Kadınlar şiddet karşısında suspus olmaya mahkûm mu? « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

Kadınlar şiddet karşısında suspus olmaya mahkûm mu?

Bu haber 27 Kasım 2020 - 18:44 'de eklendi.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Gününü geride bırakmış olsak dahi bu ay kadına yönelik şiddetin önlenmesi adına belirli periyotlarla farkındalık oluşturacak programlar hayata geçiriliyor. Programlarda şiddetin kabul edilemez olduğu belirtiliyor.  Lakin geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu şiddete maruz kalan kadınların %90’ının herhangi bir kolluk biriminde şikâyet başvurusunun olmadığını aktardı. Yani kadın sessiz?  Bizler de kadına neden şiddet uygulanır?   Kadınlar neden uygulanan şiddet karşısında sessiz kalır?  Gibi soruların cevaplarını işin uzmanından ve gazetemizin değerli kalemlerinden Psikolog Meltem Kaya’dan öğrendik. Psikolog Kaya; şiddetin bir kişilik bozukluğu olduğuna dikkat çekerek, şiddet mağduru kadınların bir çok sebep yüzünden sessiz kalmak durumunda olduklarını vurguladı.

 

 

Haber: Kübra TÜRKAN / ÖZEL

Devirler değişiyor, şiddet bir türlü son bulmuyor. Şiddet bazen şekil değiştirerek bazen de bir ritüel gibi hayatımızda maalesef var olmaya devam ediyor.  Psikolojik ve fiziksel şiddetin ardı arkası kesilmiyor. Peki neden şiddete sığınır olduk? Sadece bu mu şiddete maruz kalanların sessizliği de çabası. Bizler de bu duruma nasıl geldiğimizi ve şiddetin önünü alabilmek adına neler yapılması gerektiğini işin uzmanından öğrendik. Hem işin uzmanı hem de gazetemizin değerli kalemlerinden Psikolog Meltem Kaya bu konuda önemli açıklamalara imza attı. İşte Psikolog Kaya’nın açıklamalarının detayları da şöyle…

“KADINA ŞİDDETİN HİÇ BİR GEREKÇESİ OLAMAZ!”

Kadına yönelik şiddeti hâlâ konuşmak zorunda kaldığımız için üzgün olduğunu belirterek sözlerine başlayan Psikolog Meltem Kaya; “Kadına yönelik şiddet, bilgi ve teknoloji çağı dediğimiz zamanımıza rağmen, ülkemizde ve tüm dünyada hâlâ devam etmektedir. Kadına şiddet ülkemizde de mücadele edilmesi gereken ve önemle üzerinde durulan ciddi bir toplumsal sorundur. Kadına şiddet ne dinimizle ne de kültürümüzle bağdaşmaz ve kadına şiddettin hiç bir gerekçesi ya da geçerli sebebi olamaz. “Sizin en hayırlınız kadınlarına hayırlı olan (iyi davranan)dır.” diyen Peygamberimizin hadisini hayatımızın bir parçası haline getirip, kadına şiddet konusunda bireysel ve toplumsal mücadelemizi vermemiz gerekir” dedi.

KİŞİ NEDEN ŞİDDETE BAŞVURUR?

Şiddetin neden ortaya çıktığına da açıklık getiren Psikolog Kaya; “Kendini ve duygularını sözlü olarak ifade edememe, iletişim sorunlarının yaşanması, sorun çözme ve öfke kontrol becerisinin zayıf olması şiddeti ortaya çıkarır. Şiddetin bir sebebi de çocukluk çağındaki aile ortamında merhametsiz yaklaşım, sürekli baskı, psikolojik ya da fiziksel şiddet görmesinin kişinin şiddeti bir davranış biçimi haline getirmesine sebebiyet vermesidir. Yani bu çocukların, anne baba olduklarında kendi ailesine şiddet uygulama olasılığı bulunmaktadır. Bu nedenle bu kişilerin değişim için çabalamaları, bu zihinsel şartlanmalarını değiştirmeleri gerekir” ifadelerini kullandı.

“ŞİDDET KİŞİLİKLE ALAKALI!”

