Dünya genelinde Eris varyantında hızla artış görülüyor. Henüz ülkemizde sağlık bakanlığının açıkladığı resmi olarak Eris virüsü taşıyan vatandaşımızın olmamasına rağmen tedirginlik sürüyor.

EG.5, diğer bir adıyla Eris, dünya çapında birçok kişinin ölümüne neden olan Kovid-19’un Omicron varyantının bir alt türü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, başta İngiltere, ABD’nin de aralarında bulunduğu ülkelerde vaka sayılarında artışa neden olan Eris varyantının Türkiye’de tespit edilmediğini açıklamıştı.

Uyum haftasının başlaması ile binlerce öğrenci sınıfları doldurdu. Kısa bir süre sonra tüm kademeden öğrencilerin eğitim hayatına başlayacak olması ile tedirginlik artmaya başladı. Hızlı bir şekilde yayılan Eris virüsünden korunmak için ülke genelinde tedbir alınıp alınmayacağı merak konusu.

Pozitif vakalarda artış görülmesi, okulların açılması ve havaların değişkenlik göstermesi ile birlikte salgın hastalıkların da önü açılmış oluyor.

Dünya Sağlık Örgütü, Eris kaynaklı ölüm bildirmedi ama hastaneye yatışlarda artış olduğunu rapor etti. Eris’in klinik tablosu ağır seyretmiyor ama bulaş riski yüksek.  Eris genellikle baş ağrısı, boğaz ağrısı, halsizlik burun akıntısı gibi belirtileri var. En belirgin özelliği ise koku alma kontrolünün bozulması.

Uzmanlar Eris’in sağlıklı insanlarda hafif seyrettiği için pandeminin başındaki ağır önlemlere gerek yok olmadığı görüşünde.