KIBRIS’TAKİ ELAZIĞLI ŞEHİTLER « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

KIBRIS’TAKİ ELAZIĞLI ŞEHİTLER

Bu haber 01 Ocak 2020 - 8:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bir vahşet…

Bir zalimlik eseri…

Bir insanlık suçu…

Kıbrıs’ta 1960’lı yıllardan itibaren sistematik olarak adanın Türklerden temizlenmesi ve tamamen Rumlaştırılması için, Yunanistan tarafından sahneye konulan EOKA planı aşama aşama uygulandı.

Hedefe ulaşmak için her türlü vahşetten çekinmeyen Yunanistan destekli Rum çeteler, 1963 yılının 24 Aralık Salı günü akşam üstü, Lefkoşa’nın Kumsal Bölgesi’nde bulunan bölgeye hakim bir fabrikanın üstüne makinalı tüfekleriyle siper almışlardı. Kıbrıs Türk Alayında görevli Tabip Binbaşı (Em. Tuğ Gn.) Nihat İlhan’ın evi debu bölgedeydi. Nihat İlhan askeri birlikteydi.  Eşi Mürüvet hanım üç küçük çocuğu ve ev sahipleriyle bir araya gelmişlerdi.

Yıllarca Türklerle iç içe yaşamış Rum ve Ermeniler Türklerin adeta canını almak için fırsat kolluyorlardı.

Lefkoşa’nın Kumsal bölgesinin korumasız olduğu bilgisini Ermenilerden alan Rumlar, ateş açarak ilerlemeye başlamışlar ve tabip binbaşının olmadığı bir zamanda eve girerek eşi Mürüvet hanım, çocukları 6 aylık olan Hakan, 6 yaşındaki Murat ile 4 yaşındaki Kutsi’yi sığındıkları banyoda tarayarak şehit ederler. Ev sahibinin eşi de şehit olur.

Türkiye’de haber infial yaratır. Cenazelerin Ankara’ya getirileceği haberini alan halk Ankara Esenboğa havaalanına akın eder. Dönemin Cumhurbaşkanı, Nihat İlhan’ı arayarak başsağlığını ilettikten sonra 6-7 Eylül olaylarına benzer bir olayın yaşanmasından tedirgin olduğunu ifade ederek cenazelerin Ankara’ya değil Elazığ’a defnedilmesini rica eder.

Dr. Nihat İlhan durumun vehametini anlayıp daha fazla kan dökülmesinin önüne geçmek için teklifi  kabul eder ve Elazığ’a doğru yönelirler.

Cenazeler, Türkiye’ye doğru uçakla yola çıkar ve muazzam bir kalabalıkla, tekbirlerle memleketleri Elazığ’da toprağa verilir.

Acılarla geçen yıllardan sonra malumunuz Türkiye tarafından 1974 Barış Harekatı yapıldı ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin zaferiyle adadaki Türklerin güvenliği sağlandı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurularak Türkler güven içinde yaşamaya başladılar.

***

Her 24 Aralık bu vahşetin yıldönümü.

Bu sene de KKTC’de bir anma töreni düzenlendi.

22-25 Aralık 2019 tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin ev sahipliğinde yapılan anma törenine Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı, Elazığ Belediyesi, İzzet Paşa Vakfı ile Ankara’da faaliyet gösteren Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı yetkilileri ve üyeleri iştirak etti.

Anma töreni programına ve tüm etkinliğe, merhum Nihat İlhan Paşa’nın ailesinin de katılması ayrı bir anlam kazandırdı…

Programın ilk bölümü olan “Kıbrıs Türkünün Varoluş Mücadelesi ve Kumsal Baskını” başlıklı bir panel düzenlendi. Konuşmacıların gerek tarihsel gerekse de duygu dolu sunumları izleyicilerin bir anda o yıllara gitmelerine neden oldu.

Programın ikinci gününde katliamın yapıldığı tarih olan yani 24 Aralık’ta şu anda Barbarlık Müzesi adı altında ziyaretçilere açık olan katliamın yapıldığı evde bir tören düzenlendi.

Lefkoşa Büyükelçimiz Sayın Ali Murat Başçeri, KKTC yetkilileri, askeri ve mülki erkan,  Türkiye’den bu program çerçevesinde giden kurum, kuruluş ve sivil toplum kuruluşları yetkilileri, öğrenciler ve vatandaşların katıldığı tören adeta bir duygu selinin yaşanmasına neden oldu.

Katliamın yapıldığı ev izleriyle korunuyor. Gelecek nesillerin bu vahşeti unutmamaları için…

Kıbrıs’taki etkinlikler bu panel ve anma töreniyle sınırlı kalmadı. Aynı zamanda 1974 öncesi ve harekat esnasında şehitlerimizin kabristanlarını da ziyaret ettik.

Rumlar tarafından katledilerek toplu mezarlara atılan Türklerin şehitlikleri…

1974 Barış harekatında şehit olan askerlerimizin bulunduğu şehitlikler…

Kimlikleri tespit edilemeyen meçhul şehitlerimiz…

Bu şehitliklerde isimleri tespit edilebilenler arasında İdris Doğan ve Mustafa Uygur isimli Elazığlı şehitlerimiz, heyettekilerden bazılarının gençlik ve çocukluk arkadaşları olunca kabirleri başında anılar canlandı.

Tüm şehitlerimiz gibi Elazığlı askerlerimiz de, Kıbrıs’taki mezalimin bitmesi için canlarını verdiler.

Şehitlik mertebesine çıktılar.

Dr. Nihat İlhan Paşa’nın eşi ve çocukları gibi, Elazığlı askerlerimiz de Kıbrıs’ta canlarını veren Elazığlı şehitlerimiz.

Elazığlının vatan sevgisi tarihin her döneminde olduğu gibi Kıbrıs’ta da kendisini gösterdi.

Tüm şehitlerimizin ruhları şad, mekanları cennet olsun…

Vedat Kent
Vedat Kentvedatkent@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.