Her ne kadar sürekli kanın acil değil sürekli bir ihtiyaç olduğu belirtilip dursa da kan bağışı konusunda ne seviyedeyiz? Bu ve diğer merak edilen sorulara Türk Kızılay’ı Elazığ Şube Başkanı Rahman Kızılkaya açıklık getirdi. Başkan Kızılkaya’nın verdiği önemli bilgilerde haberimizin detayında…

“Asrın felâketinden ciddi ölçüde etkilenen depremzedeler, hâlâ psikolojik olarak yaşama mücadelesi veriyor”

Kan ihtiyaçlarının ne şekilde giderildiğine dikkat çeken Türk Kızılay’ı Elazığ Şube Başkanı Rahman Kızılkaya; “Geçen bir programda da ifade ettim şimdi biz Elazığ olarak Adıyaman ve Malatya’nın da büyük oranda kan ihtiyacını karşılıyoruz.  Çünkü Malatya ve Adıyaman yaşanan depremden sonra ciddi bir göç verdi. Kalan insanlar da hâlâ psikolojik olarak yaşam mücadelesi veriyor. Dolayısıyla bu tarz etkinliklere, bağışlara yeteri kadar katkı sunamıyorlar” dedi.

“2023 yılında Elazığ’dan alınan toplam kan bağış miktarı; 18 bin 500 ünite”

“Biz Elazığ olarak başta Malatya olmak üzere Adıyaman ilimizi de kan bağışı noktasında destekliyoruz” diyen Başkan Kızılkaya; “2023 yılında Elazığ kan merkezinin almış olduğu toplamda kan bağış miktarı 18 bin 500 ünite kan. Yeterli düzeyde mi? Elbette ki yeterli düzeyde diyebiliriz ama tabi daha iyi olmasını da bekliyoruz. Biz bunu sürekli ifade ediyoruz. Kan acil değil sürekli bir ihtiyaç. İnsanlarımız kanı sadece yaşanan bir kaza esnasından sonra bir ihtiyaç sahibine ulaşacağını düşündüğü için biraz daha rahat hareket ediyor diye düşünüyorum” dedi.

“Kan üretilmiyor ve kan sürekli bir ihtiyaç”

Sadece kaza ve afet anlarında değil ameliyat sırasında da kana ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Başkan Kızılkaya; “Hâlbuki günlük yaklaşık bin 500 – 2 bin insanımız sadece ameliyat olduğu için kana ihtiyaç duyuyor. Bununla beraber kazaları ve diğer ağır hastalıkları baz alırsak çok ciddi rakamlar ortaya çıkıyor. Dolayısıyla vatandaşlarımızın bu kan bağışına olan ilgi ve alakalarının daha üst seviyede olmasını bekliyor ve umuyoruz. Kanın muadili yok, tek muadili kendisi. Üretilmiyor. Kullanılacak başka alanı da yok. Yine kullanım alanı da sadece insan. Veren de insan alan da insan” dedi.

“Vatandaşlarımızdan kan bağışında bulunmasını istiyoruz”

Kan bağışı noktasında bütün insanların duyarlılık göstermesi gerektiğini de aktaran Başkan Kızılkaya; “Dolayısıyla bir cana hitap ettiği için kan bağışının çok daha fazla önemsenmesini ben vatandaşlarımızdan kan vermelerini bekliyorum” dedi Türk Kızılay Elazığ Şubesi olarak ne gibi çalışmaları olduğuna da açıklık getiren Başkan Kızılkaya; “Türk Kızılay’ı Elazığ Şubesi özellikle Elazığ depreminden sonra ummalı bir şekilde bugüne kadar yaşamış olduğumuz olumsuz afetler, pandemi süreci. Her ne kadar batıda da olsa biz komplike bir çalışma sistemiyle çalıştığımız için orman yangıları, sel felâketleriyle ve yine son dönem olarak 6 Şubat depremi ile beraber yoğun bir şekilde çalışmalarımızı devam ettiriyoruz” dedi.

“Ülkemiz ve ülkemiz insanına elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz”

Açıklamasını sürdüren Başkan Kızılkaya; “Olağan dönemlerde Türk Kızılay’ı özellikle şubeler kanalıyla ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım etme, dezavantajlı grupların yanında olmaya gayret eden, onların acısını dindirmeye çalışan yardımcı olmaya çalışan bir yardım kuruluşu. Malumunuz olduğu üzere Türk Kızılay’ın görev tanımı direkt AFAD’la birlikte olağanüstü afetlerde AFAD’ın çalışma ortağı olarak sahada yerini almak durumunda olan kuruluşlardan bir tanesi. Yaşamış olduğumuz Elazığ depreminden bugüne kadar bu işbirliğimiz hem AFAD’ımızla hem devletimizin bütün organlarıyla birlikte ve diğer sivil toplum örgütleriyle beraber ülkemiz ve ülkemiz insanına elimizden geldiğince faydalı olmaya, yardımcı olmaya çalışıyoruz” dedi.

