KİŞİLİK GELİŞİMİNDE EBEVEYN YAKLAŞIMLARI VE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

KİŞİLİK GELİŞİMİNDE EBEVEYN YAKLAŞIMLARI VE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Bu haber 02 Aralık 2019 - 8:08 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Birey, bebeklik döneminden itibaren çevresindeki kişileri taklit eder. Sosyal Öğrenme Kuramına göre bu taklitler öncelikle anne ve baba imajı ile başlar. Bir çocuğa anne ve babası nasıl davranırsa, çocuk da diğer kişilere karşı aynı davranışı sergiler. Çocuğun anne ve babası ile kurduğu ilişki ve iletişim kişilik gelişiminde oldukça önemli bir yere sahiptir.

Aile içi ilişkilerde ebeveynlerin olumsuz tutum ve davranışları çocuğun benlik imajı oluşturma çabalarına büyük zarar vermekle birlikte, kendini tanıma çabasını da zorlaştırmaktadır. İhmal, istismar ve şiddet içerisinde yetiştirilen çocuk psikososyal gelişim evrelerinde duygusal, sosyal, kişilik gelişimi açısından uyum ve davranış sorunları gösterir.

Günümüzde ebeveyn tutum ve davranışları üzerinde çalışmalar yapan uzmanlar yapılan bir çok davranışın “doğru bilinen yanlışlar” olduğunu tespit etmişlerdir. Örneğin; Çocuğuna karşı sevgisini davranışları ile gösteren ebeveynler çocuklarını öperken onlara büyük zarar verebileceğini düşünmeden ayaklarından veya bazıları çocuğun dudağından öpmektedir. Bu davranış çocuğun kişilik gelişimine farkında olunmadan büyük zarar vermektedir. Ayaklarından öpülen bebek düşünülenin aksine sevildiğini değil değersizleştirildiğini hissetmektedir. Pedagoglar ayağından öpülen çocuğun değersizlik hissi ile kıskançlığa meylettiğini söylüyor. Aynı şekilde çocuğun boynundan öpülmemesi gerektiğini bu durumda da çocuğun aşırı derecede hassasiyet kazandığını, kişilik gelişimine olumsuz etki ettiğini söylerler.

Çocuğumuzu severken bile davranış ve tutumlarımız ne denli önemli olduğunu görüyoruz. Tıpkı bilim insanları gibi dini ve ahlaki değerlerimiz de bize bu konudaki doğru bildiğimiz yanlışlarımızı düzeltmemizde yardımcı ve yol gösterici olmaktadır. Peygamber Efendimizin bundan 1400 yıl önce bilip ve uyguladığı, günümüzde de psikolog ve bilim insanlarının aynı görüşte olduğu “Çocuklarınızı her zaman alnından öpünüz” görüşü bizlere çocuğumuzu severken yol gösterici olabilmektedir. Çocuğu alnından öpmenin birkaç faydasını sıralarsak; uykusu verimli olur, büyüme hormonu dengeli olur, zihni arınık olur, çocuğun benlik gelişimine büyük katkısı olur, özgüveni yüksek olur, motivasyonu güçlü olur, başarılı olur … vs. bir davranış çocuğun kişiliğinde birçok fayda sağlamaktadır.

Tutum ve davranışlarımıza ve doğru bildiğimiz birçok yanlışa dikkat etmemiz çocuğumuzun kişilik ve psikososyal gelişimine önemli katkılar sağlamaktadır. Bu konuda çok okumalı, çok araştırmalı, dini, ahlaki ve manevi değerlerimizi hayatımıza ve çocuk yetiştirmedeki tutum ve davranışlarımıza yansıtmalıyız. Bu sadece bireyci bir yaklaşım olmamakla birlikte toplumsal ödev ve sorumluluğumuzdur. Unutmamalıyız ki sağlıklı bir toplum, sağlıklı ve kişilikli birey ve nesillerden oluşur.

 

 

 

Görkem Namlı
Görkem Namlıgorkemnamli@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.