“KİMSESİZLERİN KİMSESİ DEVLETİN ŞEFKAT ELİ” « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

“KİMSESİZLERİN KİMSESİ DEVLETİN ŞEFKAT ELİ”

Bu haber 22 Temmuz 2020 - 18:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Her alanda vatandaşın yanında olan Elazığ Aile,  Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü özellikle depremde büyük sorumluluk üstlendi. Depremden şimdiye kadar 55 bin yetişkin ve çocuğa psikososyal destek hizmeti verem kurum;  aynı zamanda,  2020 yılında 7 bin 873 aileye toplam 49 milyon 248 bin 581,70 TL; engelli, sosyal ve ekonomik destek ile doğum yardımı yaptı. Öte yandan kapı kapı gezen ve 13  bin  haneyi ziyaret eden ekipler,  yapılan yaklaşık 12 bin  görüşmeyle  16 bin vatandaşa ulaştı. Yine 4 bin 967 aileye 2020 yılı içerisinde 42 milyon 997 bin 11 TL ise evde bakım ödemesi yaptı.

 

 

Haber: Aysun ÇETİN / ÖZEL

Elazığ Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü devletin şefkatini her fırsatta vatandaşa göstermeye devam ediyor. Tüm ekipleri ile aralıksız bir şekilde vatandaş için çalışan kurum, devletin güler yüzünü göstererek kimsesizlerin kimsesi oluyor.  İl müdürlüğü normal çalışmalarının yanı sıra afet gibi durumlarda da afetzedelerin yardımına koşan ilk kurumlar arasında geliyor. İlimizde 24 ocak tarihinde  meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde tüm birimleri ile ilk andan itibaren sahaya inerek çalışmalarına başlayan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, şimdiye kadar 55 bin yetişkin ve çocuğa psikososyal destek hizmeti verdi.  Afet sonrasında çalışmalarına hız kesmeden devam eden kurum, il genelinde konteynerlerde kalan depremzedelere psikososyal destek veriyor. Kent merkezi, ilçeler ve köyler de destek eğitimlerinin verilmesinin yanı sıra uzmanlar, depremzedeler ile birebir görüşerek bireysel danışmanlık görevini de yürütüyor.

6 ay içerisinde 7 bin 873 aileye toplam 49 milyon 248 bin TL yardım yapıldı

13 bin hane ziyaret edildi, 16 bin vatandaşa ulaşıldı

4 bin 967 aileye 42 milyon 997 bin TL evde bakım ödemesi yapıldı

Depremde 55 bin yetişkin ve çocuğa psikososyal destek hizmeti verildi

“7 BİN 873 AİLEYE TOPLAM 49 MİLYON 248 BİN LİRA YARDIM YAPILDI”

İl Müdürlüğüne bağlı 2 sosyal hizmet merkezi bünyesinde görev yapan ve meslek elemanlarından oluşan 24 kişilik personel, hane ziyaretleri yaparak ihtiyaç tespitinde bulunuyor. Bu kapsamda Ocak 2020  – Haziran  2020 tarihleri arasında Aile Sosyal Destek Projesi ( ASDEP  ) kapsamında 13  bin  hane ziyaret edilerek yapılan yaklaşık 12 bin  görüşmeyle  16 bin vatandaşa ulaşıldı. Bu yıl içerisinde 7 bin 873 aileye toplam 49 milyon 248 bin 581,70 TL; engelli, sosyal ve ekonomik destek ile doğum yardımı yapıldı. Çocukların aile birlik ve bütünlüğü içinde sağlıklı büyümelerini sağlamak amacıyla Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmeti de veriliyor. Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Okul Destek Projesi kapsamında Elazığ’da 141 çocuk aile yanında sosyal, kültürel, sanatsal ve akademik olarak  desteklenip Sosyal Hizmet Merkezince gerekli iş ve işlemleri yapılıyor. 4 bin 967 aileye 2020 yılı içerisinde 42 milyon 997 bin TL evde bakım ödemesi de yapıldı.

“BİZ DEVLETİN ŞEFKAT ELİYİZ’

Kurumlarının devletin gülen yüzü olduğunu ifade eden Elazığ Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Suat Kenç; “Bizim kapımız kimsesizlerin kapısı ve biz bu bilinçle çalışıyoruz. Bizim şiarımız kimsesizlerin kimsesi olmak. Bizler devletin şefkatli eliyiz. Her fırsatta vatandaşın yanında olmaya çalışıyoruz. Çalışmalarımız her zaman insan odaklıdır. İlimizde farklı hizmetlerimizin sunulduğu merkezlerimiz mevcuttur. Bu merkezlerde bizler kendimizi devletin şefkat eli olarak görüyoruz ve şefkat hizmetlerini yerine getirdiğimizi düşünüyoruz. Onun için hiçbir işimizin ertelenme, hiçbir işimizin vazgeçilmeye, hiçbir işimizin ihmal edilmeye tahammülü yok. İnsana dokunan işler bunlar. Onun içinde hemen hemen hepsi anında ve derhal yapılmak durumunda” şeklinde konuştu.

“YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA, HER ZAMANKİNDEN DAHA FAZLA ÖNEMLİDİR”***

Kurumların çalışmalarının yanısıra toplumun her katmanına önemli görevler düştüğünü dile getiren Kenç, “Dünyadaki tüm insanlar büyük bir gemide, hayat yolunda yol almakta. Bunu kabul etsek de etmesek de, dünyanın herhangi bir köşesindeki olay en uç noktadaki bir insanı da etkilemekte. Geminin ahenk, huzur, korkusuzca, mutlu insanları taşıyarak yol alabilmesi için, yardımlaşma ve dayanışma, her zamankinden daha fazla önemli ve gereklidir ” dedi.

“2020 YILINDA 7 BİN 873 AİLEYE TOPLAM 49 MİLYON 248 BİN 581,70 TL YARDIM YAPILDI”

Devletin elinin insanların her daim üzerinde olduğunu ifade eden Kenç, “Sosyal devlet olma noktasında iddia ediyorum bizi bütçeleriyle çok yüksek şekilde katlayabilecek,  ülkelerden daha fazla sosyal hizmet imkanını vatandaşımıza veriyoruz. Burada sokakta kalmış bir bebeğin aynı gün devletin şefkatli ellerine alındığı, ömrünün çoğunu belli bir yaşa kadar getirip yaşlandığında yine devletin ona sahip çıktığı, mutlak surette de vatandaşımızın buraların farkında olması gerektiğini, burada da devletimizin çok büyük bir bütçe harcadığı bilinmelidir. Biz 2020 yılında 7 bin 873 aileye toplam 49 milyon 248 bin 581,70 TL; engelli, sosyal ve ekonomik destek ile doğum yardımı yapılmıştır. Bu 6 ay içerisinde yapılmıştır. Tabi ki devamı da gelecektir” şeklinde konuştu.

“55 BİN DEPREMZEDEYE PSİKOSOSYAL DESTEK EĞİTİMİ VERİLDİ”

24 ocak tarihinde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde şimdiye kadar 55 bin yetişkin ve çocuğa psikososyal destek hizmet verildiğini belirten Kenç,  “24 Ocak’ta meydana gelen 6.8’lik deprem nedeniyle Türkiye Afet Müdahale Planı çerçevesinde AFAD’ın koordinasyonunda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız ve beraberindeki 26 hizmet kurumu tarafından il genelinde konteynerlerde ki afetzedelere psikososyal destek veriliyor.Yaraların sarılmaya devam ettiği Elazığ’da depremin ilk anından şimdiye kadar belirli programlar dahilinde grup ve birebir seanslar şeklinde bugüne kadar 55 bin depremzedeye psikososyal destek eğitimi verildi. Depremin ilk zamanlarında Öğretmenevinin önüne konuşlandırılan Mobil Sosyal Hizmet Araçlarımız yerleştirilerek hizmet verilmişti. Kent merkezi, ilçeler ve köyler de destek eğitimlerinin verilmesinin yanı sıra uzmanlar, depremzedeler ile birebir görüşerek bireysel danışmanlık görevini de yürüttü. İlimizde Psikososyal destek bürolarımızda uzman personelimiz gerekli çalışmalarını yürütüyorlar” ifadelerine yer verdi.

“8 BİN 760 ENGELE SAHİP BİREYE ENGELLİ KİMLİK KARTI VERİLMİŞTİR”

