın ayrıntıları…

Yakın zamanda gazetemizde köşe yazılarınızla okuyucularımızı buluşturacağız. Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Kahramanmaraşlı Şair Yazar Ahmet Sandal kimdir?

“DÜŞÜNCELERİMİ ÇEŞİTLİ YAYIN VASITALARIYLA TOPLUMA AKTARDIM

Bendeniz Ahmet Sandal. Memleket olarak doğduğum yeri sorarsanız Pazarcık. Kahramanmaraş’ın şirin bir ilçesi. Pazarcık’a, Kahramanmaraş’tan gelmişiz. Aslımız Kahramanmaraşlıdır. Sandalzade olarak bilinen bir aileye mensubum. Annem Besnilidir. 7 kardeşin üçüncüsüyüm. 1965 yılında doğdum. Babam geçimini marangozlukla sağlardı. 15 yıl kadar önce emekli oldu. Annem 2007 yılında vefat etti. (Allah (cc) rahmet eylesin.) Canım Annem, birçok Anadolu kadını gibi çileli bir hayat yaşadı. Babam da emektar bir kişidir. Hayatı boyunca hep çalışarak yaşadı. Babam gibi ben de el sanatlarıyla ilgilenmeyi ve marangozluk mesleğinde ürünler üretmeyi çok isterdim. Ancak, elim el sanatkârlığına yatkın değil. Sanatkâr olamadığımız için okuduk. Pazarcık Lisesi’nden sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdim. Çocukluğumdan beri edebiyata ve özellikle de şiire karşı ilgim vardır. Şiire 13 yaşında başladım. Ortaokul, lise, üniversite yıllarında çok şiir yazdım. 1987 yılında memuriyete başlayınca biraz mola vereyim dedim. Bu mola uzun sürdü. Yazmaya tekrar 2000’li yıllardan sonra başladım. Bu tarihten sonra edebiyat alanındaki çaba ve çalışmalarımı artırdım. 18 adet kitap çıkarttım. Kitaplarımın birçoğu şiir kitabıdır. Ayrıca kişisel gelişim ve roman tarzı kitaplarım da vardır. Ayrıca, fertlerde içsel gelişim ve ruhi olgunluk sağlayacak görüş ve düşüncelerimi de çeşitli yayın vasıtalarıyla topluma aktardım. Kamu yönetiminin geliştirilmesi, adil idare, ahlaklı nesil meydana getirme, ailenin güçlendirilmesi, temiz ve güzel çevrede yaşamak için gerekli olan şartlar hususunda da eserler, çalışmalar gerçekleştirdim. Elhamdülillah, bu doğrultuda birçok kitap yayınladığım gibi, makale ve köşe yazısı da yazdım. Onlarca seminer ve konferans sundum. Yukarıda da belirttim. Edebiyat ve şiir konusunda, ta çocukluk yıllarıma giden ilgi ve sevgim vardır. Evliyim. Mehmet, Ebru Nur ve Abdurrahman Taha isminde üç çocuk babasıyım. Ahmed Fuad ve Zeynep Ebrar isminde iki torunum var.

Şu anda ifa ettiğiniz görevinizden bahseder misiniz? Nerede ve hangi işle meşgulsünüz?

Ankara’da bir kamu kurumunda denetim elemanı olarak görev yapmaktayım. Ayrıca yöneticilik görevinde de 3 yıl kadar vazife icra ettim. İç Denetim Başkanlığı görevini 3 yıl kadar icra ettim.

En büyük hayâliniz ve gerçekleştirmek istediğiniz projeleriniz nelerdir?

“EN BÜYÜK HAYÂLİM; ÇOCUKLARIN VE GENÇLERİN GELECEĞE UMUTLA BAKTIĞI BİR ÜLKE”

Çocukların ve gençlerin mutlu olduğu ve geleceğe umutla baktığı bir ülke en büyük hayâlimdir. Bunun için öncelikle eğitimde ve toplumsal alanda köklü reformlar (özgürlük, demokrasi, ekonomik ve kültürel kalkınma hamleleri) düşünmekteyim. Sanayi ve teknoloji ile tarım ve gıda alanlarında ilerleme sağlamalıyız, enerji kaynaklarımızı çoğaltmalıyız. Savunma sanayimizi güçlendirmeliyiz. Bunlar üzerine projelerim var.

