KOMŞUDAKİ ESNAF ÇIĞLIĞI; BİZİM ESNAFIMIZIN ÇIĞLIĞI İLE AYNI! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

KOMŞUDAKİ ESNAF ÇIĞLIĞI; BİZİM ESNAFIMIZIN ÇIĞLIĞI İLE AYNI!

Bu haber 01 Aralık 2020 - 18:47 'de eklendi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu Üyesi, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, koronavirüs salgını nedeniyle tedbir amaçlı işyeri kapanan ve işleri düşen esnafımıza geçici süreyle en az asgari ücret desteği sağlamasını, Esnaf kredilerinin ve vergilerinin en az Haziran 2021’e kadar ötelenmesini, küçük esnaf ve sanatkardan 2020 dönemine ilişkin vergi alınmamasını istediklerini bildirdi. Elazığ’daki esnaflarımızın da durumu ve talepleri aynı olduğu için; komşudaki esnaf çığlığı bizim esnaflarımızın çığlığı ile aynı!

 

 

Haber: Kübra TÜRKAN

Esnafın sorunlarını dile getiren ve esnafın zor bir durumda olduğunu kaydeden ve bu konu özelinde yazılı bir açıklama gönderen MESOB Başkanı Şevket Keskin’in açıklamalarının detayları şöyle…

“CUMHURBAŞKANIMIZIN DA ESNAF VE SANATKÂRA DÖNÜP BAKMASINI TALEP EDİYORUZ”

Keskin yaptığı yazılı açıklamada, “Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında işyerleri kapanan, iş potansiyeli kaybolan esnaf ve sanatkarlarımız zor bir dönem geçiriyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın son açıklamasında esnaf ve sanatkarın beklentisine cevap verilmedi. Esnaf ve sanatkarlar camiası Cumhurbaşkanımızın yıllarca arkasında durdu ve halen de duruyor. Cumhurbaşkanımızın da esnaf ve sanatkâra dönüp bakmasını talep ediyoruz” dedi.

“KORONAVİRÜSÜN YÜKÜNÜ KÜÇÜK ESNAFLAR ÇEKİYOR!”

“Aylardır beklentilerimiz cevapsız, esnaf ve sanatkar yalnız” Başkan Keskin; “Devlet kurumlarındaki, işçi-memurlar, özel sektördeki işçiler tedbir amaçlı çalışmasalar bile maaşları ödeniyor, ama esnaf kapalı olan dükkanının vergisini, Bağ-Kur’unu, belediye harçlarını ödemekle mükellef. Koronavirüsün yükünü de küçük esnaf ve sanatkar çekiyor” dedi.

“AYLARDIR BİR ÇOK ESNAFIMIZ MAĞDUR!”

“Okullar kapalı; okul kantincileri, servisçiler ve kırtasiyeciler de aylardır mağdur” diyen Başkan Keskin; “ İnternet evleri ve eğlence merkezleri, kafeler ile birlikte çay ocağı, kahvehane işleten esnaflarımız aylardır mağdur. Bunlar gibi onlarca iş kolunda esnafımız mağduriyet içerindedir. Hükümetimiz ve yerel yöneticiler küçük esnaf ve sanatkarlarla kader birliği yapmalı. Hükümetimiz koronavirüs salgını nedeniyle tedbir amaçlı işyeri kapanan ve işleri düşen esnafımıza geçici süreyle en az asgari ücret desteği sağlamalıdır” dedi.

“BU İNSANLARIN NASIL GEÇİNECEĞİ HESAPLANMALI?”

Sözlerini sürdüren Keskin; “Esnaf kredileri, vergileri en az Haziran 2021’e kadar ötelenmeli. Küçük esnaf ve sanatkardan 2020 dönemine ilişkin vergi alınmamalı. Devlet ‘kapat’  der kapatırız, ama bu insanların nasıl geçim sağlayacağını da devletimiz planlamalıdır.  Kapanan değil, açık olan işyerleri de büyük sıkıntı içinde.  Devlet hiçbir girdisinden vazgeçmiyor. Belediyeler hiçbir girdisinden vazgeçmiyor.  Faizli kredilerle bu süreç atlatılamaz” ifadelerini kullandı.

“ESNAF İMDAT DEMEKTE!”

“Gerçekten küçük esnaf ve sanatkar imdat diyecek duruma gelmiştir” diyen Başkan Keskin; “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan, Hükümet Üyelerimizden, AK Parti yönetiminden, MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli ve yönetiminden kalıcı destek bekliyoruz.

“SÜPER MARKETLERE PANDEMİ DE GİREMİYOR, DEVLETTE GİREMİYOR”

Piyasada büyük bir denetimsizlik yaşandığını da belirten Keskin, “Sayın bakanlarımız acaba 1 torba unun, 1 torba şekerin fiyatını biliyorlar mı? Fabrikalar temel gıda maddelerine istediği kadar zam yapıyor, süper marketler istediği kadar zam yapıyor, Ama devletin denetim gözü esnaf ve sanatkarın üzerinde. Piyasada denetim yoktur. Süper marketlere pandemi de giremiyor, devlette giremiyor. Temel gıda maddesi üreticilerinin tesislerine pandemide girmiyor, devlette giremiyor.  Bugüne kadar bu kadar piyasada başıboşluk yaşanmamıştır” iddiasında bulundu.

 “SEÇİM GÜNLERİNDE BİZİMLE BİRLİKTE OLANLARI, KÖTÜ GÜNDE, HASTALIKTA DA GÖRMEK İSTİYORUZ”

Ayrıca Keskin;  “Gaziantep’in Malatya gelini olan kıymetli başkanı Fatma Şahin örnek bir girişimde bulunmuştur, tebrik ve takdir ediyoruz. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, kapanan işyeri sahiplerine bin 500 TL destek ve su faturalarında yüzde 50 indirim yapmıştır. Aynı duyarlılığı Malatya Büyükşehir Belediyesinden de bekliyoruz. İyi günde, seçim günlerinde bizimle birlikte olanları, kötü günde, hastalıkta da görmek istiyoruz” diyerek Malatya Büyükşehir Belediye Başkanına da mesaj verdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN