İVME KAYBEDEN ŞEHİR VE AHLAK « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

İVME KAYBEDEN ŞEHİR VE AHLAK

Bu haber 14 Ağustos 2020 - 7:52 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yıllardır mevcut halinden ivme yitirerek var olan değerlerinden birer birer yoksunlaşan Elazığ’ın bu sorununa yarım asırdır çare bulunamadı. Bu belki ilin ilahi mukadderatı belki layık olduğumuz davranışlar silsilesiydi…

Kimileri çözümler üretme çabası sarf ediyor, ilin her manada düşen ivmesi karşısında üzülüyordu.

Kimileri sırtına yatağını alarak gurbet ellerin yolunu tutuyordu.  Bu şehrin dinamik iş gününü etkileyen temel faktörlerden biri göç olmuştur. Keban baraj gölünün yapılmasının sonrasında başlayan  ‘’göç dalgası’’ hala dinmiş değil. Yarım asırdır nitelikli göç veren bu şehir adeta kendi toprağından yetişen insanlara hasret kalmıştır.

İlimizin üç beş kasabasından hala daha yurt dışına göçler devam etmekte… Bu göçler sonucu boşalan köyler tarım, hayvancılığı yok etme safhasına getirmiş hatta ilimizin bazı bölgelerinde net ifade ile tarımsal faaliyetler bitmiştir.

Kırsalda bunlar yaşanırken kasaba ve kent merkezi de bu göç furyasından müthiş derecede etkilenmiş ‘’ tarihi boyunca var olan ‘’ nitelikli harsından son yarım asırda; neredeyse eser bırakmamıştır.  Bu değişim anlık, günlük hissedilmese de yıllar içinde kendini göstermiş ilimiz içinde yabancı kalan insanlarımıza keskin bıçak yarası gibi kendini hissettirmiştir.

İlimizde yaşayan koca çınarlar konumuna ve sıfatına ermiş nine ve dedelerimizin uslarında Elazığ’ın eski kültürel yapısı, komşuluk ilişkileri, örf ve ananeleri dinlendiğinde belki şu an yazdıklarım daha iyi anlaşılacaktır.

Sırtına yorganını alıp şehirden gidenlerin neredeyse tamamı geri dönmedi. Bazen düşünüyorum da nasıl bir beddua aldı ki! Bu şehir bu hallere düştü.

Sahi bu şehre kim beddua edebilir ki?

İnsanların kendi hatalarını göremediği ‘’zaman evreleri’’ vardır. Maalesef ilimiz yönetimsel olarak dönem, dönem hak ettiği derecede yönetilmemiştir. Nitelikli, samimi ve ciddi manada bu şehre katkı sunmak isteyen bazı büyüklerimiz de maalesef beklediği desteği görememiş zaman içinde keşmekeş yaşamın içinde unutulup gitmiştir.

Bu şehrin tarihinin içinde dolaştığımızda, bu şehrin yapısını ve kazanımlarını taradığımızda, şehrin temel dinamiklerini gözden geçirdiğimizde bu şehrin ilk öne çıkan değeri; yetiştirdiği insanları ve insanlarında ki var olan yüksek ahlakıdır.

Bir millet,  zenginliğiyle değil, ahlâk değeriyle ölçülür. (Mustafa Kemal Atatürk)

Bu sözü kendimize ayna olarak yansıttığımız vakit, ilimizde ki çöküşün toplumsal çöküş ile paralel değişimler sergilediğini,  kendi öz benliğinde ki ahlaki değerleri yitirme eğilimiyle, şehrin var olan düşüş ivmesine olanak sağladığını da gözlemleyebiliriz.

Bir toplum ahlak ve hukuk içinde olmadığı zaman, vatandaşlar kendilerini bir çıkmaz içinde bulurlar. İnsanlar ya ahlaki değer yargılarını veya hukuka olan saygılarını yitirirler. ( Frederic Bastiat)

Göç eylemin gerçekleşmesi insanların yaşadığı yerde huzursuz olması,  geçim nafakasını temin etmede sıkıntı yaşaması, arzuladığı yaşama olanak bulamaması, gelecek ile ilgili umudunu yitirmesi ile başlar.

Keban barajının yapımıyla birlikte bu şehrin yapısında değişimler başlamıştır. Sular altında kalan köyler, tarım arazileri köyden kente göçü hızlandırmıştır. Bunun yanında baraj altında kalan topraklardan ötürü alınan anımsanmayacak büyüklükte ki paralar bu paranın insanlarda ki oluşturduğu değişimler bir makale ile anlatılacak kadar küçük değil başlı başına tez konularıdır.

Keban barajı bu şehirde taşların yerinden oynamasının birkaç temel faktörüdür. O günlerde hissedilmeyen çöküş yıllar geçtikçe hissedilmeye başlamıştır.

Bu şehrin dimdik ayakta kalan, ivme kaybeden yanı! karşısında yüksek ivmelere ulaşan, ülkenin kültürel ve edebi çalışmalarına kendi döneminde ilham kaynağı olacak başarılı çalışmalara imza atmış edebi ve kültürel dinamikleri maalesef son birkaç yıldır eski ihtişamından yoksun.

Şayet ilimiz edebi, musiki ve kültürel kazanımlarını kaybederse bu şehrin düşeceği konum ‘’şerifsiz kalmış bir kasaba’’ hüviyetinden başka bir şey değildir.

Biz insanlara mutluluk veren bir çalışma ile yazımı sonlandırayım…

Yıllardır dillerde dolaşan lakin temeli geçen ay atılan ‘’Kapalı Fuar Alanı’’ bu şehrin yukarıda zikrettiğimiz bazı eksikliklerine uzun zaman diliminde ilaç olacaktır.

Bu fevkalade başarılı ve şehrin geleceği için elzem olan çalışmaya imza atan belediye başkanımız Şahin beyi ve emeği geçenleri tebrik ediyor, canı gönülden kutluyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Muhammet Yalçın Azizoğlu
Muhammet Yalçın Azizoğlumuhammetyalcin@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.