KANYONLAR VE ELAZIĞ’IN UFKU? « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

KANYONLAR VE ELAZIĞ’IN UFKU?

Bu haber 07 Ağustos 2020 - 8:16 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kıyamet kopmuştu hani o günlerde…

Hatırlıyor musunuz?

Malatya Valisi Aydın BARUŞ’un sosyal medyada yaptığı bir paylaşıma karşı, “Kanyonlarımızı kimseye kaptırmayız!..” diye ayağa kalkmıştı koca Elazığ!..

Mâlum, her şeyi çok çabuk unutuyoruz ya, en iyisi özetleyelim de hatırlayamayanlar hatırlasın, bilmeyenler de haberdâr olsun bu konudan.

Bir yıl geçti üzerinden…

“Elazığ’da 9 milyon yıl öncesine ait olduğu belirlenen dünyanın en yeni keşfi!” diye lanse edilen haberlere göre, iki adet kanyonumuz olmuştu âniden!..

9 Milyon yıl sonra isim konuldu kanyonlarımıza!

Birine belki de bilinmediği ve uzun süre gizli saklı kaldığı için “Saklıkapı” ismi uygun görüldü?..

Ötekine de -açıklandığı için biliyoruz- bölgede yaşayan bir leylek türünün ismi verildi “Karaleylek”…

***

Elazığ’ın Keban ile Baskil İlçeleri arasında, Karakaya ile Keban Barajı’nın bağlantı kolu olan bölgede keşfedildi kanyonlarımız…

Yöre sâkinlerinin geçen sene bu günlerde dönemin Elazığ Valisi Çetin Oktay KALDIRIM’a aktarmaları ile bulunduğu duyurulan kanyonların “keşif haberi” büyük ilgiyle karşılandı…

Biz de, her ne kadar farkına varmakta geç kalınmış olsa da; Elazığımız’ın doğal zenginliği adına gururlandık elbette!..

Öyle ya, tamı tamına “9 milyon yıl öncesine ait olduğu” bilgisi vardı haberde.

“9 Milyon yıl” farkına varılamasa da, “9 milyon yıl öncesine ait olduğu belirlenen” diye kesin hüküm bile vardı haber metninde!

Kim, hemen ve nasıl belirleyebildiyse; “9 milyon” diye ömür biçti ânında kanyonlarımıza?

Her ne kadar doğal güzelliği “mükemmel” olsa da ve gözle görüldüğü için “anlatmaya gerek olmasa” da, câzipliği biraz da “9 milyon yıl önceye ait” olmasında saklıydı tabii?..

***

Sonra Elazığ Belediyesi ile Yukarı Fırat Kültür Sanat ve Kalkınma Derneği Yetkilileri’nin, Baskil İlçesi sınırları içerisindeki Karaleylek ve Saklıkapı kanyonları için ortak çalışma alanı oluşturarak, incelemelerde bulundukları haberi yer aldı medyada!..

Turizme kazandırılması için çalışmalar yapıldığı duyurulan Saklıkapı ile Karaleylek kanyonlarının güzelliğinin tüm ayrıntılarıyla havadan ve içeriden görüntülendiği belirtildi?

Keban İlçesi’nden Saklıkapı Kanyonu’na tekne ile ortalama 40 dakikada, Karaleylek Kanyonu’na ise 50 dakikada ulaşılabildiği bildirildi…

***

Haberlerde, kanyonların turizme kazandırılması için başlatılan çalışmaların kısa süre içinde sonuçlanmasının beklendiği öne sürülürken, o günlerde bazı girişimcilerin de yoğun talep nedeniyle kanyonlara tekne turları plânladığı duyuruldu…

İşte “kıyamet kopmuştu” dediğimiz gelişme o günlerde yaşandı ve komşu kent Malatya’nın Valisi Aydın BARUŞ; “Kanyonları turizme kazandırmalıyız!” şeklindeki açıklamasıyla Elazığ ile Malatya arasında yaşanan tartışmayı başlattı!..

Her konuda “vur başına, al ekmeğini” misâli sessiz kalan, ne hikmetse bu kez; “Kanyonlarımızı kimseye kaptırmayız!..” diye ayağa kalkan sâhipsiz Elazığ, en yetkili isimlerin ve de STK’ların açıklamalarıyla Malatya’ya tepki gösterirken, sâdece valiler bu süreçte siyâseten sessiz kaldı!..

Neticede, Malatya Valisi Aydın BARUŞ’un kanyonlarla ilgili olarak sosyal medyada yaptığı paylaşımı kaldırmasıyla, komşu geri adım atmış, sular da durulmuş oldu!..