Herkesin birer engelli adayı olduğunu vurgulayan Kenç “ Toplumumuz engelli bireyler konusunda daha duyarlı olmalı gerekmektedir. Gözleri görmeyen ya da ortopedik bir engeli olan kişinin hayatını nasıl devam ettirdiğine dair toplumun dikkat etmesi gerekiyor. Bugün sağlıklı olan bir bireyin yarın sağlığını kaybedeceğini, anne babası sağ olanın yarın yetim kalma riskinin sıkıntısı olduğunu da bilmeleri gerekiyor. Bu kurumda çalışan personellerimiz bu misyon üzerine hareket etmektedir. Kime hizmet ettiğimizi kim için burada olduğumuzu biliyoruz. 2005 yılında yürürlüğe giren Engelliler Hakkında Kanun’un erişilebilirlikle ilgili hükümlerini ülke genelinde uygulamak üzere Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Yönetmeliği’ni kapsamında ilimizde, 928 hizmet binası ve 275 toplu taşıma aracının denetimleri yapılmıştır.  İlimizde 18 hizmet binası Erişilebilirlik Belgesi almıştır.  19.07.2008 tarihli ve 26941 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Engelliler Veri Tabanı Oluşturulmasına ve Engellilere Kimlik Kartı Verilmesine Dair Yönetmelik” gereğince 2007- 2020 tarihleri arasında ilimizde 8 bin 760 engele sahip bireye engelli kimlik kartı verilmiştir” dedi.

“ŞİKÂYETLER TAKİP EDİLMEKTE VE MÜDAHALE PLANLARI GERÇEKLEŞTİRİLMEKTEDİR”***

Hizmetlerde aksamalara müsaade etmediklerini aktaran Kenç,”İl Müdürlüğümüz bünyesinde bulunan Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Birimince ilimizde bulunan resmi ve özel engelli ve yaşlı kuruluşlarının genel iş ve işlemleri yürütülmekte, denetimi sağlanmakta, engelli ve yaşlıların 7/24 bakım hizmeti başvurularının inceleme ve değerlendirme süreci gerçekleştirilmektedir.  183, CİMER, valilik açık kapı gibi kanallardan gelen ihbarlar, başvurular ve şikâyetler takip edilmekte ve müdahale planları gerçekleştirilmektedir. Engelli ve Yaşlı Hizmetlerine bağlı olarak hizmet veren 2 resmi bakım merkezi, 2 özel bakım merkezi, 1 resmi huzurevi ve 1 resmi özel huzurevimiz bulunmaktadır. Bu kurumlarımızda 648 yaşlı ve engellimiz hizmet almaktadır” diye kaydetti.

“16 BİN VATANDAŞIMIZA ULAŞILMIŞTIR”

İl Müdürlüğüne bağlı 2 sosyal hizmet merkezi bünyesinde görev yapan ve meslek elemanlarından oluşan 24 kişilik personelin hane ziyaretleri yaparak ihtiyaç tespitinde bulunduklarını belirten Kenç, “Muhtarlar refakatinde ellerinde formlarla kapıları çalan personel ASDEP ve bakanlık hizmetleri hakkında bilgilendirme yaparken, mahallelerde yaşayan dezavantajlı hane halkı sayısı, eğitim çağındaki çocuklar, aile içi iletişim sorunlarıyla ilgili alan taraması yapıyorlar.Ocak 2020  – Haziran  2020 tarihleri arasında Aile Sosyal Destek Projesi ( ASDEP  ) kapsamında; 13  bin  hane ziyaret edilerek yapılan yaklaşık 12 bin  görüşmeyle  16 bin vatandaşımıza ulaşılmıştır.  Ayrıca Kovancılar ilçesinde 2018 Ekim ayında hizmete açılan Kovancılar Sosyal Hizmet Merkezinde, Kovancılar, Karakoçan, Palu ve Arıcak ilçelerinde yaz aylarında yaklaşık 200 bin, kış aylarında ise 100 bin civarında kişiye hizmet vermektedir” dedi.

“ÇOCUKLARA SOSYAL VE EKONOMİK DESTEK VERİLİYOR”***

Suat Kenç, “İl Müdürlüğümüzce Koruyucu ailelere Hizmet modelimizden yararlanan ailelerimize,  aile içi iletişim, çocukların uyum sorunları, bakımı ve yetiştirilmeleri konularında eğitimler veriliyor. Çocuklar aile yanına yerleştirildikten sonra ilk bir yılda her ay, ikinci yıldan itibaren ise 3 ayda bir yerinde sosyal çalışma görevlilerince ziyaretler yapılıyor. Bu ziyaretlerde çocukların psiko-sosyal gelişimleri, eğitime devam durumları değerlendiriliyor.Çocukların aile birlik ve bütünlüğü içinde sağlıklı büyümelerini sağlamak amacıyla Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmeti de veriliyor. Yoksul durumdaki ailelerin çocuklarını sadece ekonomik yetersizlikler nedeniyle yurtlara vermesinin önüne geçmek için başlatılan SED uygulamasıyla binlerce çocuğun ailesinin yanında kalması sağlandı. Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz tarafından hayata geçirilen Okul Destek Projesi kapsamında ilimizde 141 çocuğumuz aile yanında sosyal, kültürel, sanatsal ve akademik olarak desteklenip Sosyal Hizmet Merkezimizce gerekli iş ve işlemleri yapılmaktadır “diye konuştu.

