KALEM VE KÜLTÜR EHLİNE SAHİP ÇIKALIM! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

KALEM VE KÜLTÜR EHLİNE SAHİP ÇIKALIM!

Bu haber 16 Aralık 2020 - 7:58 'de eklendi.

Deprem ve üstüne salgın hastalığın ağır koşulları yüklenmiş aziz şehir Elazığ’ın kültürüne, sanatına, kalem ehline aşık bir birey olarak yazılarımı ağırlıklı bu konular üzerine kaleme almaya gayret ediyorum. Araştırmalarımı, öğrenimlerimi bu çerçevede yapıyorum. Okuyorum. Büyüklerimin dizinin dibinde saatlerce onları dinliyor, notlar alıyorum. Geçmişi harikulade şaşalı olan bu şehrin geleceğinin de bu yönde olması için canı gönülden maksimum çalışarak bu şehrin zenginliğine bir zenginlik daha katma gailesi taşıyorum. Rabbime şükürler olsun ki ülkemizin ilk cüzzam hastanesi olan Elâzığ Cüzzam Hastanesinde beş yıllık bir çalışma, inceleme, derleme sonunda; belge roman niteliğinde ülkenin ilk cüzzam hastalarını, cüzzam hastanesini konu edinen romanı olan ‘’ Cüzzam Duvarlar Yıkılırken ‘’ romanını yazmayı ve ülke edebiyatına ve aziz şehrin bir değerinin yazınsala dökülerek kayıt altına alınmasını bizlere nasip etti.  Bunu niye yazıyorum: Artık toplum boş vaatlere, kuru kalabalıklara, afili sözlere, kendi öz benlik ve has kültürümüze faydası olmayan eylem ve icraatları görmek, duymak istemiyor.

“Âyinesi iştir kişinin lâfa bakılmaz / Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde” Ziya Paşa

Bu dönemde ilimiz kültürüne, edebiyatına ve dahi eğitimine uzun sürede çok olumlu katkıları olacağı inancı taşıdığım Belediye Başkanımız Şahin Şerifoğulları’nın seçim vaatleri arasında yer alan ‘Her Mahalleye Semt Kütüphanesi’ projesi lafta kalmamış icraata dökülerek bazı semtlerde tamamlanmıştır. Bu icraatından ötürü Belediye Başkanımız Şahin Şerifoğulları Beyi canı gönülden tebrik ediyor. Bu minval üzerine bir eksikliği belirtmek istiyorum.

İlimizin yetiştirdiği çok değerli edebiyatçı, tarihçi ve kendi dalında uzman akademisyenlerinin kaleme aldığı eserler maalesef şehrimizin kütüphanelerinde yok denecek kadar az olmasıdır. Bunun açıklığını gidermek kendine has projeleri ile bu şehre yeniden bir umut ve heyecan kazandıran Belediye Başkanımız ve çalışma arkadaşlarına yakışacağını düşünmekteyim. Bu şehrin yetiştirdiği kıymetli kalemlerin kitaplarının yok denecek kadar az olması fevkalade faydalı bir proje olan semt kütüphanelerini bir parça eksik bırakacağı fikrindeyim.  Gerek yaşayan gerekse vefat eden bu şehrin ayrım yapılmaksızın her kalem ehlinin eserlerinin semt kütüphanelerinin en nezih köşesinde toplu halde bulunmasının bir iki cümle ile faydasını özetlersek nedeni daha iyi anlaşılacaktır.

Bu şehirde yetişen her gencin yolu o kütüphanelere düşecektir. Bu şehrin edebi zenginliğini gelecek nesillere aktarmanın en kestirme yolu edebi zenginliğimizin meyveleri olan kitapları genç nesiller ile buluşturmak olacaktır.

Kendi kültürünü tanımayan, bu yabancılık içinde kendi kültürünü öz benliğinde taşımayan her nesil başka kültürlerin potasında erimeye ve o kültürün bir parçası olmaya adaydır. Bunu önlemenin en çözümcü yollarından biri, istisnasız her eserinde bu şehrin kültürünü kitaplarına yansıtan yazarların, şiirlerine tema eden şairlerin, bu şehrin birçok kıymetli değerlerini zor şartlar altında araştırıp unutulmamasını sağlayan araştırmacı yazarlarımızın kitaplarını yeni nesillerine ulaştırmaktır.

Bu edebi zenginliği yakından tanıyan çocuklarımız içinde mutlaka yarınların şairi, yazarı araştırmacısı, sanatçısı, kültür elçileri çıkacaktır.

Daha da önemlisi bu şehrin gelecek kuşaklarda ki insanları; bu şehrin tarihine, kültürüne yabancı olmayacaktır.

Belediye Başkanımız Şahin Şerifoğulları Beyden ricam odur ki: gerek her mahalleye semt kütüphanesi kapsamında kurulacak kütüphanelere, gerekse kapıları açık olan okul kütüphanelerimize şehrin kalem ehlinin kitaplarını mutlak surette temin etme çalışmasını başlatmasıdır.

Bu çalışma gerek başka ilerde ikamet eden gerekse ülke dışında nafakasını temin için bulunan bu şehrin özlemini için için yaşayan dönemsel olarak aranmayan, sorulmayan, vefasızlık addedip gönlü kırılmış kalem ehline uzatılmış bir zeytin dalı, bu şehrin insanının da yöneticisinin de vefasının daim olduğu gönüllerde filiz verip başağa duracağı kanısındayım.

Mevzu Elâzığ ise, mevzu edebiyat ve kültür ise yapılacak tüm çalışmalarda; şahsım, gücüm dahilinde üstüme ne düşüyorsa kıymetli büyüklerimin ve şehri yöneten yöneticilerimizin emrine amadeyim.

 

 

Muhammet Yalçın Azizoğlu
Muhammet Yalçın Azizoğlumuhammetyalcin@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Mehmet Aksoy Aralık 21, 2020 / 13:41

Sayın yazarım. öncelikle çok önem arz eden bir konuya kafa yorup kaleme alarak birçok değerli edebi şahsiyetin meramına tercüman olduğunuz için sizi kutlarım.
Gençlerin, hele hele milli ve manevi değerler çerçevesinde yaşam süren ve toplumsal düşünen gençlerin varlığını önemsemiş, alanda olmalarını arzu etmiş ve olmaları noktasında gayrette bulunmuş biri olarak sizlerin ve siz gibi birçok gencin edebi alanda olmasından mutluluk duymuşumdur.
Elazığ Belediye Başkanı- başkanımız sayın Şerifoğullarının yapması gerekenlerde bir kaç eksiği olsa da bu yönlü gayretleri de inkar götürmez, takdir edilir bir durumdur. Söz konusu eserlerin yokluğu ve var olanların eksikliği sayın başkandan kaynaklanmadığı, bu işlerle alakalı birim sorumlusunun bir eksiği olduğu kanaatindeyim.
İnşallah öneriniz tez zamanda gerçeğe dönüşür.
Selam sevgi ve dua ile…