Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kasım ayı iş gücü istatistiklerini açıkladı. Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçlarına göre; 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2022 yılı Kasım ayında, bir önceki aya göre 23 bin kişi artarak 3 milyon 576 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise değişim göstermeyerek yüzde 10,2 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı erkeklerde yüzde 8,8 iken kadınlarda yüzde 12,9 olarak tahmin edildi. İşsizlik oranı ekim ayında 10,2 olarak açıklanmıştı.

MEVSIM ETKISINDEN ARINDIRILMIŞ ISTIHDAM ORANI YÜZDE 48,6 OLDU

İstihdam edilenlerin sayısı 2022 yılı Kasım ayında, bir önceki aya göre 285 bin kişi artarak 31 milyon 574 bin kişi, istihdam oranı ise 0,4 puanlık artış ile yüzde 48,6 oldu. Bu oran erkeklerde yüzde 65,7 iken kadınlarda yüzde 31,7 olarak gerçekleşti.

Kasım ayı işsizlik rakamlarının detayları:

Mevsim etkisinden arındırılmış işgücüne katılma oranı yüzde 54,1 olarak gerçekleşti.

Genç nüfusta mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı yüzde 17,8 oldu.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış haftalık ortalama fiili çalışma süresi 44,4 saat olarak kayıtlara geçti.

Mevsim etkisinden arındırılmış atıl işgücü oranı yüzde 20,8 oldu.

"İSTIHDAM, KASIM AYINDA ARTTI"

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TÜİK'in açıkladığı iş gücü verilerini Twitter hesabından yorumladı. Bakan Nebati paylaşımında, "Türkiye Ekonomi Modeli’mizin temel taşlarından biri olan istihdam, kasım ayında bir önceki aya göre 285 bin kişi artarak 31,6 milyon kişiye ulaşmış ve böylece istihdamda Cumhuriyet tarihi rekoru bir ileri seviyeye taşınmıştır.

YENI IŞ IMKÂNLARI SAĞLAMAK ÖNCELIĞIMIZ

Önümüzdeki dönemde de temel önceliğimiz; vatandaşlarımızın gelir sahibi olmasını sağlayacak politikaları uygulamak ve daha fazla üreterek vatandaşımıza yeni iş imkânları sağlamaktır."