KARAMSARLIĞI DEĞİL, UMUDU YAYALIM! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

KARAMSARLIĞI DEĞİL, UMUDU YAYALIM!

Bu haber 29 Mart 2020 - 18:05 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Elazığ Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü, Dr.Psikolojik Danışman Bekir Erol, tüm dünya gibi ülkemizin de mücadele ettiği koronavirüs salgınına ilişkin, “Şuan yaşadığımız salgın hastalık da ne ilktir ne de son olacaktır. Bunun arkasında başka şeyler aramak, 2020 yılına bağlamak, kâhinlerin kitaplarında cevaplar bulmaya çalışmak, başka anlamlar yüklemek insanoğlunun zayıf noktalarının dışavurum halidir” diyerek koronavirüsten korunmak için alınması gereken tedbirlerin yanı sıra ruh sağlığımızı da korumak gerektiğini kaydetti ve bu anlamda yapmamız gereken şeyler hakkında bilgilendirmede bulundu.

 

 

Haber: Songül DURSUN/ÖZEL

Elazığ Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü, Dr.Psikolojik Danışman Bekir Erol, tüm dünya gibi ülkemizin de mücadele ettiği koronavirüsten korunmak için alınması gereken tedbirlerin yanı sıra ruh sağlığımızı da korumak için yapmamız gereken şeyler olduğunu ifade ederek, “Fiziksel anlamda korunmak için fizyolojik bağışıklığınızı güçlendirmeniz gerekirken psikolojik ve duygusal bağışıklığınızı güçlendirmek için de önerilere dikkat edin” dedi.

“SALGINA BAŞKA ANLAMLAR YÜKLEMEK, İNSANOĞLUNUN ZAYIF NOKTALARININ DIŞAVURUM HALİDİR”

Koronavirüs salgını hakkında ortaya çıkan kehanetler olduğunu ve salgını 2020 yılına bağlamanın, insanoğlunun zayıf noktalarının dışavurum hali olarak nitelendiren Dr. Erol, “Salgınlar, doğal afetler ve insanlığı etkileyen diğer yaşam olayları insanlık tarihi boyunca hep olmuştur ve olacaktır. Şuan yaşadığımız salgın hastalık da ne ilktir ne de son olacaktır. Bunun arkasında başka şeyler aramak, 2020 yılına bağlamak, kâhinlerin kitaplarında cevaplar bulmaya çalışmak, başka anlamlar yüklemek insanoğlunun zayıf noktalarının dışavurum halidir. Dünyayı ve ülkemizi etkileyen koronavirüs salgını elbette bir süre sonra geçecek ve hayat normale dönecektir. İspanyol gribi, ebola virüsü, Sars, Mers gibi birçok salgın hastalık tarihte olmuştur ve yine olacaktır” diye konuştu

“SALGINI BİR FELAKET BELİRTİSİ OLARAK GÖSTERMEK, TOPLUMSAL ÇÖKÜNTÜYÜ ARTIRMAKTAN BAŞKA BİR AMACA HİZMET ETMEYECEKTİR”

Koronavirüs salgınını en az zararla atlatılabilmesinin yetkililerin önerilerine uyulmasına bağlı olduğunu aktaran Erol, sadece resmi kurumların açıkladığı önlemlerin alınmasının yeterli ve doğru olduğunu söyleyerek sosyal medya provokasyonlarına da kanmamak gerektiğini kaydederek,“Bu salgının bir felaket belirtisi ya da insanları cezalandırma şekli gibi göstermek de sadece toplum ruh sağlığını bozmaktan ve insanları umutsuzluğa itmekten ve dolayısıyla da toplumsal çöküntüyü artırmaktan başka bir amaca hizmet etmeyecektir. Bu sorunu en az zararla atlatmamız, bilim adamlarının ve sağlıkçıların önerdikleri tedbirlere uymamıza ve bu bilinci çevremize yaymamıza bağlıdır” dedi.

VİRÜSTEN, RUH SAĞLIĞIMIZI KORUMAK İÇİN YAPMAMIZ GEREKEN ŞEYLER…

“Bu süreçte beden sağlığımızı korumak kadar ruh sağlığımızı korumak da önemlidir” diye konuşan Dr.Psikolojik Danışman Bekir Erol,“Fiziksel bağışıklık sistemimizin güçlü olması kadar psikolojik sağlamlığımızın güçlü olması da önemlidir. Koronavirüs belirli sayıda kişiyi etkileyebilecekken, panik duygusu, aşırı kaygı, korku ve stres durumu bu sayının belki de milyonlarca katını etkilemektedir. Stresin ve kaygı bozukluklarının insanlara vereceği zarar, koronavirüsün vereceği zarardan daha geniş çaplı, daha uzun süreli ve yaygın olabilecektir. Bu nedenle virüsten korunmak için alınması gereken tedbirlerin yanı sıra ruh sağlığımızı da korumak için yapmamız gereken şeyler vardır” diyerek bu anlamda yapılması gerekenleri şu şekilde sıraladı:
* Aşırı kaygı, panik ve korku duygusal bulaşma yoluyla insandan insana geçmektedir. Çevrenize bu konuda model olmaya çalışın ve sakin kalmaya çalışın.
*  Gerekli tedbirleri aldıktan sonra ve vücut direnciniz yüksek olduktan sonra korkulacak bir şey olmadığını kendinize sık sık telkin edin.
*  Panik ve korku havası oluşturan haber, sosyal medya paylaşımlarına itibar etmeyin ve sık sık okumayın ve paylaşmayın. Resmi makamlar dışında hiçbir açıklamaya ve söyleme kulak asmayın.
* Koronavirüs nedeniyle aşırı duyarlılık gelişebilir, fobik durumlar oluşabilir. Bu nedenle tekrarlayan-takıntılı ve abartılı davranışlar (her nesneye dokunulduğunda el yıkama, hiçbir şeye dokunmama, hareket edememe, yanından birisi geçerken nefes almama vb.) gelişebilir. Bunları azaltmak için ev ortamında zihninizi meşgul edecek uğraşlar edinmeye ve boş kalmamaya özen gösterin,
*  Küçük egzersizler şeklinde de olsa spor yaparak vücut direncinizi güçlendirmeye çalışın.
* Özellikle çocukların yanında sürekli olarak olumsuz konuşmalar yapmamaya, felaket senaryoları içeren söylemlerde bulunmamaya çalışın.
* Çocukların duygularını anlamak için etkin bir biçimde dinleyin ve onlara güven verin.
*  Ne olursa olsun kontrolü kaybetmemek için olumlu düşünün.

“GEREKİRSE BİR UZMANDAN ONLİNE DESTEK ALIN”
Dr. Erol önerilere dikkat edildiği takdirde psikolojik olarak durumu daha kötüye gidenlere ise tavsiyede bulunarak “Erol Fiziksel anlamda korunmak için fizyolojik bağışıklığınızı güçlendirmeniz gerekirken psikolojik ve duygusal bağışıklığınızı güçlendirmek için yukarıdaki önerilere dikkat edin. Eğer tüm bunlara rağmen psikolojik durumunuz gittikçe kötüleşiyorsa bir uzmandan gerekirse online olarak destek alın” dedi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.