Haber: Kübra TÜRKAN

Son günlerde Tunceli’de yaşanan elektrik enerjisi kesintileri yüzünden Tunceli halkı bir hayli mağduriyet yaşadı ve zaman zaman da bu mağduriyet yaşanmaya devam ediyor. Bu mağduriyetin giderilmesi noktasında FEDAŞ Tunceli İl Müdürlüğü de neler yaptığına yönelik bir açıklama gerçekleştirdi.

Elektrik enerjisi sorununda sabotaj iddiası

FEDAŞ Tunceli İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; “Enerji-Sen tarafından hukuk dışı başlatılan ve 37 gündür devam eden eylemlere rağmen diğer illerden şirketimize bağlı ekiplerin desteği sağlanarak vatandaşlarımızı elektrik hizmetinden yoksun bırakmamak adına sürekli çalışma içerisindeyiz. Ama bizler vatandaşın mağduriyetini gidermek için çalışırken şirketimizin arızalara müdahale eden ekiplerine yönelik Enerji-Sen üyelerince sürekli saldırı girişiminde bulunulmakta. Ayrıca enerji nakil hatlarına yönelik sabotaj ihtimali de devam ediyor” diyerek ciddi bir iddiada bulunuldu.

“Geçtiğimiz haftalarda karşılaşılmayan arızalar ile karşılaşıyoruz”

Arızaların bu kadar sık olmasının da olağan olmadığına dikkat çekilen açıklamanın devamında ise “Ayrıca rakamlarla mukayese edildiğinde, önceki haftalarda hiç karşılaşılmayan arızaların bu süreç içerisinde hayatın olağan akışına ters bir şekilde arttığı gözlemleniyor. Tüm bunlarda sabotaj olabileceğini doğruluyor. Nitekim hem Pertek ilçesindeki arızanın hem de geçtiğimiz haftalarda Tunceli’de meydana gelen arızaların bir bölümünde sabotaj olma ihtimalini de bir hayli kuvvetlendirmektedir” ifadeleri de yer buldu.

Vatandaş mağduriyet yaşamasın diye jandarma da adli merciler de konunun takipçisi olacak!

Vatandaşın enerji sorunu yaşamaması için Tunceli Valiliği koordinesinde hem Jandarma hem de adli makamlarca gerekli tahkikatın yapılacağı bilgilerinin de yer aldığı açıklamada; “Enerji hatlarına yönelik devam eden müdahaleler ile ilgili jandarma ve adli makamlarca gerekli tahkikatın başlatılacak. Ayrıca şehrin su ihtiyacını karşılayan elektrik şebekesinin kesintiye uğramaması için şirketimiz tarafından Tunceli Belediyesi'ne yeterli miktarda ve güçte jeneratör desteği sağlanmaktadır. Sonuç olarak FEDAŞ olarak bizler; Enerji-Sen tarafından başlatılan grev süreci içerisinde tüm engellemelere rağmen kıymetli vatandaşlarımızı mağdur etmemek için tüm gayretimiz ile sahada çalışmalarımıza devam edeceğiz” ifadeleri kullanıldı.