Şu anda meşgul olduğunuz işin dışında bir iş yapsaydınız, ne iş yapmak isterdiniz?

“RABBİM BİZLERE ADİL YÖNETİM NASİP EYLESİN”

Biraz önce de belirttim. Şu anda denetçiyim. Tekrar yönetici olmak isterdim. Denetçilerin eğer uhdelerinde ehliyet, liyakat ve ilim var ise başarılı yönetici olacaklarına inanıyorum. Yüce Rabbim bizlere adil yönetim nasip eylesin. Bunun gerçekleşeceğine inanıyorum.

Hobileriniz ve sizi tanımlayacak özellikleriniz nelerdir?

“HAYATI TEFEKKÜR BENDE ÖNEMLİ BİR ALIŞKANLIKTIR”

Yüzme, müzik dinleme, sportif faaliyetler yanında, avcılığa karşı olsam da balık tutmayı severim. Bunlardan başka kitap okumak benim en büyük hobimdir. Yazı yazmak da zaten ruhumuzda var. Bunların yanında tefekkür ve temaşa, yani dünyayı temaşa ve hayatı tefekkür ben de önemli bir alışkanlıktır.

Hiç kimsenin göremediği, bilmediği bir özelliğiniz var mı? Varsa bugüne kadar niçin gizli kaldı?

“DOBRA DOBRA YAŞADIM”

Hiç kimsenin göremediği, bilmediği bir özelliğim yok. Bilakis dobra dobra yaşadım ve A planı dışında kafamda hiçbir zaman dostlarıma B planı düşünmedim. Düşmanlarıma da B planım olmaz. “Neysem onu ifade ederim” ve “kimseye tuzak düşünmem.” Ancak “düşmanlarımdan daha akıllı, dostlarımdan daha merhametli olmaya gayret ederim.” İnsanları severim Yaradan’dan ötürü. Bu şuur doğrultusunda Allah’ın izniyle hiçbir kimseye zarar vermek istemem.

Hayatta en çok kıymet verdiğiniz şey nedir?

“VATANIM, DEVLETİM VE MİLLETİM EN BÜYÜK KIYMETE SAHİPTİR”

Ailem, annem ve babam ile eşim, çocuklarım ve kardeşlerim en değer verdiğim kıymetlilerimdir. Bu temel değerim yanında elbette vatanım, devletim ve milletim en büyük kıymete sahiptir. Tüm canlılar ve cansız varlıklar değerlidir benim gözümde.

Peki, sizi memnun eden veya öfkelendiren şeyler nelerdir?

“YAŞADIĞIMIZ ÇAĞDA BENCİLLİK VE GÖRGÜSÜZLÜK ARTIYOR”

Bencillik ve görgüsüzlük ile kibir en çok kızdığım özelliklerdir. Bencil, görgüsüz ve kibirli insanı sevmem. En çok da tevazu sahibi, fedakârlık yapan ve cömert insanlarla arkadaş olmaktan memnuniyet duyarım. Kendim de bu özelliklere sahip olmaya gayret ederim. Maalesef bu yaşadığımız çağda bencillik ve görgüsüzlük artıyor. Bundan hüzün duyuyorum.

Ne tür kitaplar okursunuz?

BİYOGRAFİ VE TARİH KİTAPLARINA DAHA FAZLA İLGİM VAR”

Şiir, roman, biyografi, tarih ve bilim-teknik kitaplarını okurum. Ayrıca kamu yönetiminin geliştirilmesi ve uluslararası ilişkiler ve dış politikaya ait kitaplar ilgimi çeker. Şiirde Yunus Emre, Mehmet Akif, Necip Fazıl, Arif Nihat Asya, Abdurrahim Karakoç, Sezai Karakoç ve İsmet Özel sevdiğim ve örnek aldığım ozan ve şairlerdendir. Romanda Tarık Buğra, Kemal Tahir, Yaşar Kemal, Sabahattin Ali, Peyami Safa gibi yazarları takdir ederim. Fikir ve düşünce hayatında Cemil Meriç, Ziya Gökalp, Nureddin Topçu ve benzeri düşünürler bir deha misali olarak değerlidir. Biyografi kitaplarına çok ilgi duyduğum gibi biyografik filmleri de çok severim. İskender ve Malcolm X filmlerini iki kezden fazla izlemişimdir. Tabi İskender ve Malcolm X hakkında yazılan biyografi kitaplarını da okudum. Öldürülen ABD Başkanı John Kennedy hakkında da çok film izledim ve kitaplar okudum. Tarih kitapları bağlamında da Türk ve Osmanlı tarihini anlatan onlarca kitap okudum. Biyografi ve tarih kitaplarına daha fazla ilgim var.

