Kent Güncesi

Keşke köşe yazımın başlığı hatalı olsaydı ve böylesi bir ifade duymamış olsaydık ama ne yazık ki okuduğumuz başlık da tıpkı sosyal medya üzerinden başlatılan linç kültürü kadar gerçek.  Ne oldu bize de insanlıktan bu kadar uzaklaştık?

Biz mi yanlış öğrendik yoksa bize mi yanlış öğretildi. Yardım denilen şeyin karşılıksız, çıkarsız, amasız ve lakinsiz olması gerekmiyor mu?  İnanın şu sıra hiç sosyal medya hesaplarından kopartılan yaygaralara maruz kalmak istemiyorum. Bu kadar acınası bir kötülük girdabında kalmasın ne olur benim güzel memleketimin güzel insanları…

Depremzedelerin acısını çok üst düzey yaşadığı yerlerde Recep Tayyip Erdoğan’a ve Cumhur İttifakına  oylar diğer ittifaklardan  fazla gidince bir anda  bazı sosyal medya kullanıcıları,  depremzede kitleye ağza alınmayacak hakaretler savurmaya başladı. Kimisi “Keşke ölseydiniz!” kimisi ise  “Size gönderdiğimiz yardımlar zehir zıkkım olsun” diyecek hadsizliği kendinde bulmakta. Sanki deprem şu siyasi partiden olanı vurdu bir diğerini vurmadı gibi kızılca kıyamet koparılıyor. Depremden daha derin acılar bırakacağınızın farkında mısınız acaba bu nefret söylemlerinizle? Lütfen değilseniz artık olun!

Çünkü her geçen gün insanlıktan çıkıyoruz. Ne olur acil insanlık ayarlarımıza dönelim. Seçim sonuçlarının ardından deprem bölgelerinde kutlamaları ne denli hatalı bulup tepki gösteriyorsam; yaptığı yardımları nefret söylemleri ile başa kalkarak sunan kitle de bu tepkimi ziyadesi ile hak ediyor.

Bizi güzel kılan yegane şey;  farklılıklarımıza rağmen her daim sevincimizi de hüznümüzü de bir arada paylaşmak değil miydi? Bir yere yardım eli uzatırken tek kriterimiz ihtiyacı olup olmadığı olmamalı mı? Hangimiz yardım edeceğimiz kişiye siyasi görüşünü sorarak yardım ediyor?  Bu böyleyse bunun adına yardım demeyelim! Benim gibi düşünene, çıkarlarıma hizmet edeceği için ayırdığım kaynaktır olsa olsa bunun adı. Hiç buna yardım diyerek; iyiliğin yardımın ayarını düşürmeyin ne olur!

Kalplerinizde iyilik yapmak gelmiyorsa ya da iyiliği yaptığınız kişi sırf sizin dünyaya baktığınız pencereden dünyaya bakmıyor diye sözde iyiliklerinizi ona zehir zıkkım edecekseniz gerçekten hiç iyilik meleği kisvesine bürünmeyin.

Her geçen gün birileri çıkıp en temel insanı değerlerimiz üzerinde tepiniyor. Lütfen herkes kendine de diline de sahip çıksın! Farklılıklarımızla bir arada yaşama kültürünü yeniden inşa etmek adına çabalayalım.  Kimsenin ayrılık tohumları ekmesine geçit vermeyelim!

Bazı değerlerin bir tarafı yok olamaz olmamalı da bunun başını da insanlık çekiyor. İnsanlık bizden el etek çekmeden özümüze dönelim ne olur güzel ülkemin, güzel insanları… Hangi siyasi parti, hangi siyasi aktör ya da hangi siyasi ideoloji insanlıktan çıkaracak kadar özel ya da önemli?