Kızılay, birçok alanda çok ciddi ölçüde yardımlar yaptı

Yapılan yardımları verilerle aktaran Başkan Kızılkaya; “Türk Kızılay’ı Elazığ Şubesi özetle 2022 yılından sonra bölgede başta depremzedeler olmak üzere ihtiyaç sahipleri ve dezavantajlı gruplara 65 bin gıda kolisi dağıttı. 6 milyon değerinde gıda kartı dağıtımında bulundu. Yine dezavantajlı gruplara ihtiyaç sahibi ailelerimizin çocuklarına 3 bin 950 adet kırtasiye seti bu tüm yıl boyunca tüm ihtiyaçlarını öğrencilerimizin karşılayacak düzeyde olan bir kırtasiye seti. 73 adet tekerlekli sandalye engelli bireylerimize, bunun 26 tanesi akülü geriye kalan kısmı da manuel olmak üzere engelli vatandaşlarımıza toplamda 73 adet tekerlekli sandalye dağıtımında bulunduk” dedi.

Hem gıda hem de giyim yardımında da bulunuldu

Gıda ve giyim yardımında da bulunduklarını ifade eden Başkan Kızılkaya; “Ve yine çok önemli bir miktar hem aldığımız adak hem normal kurban bağışlarından elde etmiş olduğumuz kurban paylarını 335 bin kilogramlık konserve kavurmaları yine başta depremzedelerimiz ve ihtiyaç sahiplerimiz olmak üzere dezavantajlı gruplarla birlikte vatandaşlarımıza Türk Kızılay’ı konserve kavurmalarını dağıttık. Vatandaşlarımızı özellikle kış aylarında soğuktan korunmaları anlamında giydirdik. Türk Kızılay’ı Elazığ Şubesi olarak 198 bin vatandaşımızı 2022 ve 2023 yılları arasında giydirdik. Bu da toplamda 600 bin parça giyime denk geliyor” ifadelerini kullandı.

Dezavantajlı gruplara yönelik sosyal aktiviteler de gerçekleştiriliyor

Engelli gruplara yönelik yaptıkları çalışmalara da değinen Başkan Kızılkaya; “Yine bununla beraber dezavantajlı gruplarımıza, engellilerimize, yaşlılarımıza, zihinsel engelliler oluyor bunlar aslında biz engelli diyelim daha doğrusu engelli gruplarımız yıl içerisinde mutlaka 2 ya da 3 defa bunlar hiç evinden çıkamamış belki bugüne kadar ya da yılda bir iki defa bir ebeveyninin desteğiyle, özellikle çok ağır durumda olan engelli kardeşlerimizi yıl içerisinde mutlaka 2-3 aktiviteye etkinliğe katıyoruz. Bazen balık tutma oluyor bazen bir piknik oluyor bazen bir onlara uygun oyun alanlarına götürüp onlarla güzel günler geçiriyoruz” şeklinde görüş bildirdi.

Başkan Kızılkaya, özel gün ve haftalardaki faaliyetlerini aktardı

Minikler üşümesin diye de çeşitli yardımları olduğuna açıklık getiren Başkan Kızılkaya; “Yine öğrencilerimize bizim atkı, bere dağıtımımız oldu. Minik eller üşümesin diye. Yaklaşık 30 bin öğrencimize 2022 ve 2023 yılları arasında atkı, bere dağıtımında bulunduk. Bununla beraber Türk Kızılay’ı tüm özel günlerde vatandaşların,  Anneler Günü’nde annelerimizin, Yaşlılar Günü’nde yaşlılarımızın, Şehitler ve Gaziler Günü’nde bir şehit yakınımızın ve bir gazimizin yanında olmayı. Milli bayramlarda mutlaka yapılan resmi programlara dâhil olmayı, 24 Kasımda öğretmenlerimizi ziyaret etmeyi, engelliler gününde engelli kardeşlerimizin yanında olmayı gibi tüm özel günleri mutlaka Türk Kızılay’ı olarak dikkate alıp o gün o hafta ya da o gün kime aitse onların yanında olup o günü birlikte paylaşmayı kendimize destur edinmişiz” dedi.