En sevdiğiniz şair yazar kimdir?

“KİTAPLAR RUHUMUZUN ŞEKİLLENMESİNDE TESİRLİ OLMUŞTUR”

Hazreti Mevlana, Yunus Emre, Necip Fazıl Kısakürek ve Mehmet Akif Ersoy. Bu dört değer, benim edebiyatta örnek aldığım şahsiyetlerdir. Tabi bizim bilgi kaynaklarımız yalnızca bu dört alim, şair ve yazarın eserleri değildir. Mevlana’dan Mesnevi, Necip Fazıl’dan Çile, Mehmet Akif Ersoy’dan Safahat ve Yunus Emre’den şiirler okuyup da ruhumuzu beslediğimiz gibi, Elmalılı Hamdi Yazır’dan Hak Dini, Kur’an Dili, Sezai Karakoç’tan Diriliş Neslinin Amentüsü, İsmet Özel’den Üç Mesele, Cemil Meriç’ten Umran’dan Uygarlığa, Ziya Gökalp’ten Türkçülüğün Esasları, Yaşar Kemal’den İnce Memet, Tarık Buğra’dan Küçük Ağa, Arif Nihat Asya’dan Bir Bayrak Rüzgâr Bekliyor, Nureddin Topçu’dan İsyan Ahlakı, Peyami Safa’dan Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Sabahattin Ali’den Kürk Mantolu Madonna, Ahmet Hamdi Tanpınar’dan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Abdurrahim Karakoç’tan Suları Islatamadım ve benzeri birçok kitap okuduk. Elbette bu kitaplar ruhumuzun şekillenmesinde tesirli olmuştur.

Edebiyat dünyası ve günümüzdeki şairler hakkındaki düşüncenizi aktarabilir misiniz?

“GÜNDEMDEKİ BİRÇOK ŞAİR VE YAZARI ÇOK TAKDİR ETTİĞİM SÖYLENEMEZ”

Yeni şair ve yazarları ve gündemdeki birçok şair ve yazarı çok beğendiğim ve çok takdir ettiğim söylenemez. Ülkemizde edebiyat ve şiir alanında kısır ve çorak bir arazi gibi verimsizlik olduğunu düşünüyorum. Bir Mehmet Akif, bir Necip Fazıl aşılamadığı gibi şiirde bu iki değere yaklaşan dahi bir şair yoktur. Bir de hasbi ve samimi şairlere ihtiyacımız çok. Maalesef, kişi “şairim” diyor, ancak hayat tarzı ve davranışları hiç de şair uygun değil. Her şeyden önce samimi ve hasbi değil. Şiiri bir araç olarak görmek gerekir. Önemli olan samimiyet ve hasbi olmaktır. Şiir araç derken de şunu kastediyorum: “Şiir yazacağım diyerek, yanlış sözler ve insanları boşluğa ve huzursuzluğa çağıran mısralar sorumluluk gerektirir.” Biliyorsunuz, Kur’an-ı Kerim’de Şuara (Şairler) Suresi var. Sapkın ve her aklına gelen şeyleri söyleyen şairler için onlar “her vadide sapkın sapkın dolaşırlar” diye tenkit vardır. Bu noktada şunu hassaten belirteyim, Kur’an-ı Kerim’de şiir eleştirilmez, şair eleştirilir. Nitekim, “kendisini savunan ve haksızlığa karşı duran şairler başka” diyerek bu önemli noktaya dikkat çekilir. Zaten Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed (asm) şairi vardır. Şair Hassan bin Sabit için Sevgili Peygamberimiz (asm) “Hassan’ın beyitleri düşmana ok darbesinden daha tesirlidir” buyurmuştur. Peygamber Efendimiz şiir yazmak için teşviklerde bulunmuştur.” Öyleyse bizlerde şiirler yazmalıyız, dostlarımıza şiirle tefekkür üzere bir hayat ve doğruluk üzere bir istikamet öğütlediğimiz gibi ve düşmanlarımızı da adeta şiirle devirmeliyiz.

