Sabancı Vakfı tarafından desteklenen, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliğiyle hayata geçen; ‘Geleceğini Kuran Genç Kadınlar Projesinin Hibe Programı’ başvuruları açıldı. Başvurular, Kahramanmaraş depreminden etkilenen 11 ilin dahil edildiği Afet Bölgesinde ve Projenin pilot şehirlerinden alınacak. Elazığ’daki kadınlar; hibe programından faydalanmak ve afetten etkilenen kentinizin kalkınmasında öncü rol üstlenmek adına 31 Mayıs tarihine kadar başvurunuzu yapmayı ihmal etmeyin! Unutmayın ki program kapsamında, toplam 5 milyon 500 bin TL’lik hibe dağıtılması planlanıyor.

Haber: Kübra TÜRKAN  

Türkiye’de ne eğitimde ne istihdamda yer alan (NEET) genç kadınların güçlenmesi, eğitime ve istihdama katılımlarının desteklenmesi amacıyla hayata geçirilen ‘Geleceğini Kuran Genç Kadınlar Projesinin Hibe Programı’ için başvurular başladı.

Afetlerden etkilenen şehirlerin ayağa kalkması için etkili adımlar atılıyor

Ne eğitimde ne istihdamda yer alan 18-29 yaş arasındaki genç kadınlara yönelik projelerin destekleneceği hibe projenin pilot illerinden başvurular kabul edilecek. Böylece; Adana, Adıyaman, Ankara, Bursa, programı kapsamında Kahramanmaraş depreminden etkilenen 11 ilden Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kilis, Konya, Malatya, Mardin, Osmaniye, Şanlıurfa, Trabzon ve Van olmak üzere toplam 20 ilden hibe programına başvuru gerçekleştirilebilecek. NEET genç kadınlara yönelik projelere toplamda 5 milyon 500 bin TL’lik hibe desteği verilecek.

Projesi kabul edilenlere asgari 200 bin TL hibe verilecek!

Başvuruların iki aşamalı olarak gerçekleşeceği Hibe Programı kapsamında ilk etapta, 8-31 Mayıs 2023 tarihleri arasında https://geleceginikurangenckadinlar.org/hibe-programi/ adresi üzerinden ön başvurular alınacak. Ön başvuru aşamasını başarıyla geçen proje sahipleri, ikinci aşama olarak detaylı proje başvurusu için davet edilecek. Asgari destek tutarının 200 bin TL, azami destek tutarının 1 milyon TL olduğu Hibe Programı ile toplamda 5 milyon 500 bin TL’lik hibe ödemesi gerçekleştirilecek. 

18-29 yaş arasındaki genç kadınların, ayaklarının üzerinde durması sağlanacak!

Geleceğini Kuran Genç Kadınlar Hibe Programı’na dernekler, vakıflar, kooperatifler, sanayi ve ticaret odaları, diğer meslek örgütleri ve belediyeler geliştirdikleri projeler ile başvuru yapabilecek. Geleceğini Kuran Genç Kadınlar Hibe Programı ile sürdürülebilir çözümler geliştirilmesi hedefleniyor. Geleceğini Kuran Genç Kadınlar Projesi Hibe Programı, 18-29 yaş grubunda ne eğitimde ne de istihdamda yer alan (NEET) genç kadınların istihdam edilebilirliklerinin artırılması ve iş birliklerine dayalı yenilikçi modeller geliştirilerek, istihdam edilmelerinin sağlanmasını amaçlıyor.

Kadınların önündeki bir takım engellerin atılması hedefleniyor

Hibe Programı ile NEET genç kadınların mesleki becerilerinin geliştirilerek istihdama katılımlarının sağlanması, iş fırsatlarının yaratılması, NEET genç kadınların eğitime ve istihdama erişimlerinin önündeki engellerin kaldırılmasına yönelik sürdürülebilir çözümler üretilmesi ve iş birliğine dayalı modeller geliştirilmesi konularındaki projelerin desteklenmesi hedefleniyor. Geleceğini Kuran Genç Kadınlar Projesi Hibe Programı hakkında daha detaylı bilgiye  https://geleceginikurangenckadinlar.org/hibe-programi/ adresindeki Hibe Programı rehberi üzerinden ulaşılabiliyor. Ayrıca, [email protected] adresinden de bilgi alınabiliyor.

Geleceğini kuran genç kadınlar projesi hakkında

‘Geleceğini Kuran Genç Kadınlar’ projesi, Türkiye’de 18-29 yaş arasında ne eğitimde ne de istihdamda yer alan (NEET) genç kadınların ekonomik ve toplumsal hayata katılımlarını artırma hedefiyle Şubat 2022’de hayata geçti. Proje, yüzde 50,5 oranındaki NEET genç kadınların farkındalıklarını artırmak, güçlenmelerini sağlamak, becerilerini ve istihdam fırsatlarını iyileştirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Geleceğini Kuran Genç Kadınlar projesinin en önemli araçlarından biri olan “Fırsatlar Haritası”, 18-29 yaş arasındaki NEET genç kadınların Türkiye haritası üzerinden kendilerine en yakın iş, staj, eğitim ve girişim desteği fırsatlarına ulaşmalarını sağlıyor. Şimdiye kadar 2 bine yakın fırsatın yer aldığı Fırsatlar Haritası’nda kamu, özel sektör, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarının fırsatlarına yer veriliyor. Türkiye’de sayıları 3,5 milyona ulaşan ne eğitimde ne istihdamda yer alan genç kadınlara fırsatlarıyla ulaşmak isteyen kurumlar da dijital portalın içerisindeki “Fırsat Girişi” özelliğiyle kendi fırsatlarını haritaya girme imkânı buluyor. Proje kapsamında, NEET genç kadınların ihtiyaçları ve beklentilerini anlamak amacıyla yapılan saha çalışmaları sonucunda 2022’nin son aylarında projenin eğitim programı da hayata geçti. Projenin pilot illerinden olan Adana, Diyarbakır ve İzmir’de yüz yüze gerçekleştirilen eğitimler, NEET genç kadınların yoğun ilgisiyle yıl boyunca farklı konu ve içeriklerle devam edecek. Geleceğini Kuran Genç Kadınlar projesi hakkında detaylı bilgiye ulaşmak ve Fırsatlar Haritası’nı incelemek için www.geleceginikurangenckadinlar.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kadınlar kalkınmada aktif rol almalı!

Bu kapsamlı bilgiler ışığında; toplumda görünür olmak isteyen, genç ve projesi olan kadınlar; şehrimizi afetlerin ardından kalkınması adına size de ciddi bir rol düştüğünü unutmayın! Projelerinizi hazırlayarak başvurunuzu yapın. Sonuçta Elazığ son 3 yılda 3 büyük deprem yaşadı ve bu depremin enkazını topyekûn üzerimizden kaldırmak için kalkınmamız şart! Bu kalkınmayı da toplumun diğer bir yarısını oluşturan kadınların desteği, öngörüsü ve eli değmeden gerçekleştirmek mümkün değil.