“500 adet sevgi bohçası dağıttık”

Sevgi bohçası dağıtımı ile 500 adet sevgi bohçası dağıttıklarını ifade eden Kızılkaya; “Bununla beraber bizim sevgi bohçası dağıtımımız var. Yine dezavantajlı gruplara verilmek üzere doğum yapacak annelerimize doğum yaptığında ve doğum yaptıktan sonra bebeğin ihtiyacını karşılayacak birçok malzemeden oluşan doğum setlerimiz var. Anne seti diyoruz, doğum seti diyoruz. Yaklaşık 500 adet bunun dağıtımını yaptık” dedi.

Kızılay, sokakta kalan minik dostlarımızı da unutmadı

“Sokak hayvanlarına yönelik çalışmalarımız var” diyen Başkan Kızılkaya; “Burada gençlerimiz kendi el emekleri göz nurları olan küçük bir mini atölye kurdu. Bunlarla özellikle sokak kedilerine yapılması yani amatörce yapılması daha kolay olduğu için barınaklar yaparak her mahallede sokak hayvanlarına siz sahip olun, sizde sahip olun diye bir mahalleye bunu zimmetleyerek, her mahalleye birer tane kedi ve köpek barınağı bırakıp bunların da zaman zaman yem ihtiyaçlarını karşılayıp bizim sokak hayvanlarına karşı olan çalışmalarımızı da yerinde yapmış olduk” dedi.

Elazığ’da 2023 yılında kaç kişi evlendi? Ortalama evlilik yaşı ne kadar oldu? Elazığ’da 2023 yılında kaç kişi evlendi? Ortalama evlilik yaşı ne kadar oldu?

“14 bin öğrencimize ilk yardım eğitimi verdik”

Öğrencilere yönelik ilk yardım eğitimlerinin verildiğini de aktaran Başkan Kızılkaya; “Yine çok önemli bulduğumuz 2023 yılında yapmış olduğumuz yaklaşık 14 bin öğrencimize hitap eden ilk yardım seminerleri verdik biz. İlk yardım biliyorsunuz çok önemli bir şey aslında. Toplumumuzun birçoğunun bu bilgiye sahip olması gerekiyor. Bu özellikle genç yaşlarda edinilmesi gereken bir bilgi olduğu için biz bunu önemsiyoruz. Okullarımızda özellikle orta ve lise düzeyindeki çünkü hafızada kalabilecek, anlatılanı anlayabilecek düzeyde olmaları adına. Orta ve lise düzeyindeki öğrencilerimize toplamda 14 bin öğrencimizi kapsayacak şekilde okullarımızda ilk yardım kursları verdik” dedi.

“Elazığ Kızılay Şubesi, deprem bölgesine; 26 tır, 40 kamyon yardım götürdü”

Asrın felâketi sırasında Elazığ’dan depremden ciddi ölçüde etkilenen illere nasıl bir yardım yapıldığına  da açıklık getiren Başkan Kızılkaya; “6 Şubat tarihinde yaşanan Kahramanmaraş merkezli ilimizin de etkilendiği ama tabi ki diğer illere göre çok daha az sadece fiziki olarak etkilenen illerden birisi oldu. Elazığ Kızılay Şubesi olarak toplamda 26 TIR, 40 kamyon;  Malatya, Kahramanmaraş ve Adıyaman başta olmak üzere deprem illerine Elazığ Kızılay şubesi olarak bağışçılardan almış olduğumuz yardımları biz zatî ihtiyaç olan bölgelere dağıtmış olduk. Buda çok ciddi bir rakam” dedi.

“Elazığlılar bireysel olarak depremzedelere çok ciddi yardımda bulundu”

“Burada tabi ki ülkemizin, insanımızın yardımseverliği ön plana çıkıyor” diyen Başkan Kızılkaya; “Elazığlılar bireysel olarak o bölgeye çok ciddi yardımda bulundu. Bu sadece aracı olarak kullandıkları ve bizim Türk Kızılay’ı Elazığ Şubesi üzerinden bu Elazığ Şubesi Türk Kızılay’ının genel yardımı değil bu arada. 26 TIR, 40 kamyon ihtiyaç malzemesi, yaşam malzemesi, gıda malzemesi içinde her şey. Barınmadan tutun giyime, giyimden sağlığa, sağlıktan hijyene kadar. Olan tüm malzemeleri deprem bölgesine gönderdik. Ve Elazığ şubesi olarak depremin kronik dönemlerini toplamda 3 bin 180 gönüllümüzle oradaki yaralar sarılana kadar depremzede vatandaşlarımızın yanında olduk” şeklinde konuştu.