“4 BİN 967 AİLEYE 43 MİLYON 997 BİN TL EVDE BAKIM ÖDEMESİ YAPILDI”

4 bin 967 aileye2020 yılı içerisinde 43 milyon 997 bin TL evde bakım ödemesi yapıldığını aktaran Kenç, “Evde yaşlı ve engelli yakınına bakanlara ödenen maaşlara zam geldi. Artık aylık bin 544 TL maaş alacaklar. Maaş alabilmek için gelir sınırı da 2020 yılı itibariyle güncellendi. Başkasının yardımı ve bakımı olmadan hayatına devam edebilmesi mümkün olmayan yakınlarına bakanlara devlet maaş veriyor. Evde bakıma muhtaç yaşlı ve engelli yakınına bakanlara her ay verilen devlet desteği, bin 460  liradan bin 544 liraya yükseldi. Bu destek faydalanabilmek için aranan gelir şartı da değişti. Ödemeyi alabilmek için hanedeki kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin 3’te 2’sinden düşük olması gerekli. Bu tutar 2020 yılı itibariyle bin 402 lira oldu. Ödeme için tam teşekküllü bir hastaneden bakıma muhtaç raporu alınması gerekli. Temmuz-Aralık dönemi için evde bakım yardımını bin 544,61 TL’ye  çıkardık ” diye konuştu.

“183 HATTIYLA KADINLARIMIZ BİZE ULAŞABİLİR”***

Kurum bünyesinde bulunan birimlerde kadına yönelik şiddete karşı çalışmalar yürüttüklerini aktaran Kenç, “183 hattıyla kadınlarımız bize ulaşabilir. Emniyet, jandarma ve bizim birimlerimiz intikal eder. Bunun yanında şiddet önleme merkezlerimiz var. Kadına yönelik şiddetle ilgili çalışmalar yapılmaktadır. Cennet anaların ayakları altında denilen bir dinin mensuplarıyız. Elazığ’da Kadın Hizmetleri kapsamında 2020 yılında şiddet önleme ve izleme merkezince kamu kurum ve STK’lara ve okullarımızdaki öğrencilerimize yönelik ilde düzenlenen 23 eğitimle yaklaşık 5 bin kişiye ulaşarak kadına yönelik şiddete karşı buradayım dedik ve eğitim hizmeti verdik” dedi.

“ŞEHİT VE GAZİ YAKINLARINA TOPLAM BİN 563 KİŞİYE ÜCRETSİZ SEYAHAT KARTI VERİLDİ”***

Elazığ’da 1945-2020 yılları arasında 303 şehit ve 409 gazi bulunduğunu ifade eden Kenç, “İlimizde Elazığ nüfusuna kayıtlı olmayan 22 şehit aile yaşamaktadır. Şehit ve Gazi Yakınlarından toplam 331 kişi kamuda göreve başlamıştır. Şehit ve gazi yakınlarına toplam bin 563 kişiye ücretsiz seyahat kartı verilmiştir. Başta Valimiz ve Vali Yardımcılarımız olmak üzere şehit ailelerimizin, gazilerimizin ve ailelerinin devamlı yanındayız. Onlar bizim başımızın tacıdır. Onlar olmasa bizler olmazdık. Her zaman şehit aileleri, gazi ve ailelerinin yanlarındayız. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz” dedi.

“OKUL DESTEK PROJESİNDEN 141 ÇOCUĞUMUZ YARARLANMAKTADIR”***

Çocuklara her zaman önem verdiklerini kaydeden Kenç, “İlimizde aynı zamanda sosyal ve ekonomik destek uygulaması kapsamında başlatılan ve çocukları sosyal, kültürel, sanatsal ve akademik olarak hayata hazırlayan okul destek projesinden 141 çocuğumuz yararlanmaktadır. Müdürlüğümüz çalışmaları kapsamında bu yıl içerisinde 6 bin 51 aileye doğum yardımı yapılmıştır. Ayrıca, İl Müdürlüğümüze bağlı 2 resmi kuruluşumuzda 120 çocuğumuz bakım ve koruma altındadır. İlimizde toplumun her kesimine yönelik ‘Koruyucu Aile ve Evlat Edinme’ hizmet modeli hakkında bilgilendirme toplantılarımız yapılmaktadır. Bu kapsamda 32 koruyucu ailede 48 çocuğumuz bulunmaktadır” diyerek sözlerini noktaladı.

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.