Karataş: Hemşireler alkışlandı ama hemşirelerin sorunları çözülmedi! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

Karataş: Hemşireler alkışlandı ama hemşirelerin sorunları çözülmedi!

Bu haber 12 Mayıs 2020 - 13:56 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kamu Sağlık- Sen Genel Başkanı Ümit Karataş, 12- 18 Mayıs Hemşireler Haftası dolayısıyla bir açıklama gerçekleştirdi. Başkan Karataş; “Hemşirelerimiz kendi haftalarını Covid 19 salgınıyla mücadele ile karşılıyorlar. Bu süre zarfında hemşirelerimiz alkışlandılar, onure edildiler ama mesele sorunlarının çözülmesine ve taleplerinin karşılanmasına gelince övgülerle bahsedenler bu konuda gereğini yapmadılar” diyerek hemşireler için gerekli özenin gösterilmediğini ifade ederek, çalışanın merkeze alındığı adaletli bir sistemin olması  gerektiğini aktardı.

 

 

Haber: Kübra TÜRKAN

Kamu Sağlık- Sen Genel Başkanı Ümit Karataş, 12 Mayıs Hemşireler Günü dolayısıyla  gerçekleştirdiği açıklamasında da hemşirelerin karşılaştıkları sorunlara eğilmeyi ihmal etmedi. Hemşirelerin alacağı ödeneklerin idarecilerin insafına bırakılmasının yanlış olduğunu da kaydeden Karataş; “Bu süreçte yapılan tek düzenleme olan 3 ay tavandan ek ödemeleri ise usul ve esaslar muammasına boğularak, idarecilerin insafına bırakılarak tabandan ödeme yapılarak maalesef suya düştü. Hemşirelerimiz hayal kırıklığına uğradı, çalışanlara haksızlık yapıldı. Üniversite hastanelerinde ise bürokratik bahaneler ile insafsızca kuşa çevrildi ve çoğu hemşiremize bu ücretler ödenmedi” dedi.

“ÇALIŞANI MERKEZE ALAN ADALETLİ BİR SİSTEM OLMALI!”

Hemşirelerin korona cephesinde fedakârca çalıştığına vurgu yapan Başkan Karataş; “Dünyaya övgü ile bahsedilen filasyonun, fedakârları evlerinden, çocuklarından ve eşlerinden ayrı hayat sürdüler ve sürmeye devam ediyorlar. Hemşirelerimiz korona cephelerinde kahramanca bir mücadele verip canlarını ortaya koyarken, kronikleşen sorunlarına çözüm üretilmesi ve taleplerinin karşılanması için adım atılmasını bekliyorlar. Bu kapsamda öncelikli olarak tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan sağlık çalışanlarının taban maaşlarına iyileştirme yapılmalıdır. Döner sermayelerde kronikleşen sorunlar çözülmeli, sistem yenilerek çalışanı merkeze alan ve adaletli bir yapıya kavuşturulmalıdır” diyerek sorunlara da bunların çözümlerine de yer verdi.

“SAĞLIK ÇALIŞNALARI İÇİN MAKUL YIPRANMA PAYI HAYATA GEÇİRİLMELİ!”

“Söz verilen 3600 ek gösterge düzenlemesi hayata geçmelidir” diyen Başkan Karataş; “Süresiz sözleşmelilere, 3+1 süreli sözleşmelilere, vekil ebe hemşireler ile kamu dışı aile sağlığı çalışanlarına kadro verilmeli 4/A dışındaki tüm istihdam modelleri kamuda terk edilmelidir. Atamalarda ehliyet ve liyakat esas alınmalı sadece Türkiye Cumhuriyeti devletine sadakat aranmalıdır. Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara karşı hayata geçen düzenlemeler tavizsiz uygulanmalı, herhangi bir esnekliğe izin verilmemelidir. Salgınla mücadeledeki fedakârlıkları, virüse yakalanan sağlık çalışanlarının sayısı göz önüne alındığında makul bir yıpranma payının hayata geçmesi zorunluluktur. Fedakâr sağlık çalışanlarının çocukları, kreşlerde güven içinde kalmalı. Hastanelerde 24 saat esaslı kreş hizmeti verilmeli. Lisans Tamamlama hakkı 2014 sonrası mezunlara da tanınmalı, fırsat eşitliğindeki zaman engeli kaldırılmalı” ifadelerini kullandı.

“ÇALIŞANIN ALEYHİNE DEĞİL, LEHİNE DÜZENLEMELER HAYATA GEÇİRİLMELİ”

Mevcut yıpranma payının acilen revize edilmesi gerektiğini de aktaran Karataş; “Mevcut yıpranma payı düzenlemesi çalışanlar lehine acilen revize edilmelidir. Salgınla mücadele sürecinde hayatını kaybeden sağlık çalışanları başta olmak üzere görev esnasında hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanları yasal olarak şehit kabul edilmelidir. Ümit ediyoruz ki sağlık çalışanlarının sorunlarına ve taleplerine bakış açısı da değişir. Çalışanın aleyhine değil lehine olan düzenlemeler hayata geçer” dedi.

“ŞİFA DAĞITAN KAHRAMAN HEMŞİRELERİMİZİN HAFTASI KUTLU OLSUN!”***

Karataş sözlerinin sonunda ise; “Kamu Sağlık-Sen olarak bu sorunların çözümünün sağlık çalışanlarına hakkın teslimi noktasında adaletin ve vicdanın gereği olduğuna inanıyorum.  Bu özel hafta dolayısıyla, bu inancımızı ve kararlılığımızı bir defa daha tekrarlıyor; fedakâr ve cefakâr koronavirüsle mücadelede Türkiye’nin dört bir yanında şifa dağıtan,  çalışma hayatındaki tüm zorluklara ve yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen özverili bir şekilde hizmet eden kahraman hemşirelerimizin, 12-18 Mayıs Hemşireler Haftasını kutluyorum” dedi.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.