“Afetler sırasında gönüllülük faaliyetlerinin ne denli etkin olduğunu gördük”

Gönüllülük faaliyetlerinin 24 Ocak 2020 Elazığ Depremi’nde pik yaptığına da değinen Başkan Kızılkaya; Elazığ depreminde özellikle bu hem AFAD için hem aile ve sosyal politikalar bakanlığımız hem diğer kurum ve kuruluşlarımızda 24 Ocak depremi Türkiye’de bir gönüllülük faaliyetinin hakikaten pik yaptığı noktaya geldi. Bunda Kızılay’ımız da dâhil olmak üzere tüm sivil toplum örgütlerinde gönüllülük sayısı patlama yaptı. Malumunuz yani özellikle Kahramanmaraş depremleri çok büyük bir coğrafyayı etkilediği için mevcut devletin personel sayısıyla işte makine sayısıyla mevcut yapısıyla bu hangi ülkede olursa olsun o bölgedeki depreme, afete yeteri şekilde müdahale etmek mümkün değil yetecek bir kapasitenin oluşturulmasının imkânı yok. Dolayısıyla burada gönüllülüğün ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. Bu Elazığ’da vücut buldu, 24 Ocak Depremi’nde vücut buldu. 6 Şubat depremlerinde de tam teşekküllü olarak sahada kendisini gösterdi. Her iki depremde elbette ki hem Türk Kızılay’ı için hem ülkemizin diğer kurumları için ciddi bir tecrübe oldu. İnşallah bu tecrübelerden biz eksiklerimizi görmüş olarak bir sonraki Allah yaşatmasın depreme daha iyi hazırlanmış yapılar olarak sahada olmamız gerekir diye düşünüyorum. Elbette ki yani bizim vazifemiz bu zaten. Tabi ki yaşanacak depremin ölçeği merkezi tahmin edilebiliyor ama bazen bunlarda farklılık görülebiliyor. Bizde tüm imkânlarımızla ilimiz ve bölgemizde yaşanacak depremlere imkânlarımız ölçüsünde hazırlıklı bir şekilde depolarımızla, personelimizle, eğitimlerimizle olası bir yaşanacak felâkete müdahale edecek durumdayız” dedi.

Kızılay, eğitime yönelik güzel işler yaptı

Eğitime de katkı sunduklarının notunu düşen Başkan Kızılkaya; “Bir de yapmış olduğumuz çok güzel bir hizmetin de ana temalarına değinelim. 2022 yılında aslında 2021 yılında temelini attığımız, çalışmalara başladığımız 2022 yılında aktifleştirdiğimiz, 2023 yılında da inşallah başlangıç noktasına geldi. Türk Kızılay bünyesinde bizim kendi binamızda bir derslik oluşturduk. Yine dezavantajlı ailelerin çocuklarına yönelik. Özellikle LGS’ye hazırlanmak isteyip bir profesyonel destek alamayan yani dershaneye gidemeyen ailelerimizin çocuklarına burada dershane eğitimi veriyoruz. Tamamen gönüllü öğretmenlerimizle. Bunu da daha yine şeffaf ve objektif olması adına ihtiyaç sahibi ailelerimizin belli kriterleri var zaten. Buna müracaat edecek çocuklarımızın kriterlerini biz zaten belirliyoruz. Bu müracaatları aldıktan sonra da bizim 42 kişilik sınıfımız. Küçük bir sınav yapıyoruz. Ön eleme sınavı. İlk 42 ye kalan öğrencilerimizi burada ulaşımı da bize ait olmak üzere günde bir öğünde yemeklerini vererek bu çocuklarımızı LGS’ye hazırlıyoruz. Bu 3’üncü yılımız olacak inşallah. Çok güzel çok verimli bir çalışma” dedi.

Başkan Kızılkaya, üniversite sınavına girecek öğrencilere katkı sunmak isteyen hayırseverlere de seslendi

“Bu yıl nasip olursa bunu üniversite sınavına da girecek öğrenciler için hazırlamayı planlıyoruz” diyen Başkan Kızılkaya; “Ben bu anlamda da bu kıymetli çalışmaya bağışta bulunmak isteyen hemşehrilerimize de buradan duyuru yapmış olayım. Bu öğrencilerimizin kaynak kitapları olsun, yeme içmeleri olsun, servisleri olsun. Zaten hayırseverlerimiz tarafından karşılanıyor. Buna katkı sunmak isteyen hayırseverlerimiz olursa bu evlatlarımızın hem ülkemize hem ailelerine hem şehrimize yararlı birer fert olmaları adına katkı sunmak isterlerse Türk Kızılay’ı Elazığ Şubesi’ne bu anlamda katkıda bulunabilir, o yavrularımızın güzel geleceklere hazırlanmasında pay edinebilirler diyorum” ifadelerini kullanarak açıklamasını tamamladı.  

Editör: Şah İsmail Gezici