Haber: Songül DURSUN

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından ülke olarak yardım seferberliği başlatıldı. Kurum, kuruluşlar, STK’lar, bireysel olarak yardım etmek isteyenler, tabiri caiz ise adeta birbirleriyle iyilikte yarış haline girdi.

TÜRKİYE, DEPREMİN AÇTIĞI YARALARI SARMAK İÇİN SEFERBER OLDU

Türkiye, son yüzyılın en büyük deprem felâketlerinden biri olarak gösterilen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin açtığı yaraları sarmak için seferber oldu. Sivil Toplum örgütleri, şirketler kampanyalar başlatırken bireysel olarak da bazı vatandaşlar yardım ulaştırmak için ellerinden geleni yapmaya devam ediyor. Oyuncaklarını gönderen, yardım kolisinin içine not yazan minik çocuklar gözleri yaşartırken, kimi kuaförler deprem bölgesinde ücretsiz tıraş yaparak destek olmaya çalışıyor, kimi vatandaşlar; atkı bere örerek destek vermeye çalışıyor, kimisi ise bireysel olarak deprem yaşanan kentlerin sokaklarında çorap dağıtıyor.

DEPREM BÖLGESİNE SICAK HAŞLANMIŞ YUMURTA ULAŞTIRDILAR

Elazığ’da yaşayan Miraç Meydan isimli bir genç de arkadaşları ve yakınlarıyla bir araya gelerek deprem bölgesine besleyici olması bakımından koli koli haşlanmış yumurtayı götürerek dağıtımını gerçekleştirdi. Bin adet yumurtayı ilk önce Elbistan’da bulunan depremzedelere ulaştıran Miraç Meydan ve ekibi sonrasında da Malatya’daki afetzedeler için haşlanmış yumurta ulaştırabilmek adına kolları sıvadı. Yumurtaları soğutmadan ulaştırabilmek adına araçlarının bagajında kendilerine has usullerle sıcak olarak ulaştırmayı amaçlayan Miraç Meydan, ‘Onların halinden en iyi Elazığlılar anlar’ sözünün adeta vücut bulmuş halinin göstergesi oldu.

“DÜNYA YÜREĞİ GÜZEL İNSANLAR SAYESİNDE DÖNÜYOR”

Elazığ’dan besleyici, protein kaynağı yumurtaları haşlayıp sıcak kalsın diye araçlarının bagaj ısısını yüksek tutarak sıcak sıcak afetzedelere yetiştirme gayretini gösteren Meydan ve ekibi ‘Fırsatçıların yanı sıra bir parça ekmeğini paylaşan insanların sayısı az değil. Dünya yüreği güzel insanlar sayesinde dönüyor’ dedirtti.