Şiddetin eğitim ve sosyo- ekonomik düzeyle ilgisi olmadığını aktaran Psikolog Kaya; “Kişilerin kendilerini ispatlama, kontrolü elinde tutma yolunun fiziksel ya da psikolojik şiddetle olacağını düşünmesi şiddeti arttıran diğer bir sebeptir. Sürekli eleştiri yapmak, hakaret etmek, duygusal olarak yoksun bırakıp değersiz hissettirmekte kadına yapılan psikolojik şiddet örnekleridir. Ne yazık ki artık her kesimden ve her coğrafyadan şiddet haberleri duyuyoruz. Bu da şiddetin sadece eğitimle ya da sosyo-ekonomik düzeyle ilgili olmadığını kişilikle alakalı olduğunu gösteriyor bize” dedi.

ŞİDDET GÖREN KADININ SESSİZ KALMASIIN BİR ÇOK SEBEBİ VAR!

Şiddet yaşayan kadının nasıl bir psikoloji içinde olduğunu aktaran Psikolog  Kaya; “Şiddet uygulanan kadın;  psikolojik olarak hasar görür; kendine olan güvenini, değerini, saygısını kaybeder ve kendini  yetersiz hissetmeye başlar. Şiddet gören kadının güven duygusunun yıkılması, yardım arayışına girme düşüncesi olduğunda daha fazla şiddet görmekten korkması, ekonomik olarak şiddet gördüğü kişiye bağımlı olması, ailesinden, çevresinden ya da yardım istediği kişilerden destek görememesi, şiddet gördüğü kişi tarafından tehdit edildiği durumlar, bazen eyleme geçmesini engelleyebilmektedir” dedi.

“ŞİDDET MAĞDURU ANNELER, ÇOCUKLARI ETKİLENMESİN DİYE SESSİZ KALABİLİYOR!”

Kadınların şiddet karşısında neden sessiz kaldıklarını belirtmeye devam eden Kaya; “Anne olan kadınların çocuklarının bu olaylardan etkilenmesini istemedikleri için sessiz kalmaları ve toplumun boşanmış kadınlara karşı olan yanlış ve yargılayıcı tutumları da kadınların şiddet karşısında sessiz kalmalarına sebep olan diğer unsurlardır. Şu an bu konularda yapılan çalışmaların ve önlemlerin arttırılmaya çalışılmasıyla resmi ve özel kuruluşlar, dernekler gibi pek çok kuruluş bu kadınlarımıza destek olmak adına mücadelesini sürdürmektedir” şeklinde konuştu.

“KADINA YÖNELİK ŞİDDETİ ORTADAN KALDIRMAK İÇİN; TOPLUMSAL MÜCADELE ŞART!”

Kadına yönelik şiddetin önüne geçilmesi için toplumsal bir mücadelenin şart olduğuna vurgu yapan Kaya; “Kadına yönelik şiddeti ortadan kaldırmak, toplumun tüm kesimlerinin ortak mücadelesiyle  mümkün olacaktır. Her kadının da bu gibi durumlarda ne yapması gerektiğini, nereden destek alabileceğini biliyor olması oldukça önemlidir. Aile, Kadın, Çocuk ve Engelli Sosyal Destek Hattı- Alo 183, Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı, Kadın Destek Uygulaması (KADES) gibi acil yardım talebinde bulunulabilecek numara, kuruluş ve uygulamalardan bütün kadınlarımızın haberdar olması gerekir” diyerek ve şiddetsiz bir dünya dileyerek sözlerini noktaladı.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Mehmet Turan Kasım 27, 2020 / 23:29

Toplum olarak bilinçlenmeliyiz. Çok değerli bir yazı ve haber olmuş. Psikolog Meltem Kaya ne guzel anlatmis.

ali Kasım 28, 2020 / 10:04

“Şiddetin bir sebebi de çocukluk çağındaki aile ortamında merhametsiz yaklaşım, sürekli baskı, psikolojik ya da fiziksel şiddet görmesinin kişinin şiddeti bir davranış biçimi haline getirmesine sebebiyet vermesidir.”

kitaptan güzel ve janjanlı bir cümle…peki şiddet yapan çocukları kim yetiştiriyor? tabiki kadın yani anne..ee o zaman suç kimde..?