***

Malatya’nın sâhipleneceği korkusu, keşfedilen alanın Keban’a mı yoksa Baskil’e mi ait olduğu sorusu gündemdeyken, bu sütunlarda yayınlanan “Bir Gezi’nin Işığında” başlıklı yazımın son bölümünde gündemde olan kanyonlara ilişkin olarak aynen şu ifâdelere yer vermiştim…

… “Dert edindiğimiz ne bu günlerde?

Saklıkapı ve Karaleylek Kanyonları’na Malatya çengel atacak!

Malatya’dan kurtarırsak şâyet, “Kanyonlar Baskil’in mi, yoksa Keban’ın mı” diye tartışılacak?

Bir akıllı da çıkıp; “Bunca zenginliğe rağmen Elazığ’ın çekemediği ziyâretçi / turisti, kanyonlar mı karşılayacak?” diye sormayacak!..”

***

Aradan tam bir yıl geçti…

Sonuçta; Kanyonlara ilişkin tespitim ve öngörüm doğru çıktı.

Kanyonlar ve o günlerde yaşananlar unutulmuşken, iki paylaşım gördüm sosyal medyada.

Sosyal medyadan arkadaşım Erol Erkan ÖZÇELİK, görüntülü tespitlerde bulunduğu Saklıkapı Kanyonu gezisinden notlar da aktarmış kamuoyuna.

Özetle; Yapılan açıklamaları merâk ettikleri için birkaç arkadaşıyla yola çıktıklarını, ancak yeterli ve doğru yön tabelâları olmadığı için kanyonlara ulaşmakta büyük güçlük yaşadıklarını anlatan Erol bey, ezbere ilerledikleri güzergâhta yanlış ve derme çatma konulmuş olsa da bir iki tane yazılı tabelâyı tâkip ederek Saklıkapı Kanyonu’nu bu sâyede rastgele bulabildiklerini aktarıyor…

Karaleylek Kanyonu’nu göremediklerini ancak, gezdikleri Saklıkapı Kanyonu’nun hayranlık duyulacak düzeyde muhteşem bir oluşum olduğunu ifâde eden Erol Erkan ÖZÇELİK, ne yazık ki kanyonların keşif reklâmını yapanların, aradan geçen süre zarfında bu doğal zenginliği kendi kaderine terkettiklerini vurguluyor!..

Sözde turizme kazandırılacağı söylenen kanyonun tüm açıklamalara rağmen, halkın arayıp da bulabileceği ve rahat ulaşabileceği bir yol ile güzergâh yön tabelâlarına sâhip olmadığı gibi, doğal dokuya zarar vermeden yapılabilecek, her yaştan insanın dolaşabileceği bir yaya yolu ile dinlenme noktalarından da yoksun olduğuna dikkât çekiyor!

Kanyonların tarihî ve oluşumu hakkında bilgi edinilebilecek levhalara da ihtiyaç olduğunu belirten Erol bey, paylaşımında bu doğal zenginliklerin yeterli ölçüde tanıtımının yapılması ve ihtiyaçların giderilebilmesi için Elazığ Valiliği ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne büyük görevler düştüğünü vurgularken, makûl çözüm önerilerinde bulunuyor…

***

Okuduğum, ilgimi çeken öteki paylaşım ise Necati KÖSE isimli bir başka arkadaşa ait…

Necati KÖSE, kısa ve öz olarak aynen kendi ifâdesiyle; “Baskil Keban arası Saklıkapı Kanyonu… Elazığ İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Türkiye’nin en uzun kıyısına, eşsiz doğal güzelliklerine sâhip yarımada ilimizi tanıtmakta ve turist çekmekte maalesef yetersiz kalıyor…” diye dert yanmış paylaşımında!..

***

Evet, netice olarak; O günlerde kanyonların sosyal medyadan paylaşımıyla tanıtımını gören ve hemen; “Elazığ’ın ufkunu açtı!” diye yorum yapanlar, Sayın Vali’nin ilimizden ayrılmasından sonra kanyonların bu durumuna bakıp, memleketin ufkunun yeniden erozyona uğradığını mı söyleyecekler şimdi?

Bu hususta her platformda savunduğum görüşümü burada bir kez daha dile getireyim…

Sâhip olduğumuz doğal zenginlikler; Allah’ın bizlere bir lütfû, tarihî ve kültürel varlıklarımız ise atalarımızın mîrasıdır!..

Sorgulanması gereken husus; Elazığ genelinde tamamen “bâkir” durumdaki doğal zenginliklerimiz ile tarihî ve kültürel varlıklarımıza “insan eli” ile olumlu katkılar sağlayabildik mi bugüne kadar?

Ve yeterince tanıtabildik mi ülkeye bu zenginliklerimizi?

Elazığ’ın ufkunu iki kanyonun keşfine bağlayanlar, asıl bu soruya cevap vermeli şimdi!..

 

H. Vehbi Coşkun
H. Vehbi Coşkunvehbicoskun@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.