Doç. Dr. Akyiğit, kekemeliğin konuşma akıcılığının, ses, hece veya kelime tekrarı, seslerin uzatılması, hava akışı veya seslenmede bloklarla kesintiye uğrama durumu olduğunu dile getirdi.

“KEKEMELİK KİŞİDE ÖZGÜVEN EKSİKLİĞİNE SEBEP OLUYOR”

Doç. Dr. Abdulvahap Akyiğit, konuşma akıcılığının bozulması ile birlikte, yüz buruşturma, göz kırpma,  el çırpma gibi ikincil davranışların bu duruma eşlik edeceğini söyleyen Doç. Dr. Akyiğit; “ Kekemelik bireyin iletişim yeteneğini belirgin bir şekilde sınırlandırıyor. Özellikle çocuklarda akranları ile iletişim bozukluğu ve bireyin kendine olan özgüvenin azalmasına, kişinin okul başarısını belirgin şekilde düşürmekte. Bu durum hem bireyi hem de aileyi olumuz şekilde etkiliyor” ifadelerini kullandı.

Fırat Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdulvahap Akyiğit, kekemelik tedavisinde konuşma tedavisi ve bilişsel tedavi yöntemlerini kullandıklarını, bu tedavi yöntemlerinin Fırat Üniversitesi Hastanesi Ses ve Konuşma Bozukluğu Polikliniğinde uygulandığını dile getirdi.