Elazığ’da uzman psikolog “Kış hüznü” konusunda uyardı Elazığ’da uzman psikolog “Kış hüznü” konusunda uyardı

Kış aylarında tercih edilmesi gereken çiçekler ve onların bakımları hakkında bilgi veren Türker Aktaş “Kışın genelde çiçekli bitkiler tercih edilir. Kış bitkileri Soğuğa dayanıklıdır. Ilık bir ortamda yaşaması gerekir ve çok su istemez eğer çok su verilirse çürüme yapmaya başlar.” şeklinde konuştu.

Her mevsimin çiçeği ayrı

Her mevsimin farklı gözde çiçekleri oluyor son bahar ve kış aylarının gözde çiçeklerini sıralayan çiçekçi Türker Aktaş “Sıklamen, kasım patı, krizantem kışın daha çok tercih edilir. Orkide her mevsim tercih ediliyor ama aşırı sıcağa ve aşırı soğuğa gelmez.” dedi.

Çiçekleriniz 18 ile 25 derece arasında sıcaklıkta kalmalı

Çiçek bakımlarında yaz ve kış ayları arasında ne gibi değişiklikler olduğuna değinen Türker Aktaş “Çiçek bakımında aslında yaz ile kış arasında çok fazla bir fark yok. Ancak yazın çiçeklerinizi gölgede bırakmanız gerekir ışık görecek ama direkt güneş ışığı vurmamalı. Kışın ise çiçekleri soğuktan korumak gerekiyor. Yıl boyu çiçekleriniz 18 ile 25 derece arasında sıcaklıkta kalmalılar.” İfadelerini kullandı.

Sağlıklı çiçekler için vitamin tercih edilmeli

Kışın çiçek bakımının püf noktalarını veren Türker Aktaş “Kışın çiçeklerin daha sağlıklı olması için vitaminlerimiz var vitamin kullandırıyoruz. Ayrıyeten vatandaşların internet üzerinden öğrendiği videolar var onları izleyerek bakım yapabiliyorlar. Genelde vitamin ya da doğal çiçek toprağı daha mantıklı. Bazı çiçek toprakları bitkilerde böcek yapabiliyor. Her toprak verimli olmuyor.” şeklinde konuşarak sözlerini noktaladı.