Gelecek günlerden umutlu olduğunuzu söyleyebilir miyiz?

“İSTİKBAL BİZİMDİR!”

Kesinlikle umutluyum. Çok huzurlu ve müreffeh günler yaşayacağız inşallah. Dünya’da her daim iyilik, doğruluk ve güzellik galip gelecektir. Bu Allah’ın vaadidir ve haktır, gerçektir. Her daim umut ve güven üzere oldum. İstikbal bizimdir, elhamdülillah.

Aynı zamanda bir memuriyet göreviniz olduğunu belirttiniz, memuriyet hakkındaki görüşünüz nedir?

“MEMURİYET HİZMET İÇİN TERCİH EDİLECEK BİR GÖREVDİR”

Memuriyet ücret için yapılacak ve geçim kapısı olarak görülecek yer değildir. Memuriyet hizmet için tercih edilecek bir görevdir. Zira geçim kapısı ilk insanlardan beri bellidir. Geçim kapısı üçtür. Bir ziraat, iki ticaret ve üç sanayidir. Hizmet sektörü de ticaretin içindedir. Ben ticaret ehli olmayı ve dürüst tüccar olmayı çok isterdim.

Devlet dairlerinde memurlar tarafında hizmet mi esas alınıyor yoksa ücret mi? Bu hususta 35 yıllık devlet memuriyetinde müşahedelerimiz nelerdir?

MEMURLUKTA İDEALİST VE DEVLETÇİ İNSANLAR AZDIR”

Maalesef ücret ön plandadır. Memurların büyük ekseriyeti, “ben bu Devlete ne veririm” derdinde değil, “ben bu Devletten ne alırım” derdindedir ve bunun peşinde koşmaktır. Maalesef memurlukta idealist ve Devletçi insanlar azdır. Birçok memur kendi şahsi çıkarını Devletin yararlarından üstü tutmaktadır.

Son soru olarak, gençlere neler tavsiye edersiniz?

“GELECEĞE UMUT İÇERİSİNDE BAKIN VE ASLA UMUTSUZLUĞA DÜŞMEYİN

Kendilerini mesleklerinde geliştirsinler ve işlerinin ehli olsunlar. İşinin ehli olmayan insan ahlaksızdır. Bu bir. İkinci tavsiyem şudur. Asla ve asla yalan söylemesinler. Yalanın küçüğü ve büyüğü olmaz. Bunu aklılarından çıkarmasınlar. Zaten büyük yalanlara küçük yalanlardan gidilir. Üçüncü tavsiyem empati ve sempati içerisinde olsunlar. Bir kişiyi anlamak için kendinizi onun yerine koyun. Anlamaya çalışın. Bu empatidir. İnsanları öncelikle bir insan olarak, öncelikle can taşıyan bir canlı olarak görün ve sevin. Bu da sempatidir. Dördüncü tavsiyem de şudur. Gençler, teknoloji çağındayız. Dijital çağdayız. Teknolojiyi en son ve en modern haliyle alın ve kullanın. Beşinci ve son tavsiyem belki de en önemlisi, “bu Dünya’da niye bulunduğunuzu durun ve düşünün.” Hayat yalnızca bu dünyadan ibaret değildir. Ve olamaz da. Bu dünyanın sonrası var. Ona hazırlanmak elbette akıllı her insanın en başta gelen görevidir. Bu duygu ve düşüncelerimle birlikte, başta çocuklarımız ve gençlerimiz olmak üzere tüm vatandaşlarımıza sağlık, huzur ve başarılar diliyorum. Gençlere sesleniyorum: “Geleceğe umut içerisinde bakın ve asla umutsuzluğa düşmeyin. Gelecek bu günlerden daha güzel olacaktır. Bundan adım ve soyadımdan emin olduğum kadar eminim. Vesselam.”

