KISKANILAN KANYONLARIMIZ TESCİLLENİYOR! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

KISKANILAN KANYONLARIMIZ TESCİLLENİYOR!

Bu haber 06 Aralık 2019 - 17:40 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Geçtiğimiz aylarda Vali Çetin Oktay Kaldırım tarafından keşfedilen Saklıkapı ve Karaleylek kanyonlarımız el değmemiş doğal dokusu ve eşsiz manzarası ile görenleri kendisine hayran bıraktı. Sonrasında ise bu eşsiz kanyonlarımız; Vali Kaldırım ve kent protokolümüz ile birlikte hem yerel hem de ulusal basın temsilcilerine tanıtıldı. Gerek yerel gerekse de ulusal basının gündeminden düşmeyen ve geçtiğimiz haftalarda komşumuz Malatya ile az kalsın bir gerilime neden olacak yeni keşfimiz; doğa harikası; Saklıkapı ve Karaleylek Kanyonlarımızın tescillenmesi ve bölgenin sit alanı içerisine alınması noktasında gerekli çalışmaların başlanacağı Elazığ Valiliği tarafından müjdelendi. Haliyle bu güzel gelişmeler gakgolar diyarında sevinçle karşılandı. Fırat gazetesi olarak bizler de kentimizin ve ülkemizin menfaati doğrultusunda bu eşsiz değerlerimize layığı ile sahip çıkılmasını istiyor. Akıbetlerinin diğer sahip olduğumuz tarihi ve doğal güzelliklerimize benzememesi adına gerekli çalışmaların ivedilikle yapılması gerektiğini vurguluyoruz.

 

 

Haber: Kübra TÜRKAN

9 milyon yıl öncesinin izlerini barındırdığı ortaya çıkan yakın zamanda Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım tarafından keşfedilen doğa harikası; Saklıkapı ve Karaleylek kanyonların da yer tespiti yapılarak tescil işlemleri başlandığı müjdesi Elazığ Valiliği tarafından kamuoyuna müjdelendi.

KANYONLARIMIZIN KEŞFİNİ VALİ KALDIRIM’A BORÇLUYUZ!***

Kanyonlarımızın keşfi büyük bir heyecan uyandırmış sonrasından burasının tanıtımına gerekli katkı sunularak buranın turizme kazandırılması noktasında Vali Çetin Oktay Kaldırım öncülüğünde kent protokolümüz birlikte hareket etmeye başlamıştı. Lakin geçtiğimiz haftalarda Malatya Valisi Aydın Baruş’un kanyonlarımızı sahiplenici nitelikte saf ettiği sözler Elazığ kamuoyunda tepkilere neden olmuş ve Vali Baruş’a kanyonların Baskil ve Keban ilçelerimizin sınırlarında kaldığını ve bunların keşfini ise Vali Kaldırım yapıldığı net bir dille aktarıldı. Hatta Malatya Valisi Aydın Baruş’un bu söylemlerinin komşusu Adıyaman ile sınır kavgası içerisinde olan Malatya’nın Elazığ’la da kanyon kavgasından uzak durması gerektiği konusunda mesajlar basınımızda ciddi yer tuttu.

KANYONLARIMIZIN EKSİKLİKLERİ BİR BİR GİDERİLMEYE BAŞLANDI!

Kıskanılan kanyonlarımızın olması elbette güzel lakin bu gelişmeler, kanyonlarımız kentin geneli tarafından daha bir sahiplenilmesine de olanak sağladı. Geçtiğimiz günlerde kanyonlarımızın büyük bir eksiği olan yön tabelaları da kanyonlarımıza verildi ve güzel gelişmeler bunlarla da sınırlı kalmadı. Elazığ Valiliği dün yaptığı açıklama Elazığlıları bir hayli sevindirdi.  Elazığ Valiliği tarafından yapılan açıklama şu ifadeler yer aldı: Elazığ’ın Baskil ve Keban ilçeleri sınırları içinde bulunan Karakaya Barajı kenarında bu yıl yöre sakinlerinin Vali Çetin Oktay Kaldırım’a aktarmasıyla iki kanyon keşfedildi. Vali  Kaldırım keşfedilen kanyonlardan birine Saklıkapı diğerine ise bölgede yaşayan Kara Leyleklerin ismini verdi.

KANYONLARIMIZIN YER TESPİTİ DE RESMİYET KAZANDI!

Valilikten yapılan açıklama bununla da sınırlı kalmadı kanyonların hem tescilleneceği hem de sit alanı içerisinde kalacağı müjdelendi.  Elazığ Valiliği tarafından yapılan açıklamada bir de şu ifadeler yer aldı:  9 milyon yıl öncesine ait olduğu belirlenen dünyanın en yeni keşfi Saklıkapı ve Karaleylek kanyonları için ise valilik koordinesinde tescil işlemleri ve koruma kapsamına alınması için doğal sit alanı ilanı çalışması başlatıldı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden 6 kişilik ekip, bölgeye giderek kors ölçüm aletiyle yer tespiti yaptı. Yapılan çalışmada yaklaşık 4,5 kilometrelik uzunluğa sahip Saklıkapı Kanyonunun Baskil İlçesine bağlı Akuşağı köyü ile Keban İlçesine bağlı Topkıran Köyü sınırları içerisinde yer aldığı belirlendi. Karaleylek kanyonunun ise Baskil ilçesine bağlı Kumlutarla köyü sınırları içerisinde olduğu tespit edildi. Valilik koordinesinde yapılan çalışmalarda her iki kanyonun da tabiat varlığı olarak tescil edilebilmesi için gerekli bilgilerin Şanlıurfa Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonuna iletileceği bildirildi. Öte yandan kanyonların turizme kazandırılması için planlanan yüzer iskelelerin proje çalışmasının da başlatıldığı kaydedildi.

VALİ KALDIRIM: BURASI DÜNYANIN EN ÖNEMLİ KANYONLARI ARASINA GİRECEK!***

Her iki kanyonun da doğal formasyon itibarı ile çok ilginç bir yer olduğunu anımsatan Vali Çetin Oktay Kaldırım,”Bu tür kanyonların keşfedilip turizme sunulması sadece bu bölge için değil, Türkiye için de müthiş bir kazanımdır. Dünyanın en önemli kanyonları arasına girecek bu doğa harikası bu her iki kanyonun turizme kazandırılması için çalışmalarımızı bir süredir yoğun şekilde devam ettiriyoruz. Son olarak ise tam olarak yer tespitini yaptırdık ve tescillenmesi için gerekli işlemlere başladık” dedi.

KANYONLARIMZIN AKIBETİ DİĞER GÜZELLİKLERİMİZE BENZEMESİN!***

İşte tüm bu olumlu gelişmeler Elazığlıları bir hayli sevindirdi. Fırat gazetesi olarak bizler de bu eşsiz ve kıskanılan değerlerimizin layığı ile turizme kazandırılmasını canı gönülden istiyoruz. Bu güzel değerlerimizin; diğer tarihi ve doğal güzelliklerimiz gibi unutulmamasını ve buraya ciddi yatırımlar yapılarak dünyada eşsiz olan bu doğa harikalarımızın dünyada parmakla gösterilen doğal yerler arasında yer almasını ümit ediyoruz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.