Haber: Şeyma Kurşun

Radyoloji Uzmanı hemşehrimiz Prof. Dr. Güner Sönmez; kanserli dokunun büyümesine engel olacak 11 besinin varlığına dikkat çekti ve bu besinlerin hangileri olduğuna açıklık getirdi. Prof. Dr. Sönmez; “Bilimsel araştırmalara göre kanser riskini düşürebilecek veya kanserli dokunun büyümesini yavaşlatabilecek 11 besin söz konusu” dedi.

Hangi besin, hangi kanser türüne iyi geliyor

Prof. Dr. Sönmez; “Brokoli; meme kanseri, kalın bağırsak kanseri, rektum kanseri, havuç; mide kanseri, prostat kanseri, akciğer kanseri, sarımsak; mide kanseri, prostat kanseri, kalın bağırsak kanseri, domates; prostat kanseri, zeytinyağı; meme kanseri, sindirim sistemi kanserleri, zerdeçal; kalın bağırsak kanseri, baş boyun kanserleri, meme kanseri, prostat kanseri, baklagiller; kalın bağırsak kanseri, tarçın; akciğer kanseri, lösemi, lenfoma, kuruyemişler; pankreas kanseri, rahim kanseri, kalın bağırsak kanseri, akciğer kanseri, turunçgiller; pankreas kanseri, mide kanseri ve keten tohumu; kalın bağırsak kanserine iyi gelmekte” dedi.

“İyi ki bilim var”

“İyi ki bilim var” diyen Prof. Dr. Sönmez; “Bu araştırmaların bir kısmı laboratuvar ortamında kanser hücreleri üzerine etkilerini incelemiş, bir kısmı hayvan deneyi, bir kısmı da gözlemsel. İlişki ile nedenselliğin aynı şey olmadığını da akılda tutalım. Ancak bu besinlerin saydığım konular dışında da çok faydası var. Bazı araştırmalarda bu besinleri sık tüketenlerde söz konusu kanser türlerinin daha az görüldüğü, bazı deneylerde kanser hücresini öldürdüğü, bazılarında ise tümör dokusunu küçülttüğü ve nüksü azalttığı saptanmış. İyi ki bilim var. Sağlık dolu günler dilerim” dedi.