KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ DESTEĞİ… « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ DESTEĞİ…

Bu haber 03 Nisan 2020 - 7:53 'de eklendi.

Koronavirüs salgını Dünya genelinde etkisini hızla artırıyor. Çin’ den sonra Avrupa’da da hızla yayılan virüs ülke gündemimizi etkisi altına almış durumda. İnsanların bir araya gelmesini engellemek ve temaslarını azaltmak adına alınan önlemler ve tedbirler sonucunda lokantalar, kafeler, eğlence alanları, AVM’ ler ve benzeri faaliyetler gösteren iş yerleri geçici olarak bu faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldı. Ekonomik olarak durgunluk yaşanan bu günlerde iş yerleri kapalı olan işverenlere destek amacıyla Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bir dizi yeni düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemelerden biri de bu yazımda detaylarını anlatmak istediğim Kısa Çalışma Ödeneği oldu.

Kısa Çalışma Ödeneği, işverenin haftalık çalışma sürelerini en az üçte bir oranında azaltması, faaliyetini tamamen ya da en az dört hafta süreyle durdurması hallerinde devreye alınıyor. Üçte bir oranında azaltması demek, 6 iş günü çalışmanın yapıldığı işyerinde 4 gün çalışma yapılmaması anlamına geliyor. Bu kapsamda da işçilere Kısa Çalışma Ödeneği ödeniyor ve sağlık sigortası primleri karşılanıyor. Bunların hepsi de İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödeniyor.

Kısa Çalışma Ödeneği aslında yeni bir şey değil, geçmiş dönemlerde de işverenler gerekli şartları sağladığı takdirde bu ödenekten faydalanabiliyordu. Salgın sonrası tekrar gündeme geldikten sonra bu ödeneğin şartlarında bazı değişiklikler yapılarak şartlar biraz daha kolaylaştırıldı. Öncesinde Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalanabilmesi için bir işçinin son 120 gün kesintisiz prim yatırmış olması ve son 900 gün içinde toplamda 600 gün priminin olması gerekiyordu. Meclis’te kabul edilen yasa ile 600 gün şartı 450 güne, 120 gün şartı da 60 güne indirildi. Buna göre 2 ay çalışan ve 450 gün prim ödeyen çalışana Kısa Çalışma Ödeneği ödenebilecek. Bu düzenleme de 30 Haziran 2020’e kadar geçerli olacak.

Kısa Çalışma Ödeneği ile çalışanlara, en son eline geçen aylık prime esas kazancının günlük brüt tutarının yüzde 60’ı ödeniyor ve en yüksek ödenecek tutar aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 150’sini (4.414.5 lira) geçemiyor. Buna göre de çalışana damga vergisi düşüldükten sonra en düşük 1.752,40 lira ile en yüksek 4.380.99 lira arasında Kısa Çalışma Ödeneği ödenecek. Kısa çalışma ödeneğinden yararlanan işveren isterse devletin ödediğinin üzerini tamamlayabilecek. Yani, Kısa Çalışma Ödeneği ile çalışanın maaşının yüzde 60’ını devlet karşılarken, kalan yüzde 40’ını da işveren çalışana ödeyebilir.

En çok merak edilen soru işe başvurunun nasıl yapılacağı ile ilgili. Öncelikle Kısa Çalışma Ödeneği alabilmek için başvuruların işverenler tarafından yapılması gerekiyor. Yani işçiler bireysel olarak bu ödeneğe başvuruda bulunamıyor. Bununla birlikte başvuru yapılacak iş yerinin İŞKUR’ a kayıtlı olması gerekiyor. Başvuralar ise tamamen elektronik ortamda yapılıyor. Virüsten olumsuz etkilendiği gerekçesiyle kısa çalışma talep eden işverenler, buna ilişkin kanıtlarla birlikte ‘Kısa Çalışma Talep Formu’ ile ‘Kısa Çalışma Uygulanacak İşçi Listesini’ bağlı olduğu İŞKUR biriminin elektronik posta adresine, elektronik posta göndermek suretiyle başvuracaklar. Başvuru esnasında istenilen belgelerin eksiksiz bir şekilde gönderilmesi gerekli incelemelerin hızlı bir şekilde yapılmasında ve kısa sürece sonuçlanmasında önemli olacaktır. İşverenlerin talepleri İŞKUR müfettişleri tarafından değerlendirilecek, İŞKUR gerekli gördüğü taktide iş yerlerinden ilave belgeler isteyebilecek. Kamu kurumları tarafından faaliyeti durdurulan işyerlerinin ödenekten yararlanması için yapılacak incelemede işyerlerinin kısa çalışma ödeneği kapsamına girip girmediğine bakılacak. Faaliyetini kendi durduran işyerlerinde ise yapılacak uygunluk tespiti incelemesinde virüs nedeniyle faaliyetin durdurulduğunun belgelenmesi yeterli olacaktır. Yapılan inceleme sonucunda işverenlerin ödenekten yararlanmasına onay verildiği takdirde, bu durum işverenlere elektronik postayla bildirilecek, daha sonrasında Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalanacak işçilere gerekli bildirimler işverenler tarafından yapılacaktır. İş yerleri bu ödenekten en fazla 3 ay yararlanabilecekler.

 

Yusuf Dündar
Yusuf Dündaryunusdundar@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.