Yaklaşık bir aydan beri görev icabı Elazığ’da bulundunuz. Elazığ’a dair izlenimlerinizi aktarabilir misiniz?

“ELAZIĞLILARI KENDİME YAKIN HİSSEDİYORUM”

Elazığlılar gerçekten de değerleri üzerinde taşıyan iyi insanlar, samimi ve çalışkan insanlar. Bir Kahramanmaraşlı olarak Elazığlıları kendime yakın hissediyorum. Zaten Elazığlılar da kendilerini Kahramanmaraş insanına yakın hissediyor.

-Bu güzel bilgiler ve tanıtım için çok teşekkür ediyoruz. Aramıza, gazetemize hoş geldiniz

-Ben teşekkür ediyorum Efendim. İlk yazım ve ardından ikinci yazım “Elazığ Notları” şeklinde olacak. Elazığ’da bulunduğum 25 gün içerisinde gözlemlediklerimi yazacağım. Daha sonra da yazılarım çeşitli güncel konularda devam edecektir. Haydi hayırlısı.

                                                                                                                                    

banner3
Yorumlar (1)
Erdem Günaydın 2 ay önce
Selamünaleyküm. Ahmet Sandal bey efendi kalemin hep haktan yana yine hep haktan yana olsun inşAllah amin
25
açık
Namaz Vakti 07 Ekim 2022
İmsak 04:56
Güneş 06:17
Öğle 12:16
İkindi 15:30
Akşam 18:05
Yatsı 19:21
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 7 17
2. Adana Demirspor 8 17
3. Konyaspor 8 17
4. Galatasaray 8 17
5. Trabzonspor 8 16
6. Beşiktaş 8 15
7. Fenerbahçe 7 14
8. Kayserispor 8 12
9. Kasımpaşa 8 12
10. Gaziantep FK 8 11
11. Alanyaspor 8 9
12. Giresunspor 7 8
13. İstanbulspor 7 8
14. Karagümrük 7 6
15. Antalyaspor 7 6
16. Ankaragücü 7 4
17. Sivasspor 8 4
18. Hatayspor 7 4
19. Ümraniye 8 2
Takımlar O P
1. Keçiörengücü 7 14
2. Eyüpspor 7 14
3. Sakaryaspor 7 12
4. Pendikspor 7 12
5. Bodrumspor 7 11
6. Manisa FK 6 11
7. Boluspor 6 11
8. Bandırmaspor 6 11
9. Samsunspor 7 10
10. Rizespor 6 9
11. Tuzlaspor 7 9
12. Göztepe 7 8
13. Adanaspor 7 7
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Erzurumspor 6 6
16. Altay 7 6
17. Altınordu 6 3
18. Ö.K Yeni Malatya 7 3
19. Denizlispor 7 2
Takımlar O P
1. Arsenal 8 21
2. M.City 8 20
3. Tottenham 8 17
4. Brighton 7 14
5. Chelsea 7 13
6. M. United 7 12
7. Newcastle 8 11
8. Fulham 8 11
9. Liverpool 7 10
10. Brentford 8 10
11. Everton 8 10
12. Leeds United 7 9
13. Bournemouth 8 9
14. Aston Villa 8 8
15. West Ham United 8 7
16. Southampton 8 7
17. Crystal Palace 7 6
18. Wolves 8 6
19. Leicester City 8 4
20. Nottingham Forest 8 4
Takımlar O P
1. Barcelona 7 19
2. Real Madrid 7 19
3. Athletic Bilbao 7 16
4. Real Betis 7 15
5. Atletico Madrid 7 13
6. Osasuna 7 13
7. Real Sociedad 7 13
8. Villarreal 7 12
9. Valencia 7 10
10. Rayo Vallecano 7 10
11. Celta Vigo 7 10
12. Mallorca 7 8
13. Girona 7 7
14. Getafe 7 7
15. Real Valladolid 7 7
16. Espanyol 7 5
17. Sevilla 7 5
18. Almeria 7 4
19. Cadiz 7 4
20. Elche 7 1