MKYK üyesi Serdar seçim öncesi çalışmalarına devam ediyor MKYK üyesi Serdar seçim öncesi çalışmalarına devam ediyor

İklim krizleri sonucunda mevsim geçişleri daha bir sert oldu. Bu sert geçişler çiçek bakımını da zorlaştırdı. Özellikle çiçek sevenler ne yapsalar da özellikle kışın bazı çiçeklerinin solup gitmesinden dertli mi dertli. Çiçek bakımı incelik isteyen bir iş peki kışın çiçeklerin sağlıklı ve uzun ömürlü olması için çiçekseverlerin yapması gerekenler neler? Bu sorunun cevabını da Çiçekçi Tansel Bahat verdi. İşte Bahat’ın verdiği açıklamalardan kesitler…

“Canlı çiçek bakımı zor”

Çiçek Cafe ve iç mimarlık üzerinde çalışmalar yaptıklarına da değinen Tansel Bahat; “Çiçeklikle uğraşıyoruz. 2019 yılından itibaren de çiçekçilik üzerine bu mekânı da açtık. Sonuçta yaptığımız işler ile bağlantılı. Zevkli ve güzel bir iş. Diğer işlerimizin yanı sıra burada çok fazla insanla tanışma fırsatımız oldu. Bir taraftan da zor bir iş. Çünkü canlı çiçekler çok daha fazla tercih ediliyor ve onların bakımları çok zor. Satışa hazır tuttuğumuz kesme çiçeklerin hepsinin her gün altlarını kesip, sularını değiştirmek zorundayız” dedi.

“Saksı çiçeklerinin topraklarına dikkat”

“Saksı çiçeklerinin yani toprakta olan çiçeklerin bakımı da birbirinden farklı” diyen Bahat; “Saksı çiçeklerinin de belirli periyotlar ile topraklarını değiştiriyoruz ya da topraklarına ekleme yapıyoruz. Bazı çiçekler daha büyük saksılarda daha verimli bir şekilde büyüyor” ifadelerini kullandı.

“Yaz kış çiçeklerin ışığa ve suya ihtiyacı var!”

Kışın çiçeklerin bakımında çiçekseverler daha bir zorlanıyor. Onlara çiçek bakımına dair bir takım tavsiyeler vermenizi istesek sizden neler söylersiniz? Dememiz üzerine de Bahat; “Havalar kışın serin. Ama kışın iç mekânda yaşıyor bu bitkiler. Suyunu az verin demekteler. Ama yanlış çünkü kış dahi olsa  çiçeğin istediği su miktarı değişmez. Çünkü odanızın sıcaklık ısısı var. Normalde yazın çiçekleri biz perdelerin arkasından güneş aldırın demekteyiz. Ama kışın güneş ışınları direk gelmediği için perdelerin önünde direk konulabilir. Kimisi serin olur korkusu ile bırakmıyor ama odanın içi zaten sıcak ve camın iç kesiminde kalıyor çiçekler” dedi.

“Bazı çiçekler hiç su sevmez ve su onları tüketebilir”

“Kimisi ise çiçek seviyor ama çiçekle hiç ilgilenmiyor sonra da çiçeklerinin solduğundan dert yanıyorlar” diyen Bahat; “Bir de hiç suyu sevmeyen bir takım bitkiler ver. Kalanşo Mercan isminde bu suyu hiç sevmez. Ona gidip su verip, çürütüyorlar” diyerek çiçeğe bakamın özenli olduğunu ifade etti. Ayrıca Bahat; çiçek bakımından anlamayan kişilerin, çiçeklerini soldurmadan; çiçekçilere bakımları ile ilgili detaylı bilgi sormasının da önemli olduğuna değindi.

Editör: Büşra Sarıkaya