Özel Haber: Aysun ÇETİN KILIÇ

Vatandaşlar, Elazığ El Sanatları Merkezi tarafından açılan kurslara yoğun ilgi gösteriyor. El Sanatları Merkezi bünyesinde açılan aşçılık kursuna katılarak aşçılıkta uygulanan işlemlerin tamamını öğrenen kursiyerler, kendilerini bu alanda geliştirme fırsatı buluyor. Kimi kursiyerler hobi olarak kursa gelmeyi tercih ederken, kimileri ise aldığı eğitimin ardından kendi iş yerlerini açarak meslek sahibi oluyor.

“Belgelerimiz yurt dışında bile geçerli”

El Sanatları Merkezi aşçılık alanında kursiyerlere verilen belgelerin yurt dışında da geçerli olduğunu vurgulayan Usta Öğretici Canan Canpolat; “2 yıldır burada görev yapıyorum. Kurslarımız 3 buçuk ay sürüyor. Aşçı yardımcılığı olarak belge veriyoruz. Belgelerimiz yurt dışında da geçerli. Özellikle resmi dairelerde ve iş yeri açmada geçerlidir. Verdiğimiz belgeler birçok alanı kaplıyor. Kursumuza katılıp belge aldıktan sonra iş sahibi olan çok kişi oldu. Böyle olaylar bizi çok memnun ediyor. Kursumuzu ilgi çok fazla oluyor, yoğun oluyoruz. Aşçılık sektörü git gide daha geliştiği ve belge istediği için yoğunluğumuz oluyor. Genellikle ev hanımları, iş yeri açmak isteyenler, resmî kurumlarda aşçı olarak girmek isteyenler kursumuzu tercih ediyor” diye konuştu.

“Aşçılık bölümü son zamanlarda revaçta”

“Aşçılık bölümü son zamanlarda revaçta” diyen Canpolat; “Son zamanlarda gençlerimiz daha çok oldu. Daha önce orta yaş tercih ediyordu. Şimdi ise her yaştan gelen kişiler var.  Yaş sınırımız 18 ile başlıyor. İleride farklı bölümlere atanabilmek için öğrencilerimiz usta öğreticilik için sınava giriyorlar. Kurslarımıza gelen kişiler burada hem öğreniyor hem de sosyalleşiyorlar. Belli bir süreden sonra kursa gelen kişilerle aile oluyorsunuz. Çoğu kişi de hobi olarak geliyor ve burada iyi arkadaşlıklar ediniyorlar. Çok güzel dostluklar ediniyoruz” dedi.

“Hobi olarak gelip iş yeri açan çok oldu”

Kursiyerlerinin büyük bir çoğunluğunun hobi olarak geldiğini daha sonra açtıkları iş yeri ile meslek sahibi olduğunu belirten Canpolat; “Bugüne kadar birçok öğrenci yetiştirdik. Bu öğrenciler arasında birçoğu işyeri açtı. Evlerinde kendileri için, çocukları için değişik yemekler öğrendiler. Hobi olarak bize gelen kursiyerlerin çoğu kendine bir iş yeri açmak veya kendilerini daha çok geliştirip farklı sektörlerde çalışmak için geliyorlar. Buradaki eğitimler onlara çoğu zaman yeterli geliyor. Onların gelişmesi için çaba sarf ediyoruz. Birçok yerlerde de kendilerini geliştiriyorlar” şeklinde konuştu.

Kursiyer Gürbüz: İş yeri açmayı istiyorum

Aşçılık kursunda çok şey öğrendiklerini belirten Kursiyer Meral Üzen Gürbüz; “3 aydır burada kurs görüyorum. Çok güzel şeyler öğrendik. Sosyalleştik, arkadaş edindik. Hocamız sayesinden güzel yemekler öğrendik. Hem bizim için hobi oldu hem de öğrendiğimiz çok şey oldu. Burada çok güzel vakit geçirdik. Evde oturup sıkılmaktansa burada zamanımızı değerlendirdik. Benim için çok keyifliydi. Her yemeğin farklı bir püf noktası vardır. Burada onları öğrendik. Aynı zamanda arkadaşlarımızdan da çok şey öğrendik. Birbirimize çok şey kattık. İnşallah 2. Gruba da yazılacağım. Aşçılığa devam edeceğim. İş olursa iş yeri açmayı da istiyorum” dedi.

Kursiyer Sezergün: Çok eğlenceli çok keyifli

Her yemeğin bir püf noktası olduğunu ve bunu aşçılık kursunda öğrendiğini ifade eden Kursiyer Bergin Sezergün; “Ben hobi amaçlı olarak başlamıştım ama devam ettirmeyi düşünüyorum. Bu sene de inşallah devam edeceğim. Çok eğlenceli çok keyifli. Her yemeğin bir püf noktası varmış. Biz bunu burada öğrendik. İçli köfte yapmayı biliyordum ama o yemeğin bir püf noktası olduğunu bilmiyordum. Onu buradan hocalarımızdan ve arkadaşlarımızdan öğrendik. İyi ki geldim gelmeye de devam edeceğim. Bu alanda da devam etmeyi düşünüyorum” diye konuştu.

Kursiyer Şara: Daha rahat bir ortamda çalışacağım bir yere girmeyi düşünüyorum

Kursiyer Ayşe Şara; “Ev hanımıyım. Kursa 3 aydır geliyorum. Güzel bir ortam. Bir birimize güzel şeyler kattığımızı düşünüyorum. Çok şey öğrendik, bildiklerimizi de arkadaşlarımızla paylaştık. İkinci kursa da katılacağım. Belgemizi aldıktan sonra inşallah bir iş yeri veya daha rahat bir ortamda çalışacağım bir yere girmeyi düşünüyorum. Evden dışarıya çıktık. Sosyalleştik. Bilgilerimizi paylaştık. Hocamızdan çok güzel şeyler öğrendik. Herkese tavsiye ediyorum. 50 yaşındayım ve burada zaman geçirmeyi seviyorum” şeklinde konuştu.

Kursiyer Kömürcü: Yaz günlerim bu kurs sayesinde çok güzel geçti

Aşçılık kursuna hobi olarak katıldığını belirten Muhammed Kömürcü; “24 yaşındayım. Burada ablalarımla birlikte güzel yemekler yapmayı öğrendim. Hobi olarak yapıyorum. Yemek yapmayı, uğraşmayı seviyorum. Kendi çabamla kursa gelip buradaki ablalarımla birlikte yemek yaptık. Yaz günlerim bu kurs sayesinde çok güzel geçti. Zaman neyi gösterir bilmiyorum ama ileride aşçılık yapmayı düşünüyorum. Belgemiz olsun istedim. Erkekleri çok mutfakta göremiyoruz. Evde de yemek yapıyorum. Kendi işimi kendim yapmak istiyorum. Mesleği seviyorum” ifadelerini kullandı.