SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi

KADEM: “Herkese karşı her türlü şiddete son”

KADEM: “Herkese karşı her türlü şiddete son”
Bu haber 25 Ağustos 2019 - 15:19 'de eklendi.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), Kadına yönelik şiddet hakkında kamuoyu açıklamasında bulundu. Açıklamada, herkese karşı, her türlü şiddetin önüne geçilebilmesi için başta cezaların caydırıcı olması gerektiği vurgulanarak “Aile” kavramının önemine dikkat çekildi.

 

Çocuklarının gözleri önünde canice katledilen Emine ve Tuğba, doğum için bulunduğu hastanede eşi tarafından acımasızca bıçaklanan Güldane… Birbiri ardına gelen bu vahşet haberleri, insanlığımızı sorgulatırken toplum huzuruyla beraber ne yazık ki, geleceğimizi de tehdit ediyor. KADEM Kadını ötekileştirmeye çalışan zihniyete karşı savaş savaş açarak bir kamuoyu açıklaması yaptı. Alınan tedbirlerin yanı sıra toplum olarak gündelik hayatta da her türlü şiddetle mücadele edilmedikçe bu gibi vahşetlerin son bulmayacağının belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“HEPİMİZİN İÇİNDE KAPANMASI MÜMKÜN OLMAYAN DERİN BİR ACI BIRAKTI”

Türkiye, 10 yaşındaki bir çocuğun gözlerinin önünde babası tarafından annesinin vahşice katledilişine şahit oldu. Kan donduran bu olay şu son bir iki gün içinde gerçekleşen tek “şiddet” vakası değildi. Küçücük yaşlarında annelerinin öldürülmesine şahit olan çocuklar hepimizin içinde kapanması mümkün olmayan derin bir acı bıraktı.

“BU KİŞİLER, CEZALANDIRILMALARININ YANI SIRA REHABİLİTASYON MERKEZLERİNDE TEDAVİ EDİLMELİDİR”

İnancımız gereği bizler her bir insanın “eşref-i mahlukat” olduğunu ve kıymetini buradan aldığını düşünüyoruz. Kime ve neye karşı olursa olsun şiddet eğiliminde olanlar ise insan olmanın özünde yer alan merhamet ve vicdan duygularından yoksun kişilerdir. Bu yoksunlukları nedeniyle diğer insanların kişisel haklarını hiçe saymakta, birlikte yaşama kültürü ile uyuşmayan davranışlar sergileyerek toplumsal hayatı tehlikeye atmakta sakınca görmemektedir. Sosyal ve toplumsal hayat için tehdit oluşturan davranışlara sahip bu kişiler, cezalandırılmalarının yanı sıra şiddet eylemlerinden dolayı yeterli donanıma sahip rehabilitasyon merkezlerinde tedavi edilmelidir.

“KADINA ŞİDDETİ MEŞRULAŞTIRAN, TUTUMLARLA EN SERT ŞEKİLDE MÜCADELE ETMELİYİZ”

Şiddetin bireysel zemini kadar sosyo-kültürel arka planı da iyi anlaşılmalı ve sorunun kaynağında çözülmesi için gerekli adımlar atılmalıdır. Meselenin bireysel rehabilitasyonla birlikte yürütülecek toplumsal rehabilitasyon boyutu da önemlidir. Toplumumuzda özellikle kadına şiddeti normalleştiren, meşrulaştıran, hatta öven bazı yaygın tutumlarla en sert şekilde mücadele etmeliyiz. Aile içinde olan şiddete müdahale edilemeyeceği yönündeki sakat anlayış ne ahlak, ne din, ne de hukukla bağdaşmaktadır. Daha çok can kaybetmemek için aile içinin de bir hukuku olduğu, gerektiğinde dışardan müdahalenin kaçınılmaz olduğu anlayışını hakim kılmalıyız.

“KADIN, “İKİNCİ SINIF” VE “EZİLEN” KONUMUNDAN ÇIKARILMALI”

Toplumda özellikle kadına karşı yöneltilen şiddetin önlenebilmesi için gerekli bir diğer husus ise; kadını “ikinci sınıf” ve “ezilen” konumundan çıkarmaktır. Kadın, kimliğinden soyutlanmış bir nesneye dönüştürüldüğünde her türlü şiddete açık hale gelmektedir. Bunun önlenmesi için de bize en önemli rehber olan Hz. Peygamber ve onun örnek hayatı hatırlanmalıdır.

“CEZALARIN CAYDIRICI OLMASI GEREKMEKTEDİR”

Kadının ve ailenin korunması için şiddet olaylarına karşı hukuki düzenlemelerde uygulanan cezai yaptırımlar hakkaniyete uygun olmalıdır. Tahrik, iyi hal vb. ceza indirimleri suçluların fiili tekrar işlemesine neden olmaktadır. Suçluların “Duruşmadaki tutum ve davranışları” gibi kabul edilmesi mümkün olmayan gerekçeler ile cezada indirim almaları önlenmelidir. Herkese karşı, her türlü şiddetin önüne geçilebilmesi için başta cezaların caydırıcı olması gerekmektedir.

“HERKESE KARŞI HER TÜRLÜ ŞİDDETE SON”

KADEM olarak bizler, kurulduğumuz günden bu yana daima “Herkese karşı her türlü şiddete son” diyerek şiddetin önlenmesi ve ortadan kalkması için mücadele eden bir STK olduk. Kültürel kodlarımızda, kadim değerlerimizde ve dini inancımızda var olan, ancak son dönemde içi keyfi saiklerle boşaltılan “aile” kavramına vurgu yaptık. Aileyi korumanın onu oluşturan her bir unsuruna değer vermekle ve bu unsurların haklarını korumakla olabileceğini söyledik. Kadını ötekileştirmeye çalışan zihniyete karşı savaş açtık. Toplumsal hayatın devamı için vazgeçilmez kıymette olan ailenin hak ettiği yere gelebilmesi için kadının haklarının tesliminin şart olduğuna değindik. Ancak bu şekilde toplumsal çözülmenin önüne geçebileceğimizi savunduk ve savunmaya devam edeceğiz.(Haber Merkezi)

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER