İş İnsanı Adem Akbulut

Elazığ Ticaret Borsasının 1 Ekim tarihinde yapılacak seçimlerine adaylığını açıklayan İş İnsanı Adem Akbulut, Ticaret Borsası Başkanlığı yarışında “biz varız” diyerek; “Bu şehir için, elimizi taşın altına koymaktan hiç...

02 Ekim 2022, 12:56
İş İnsanı Adem Akbulut

Elazığ Ticaret Borsasının 1 Ekim tarihinde yapılacak seçimlerine adaylığını açıklayan İş İnsanı Adem Akbulut, Ticaret Borsası Başkanlığı yarışında “biz varız” diyerek; “Bu şehir için, elimizi taşın altına koymaktan hiç çekinmedik. Amacımız, kalkınmasını sürekli sürdüren bir Elazığ… Genç ve tecrübeli ekibimiz ile Elazığ'a ivme kazandıracak projelerimiz ile Elazığ Ticaret Borsası yönetimine adayız. Kaynaklarımızı doğru kullanmak, yatırımcılarımızı doğru yönlendirmek zorundayız. Daha bilinçli tarım ve hayvancılık bizim geleceğimiz. Hata yapma lüksümüz yok. Geçmişimiz, atalarımızın; geleceğimiz ise çocuklarımızın. Tarım ve hayvancılığın hak ettiği yere ulaşacağı, adımlarını doğru atan, yenilikçi, modern bir Ticaret Borsası için, tecrübeli ve genç ekibimizle biz varız”  ifadelerinde bulundu ve Başkanlıkta kararlı olduğunu vurguladı. Akbulut, seçilmesi halinde hayata geçireceği projelerini gazetemizle paylaştı.

Röportaj: Songül DURSUN/İREM KARAKAYA

Ticaret Borsaları, toplumsal kalkınmayı yönlendiren öncü kuruluşların başında gelmekle birlikte ekonomi için de önemli rol oynamakta.  Bu anlamda üreticiler tarafından emek ve sermaye konularak üretilen farklı nitelikteki ürünlerin alım-satımının yapıldığı ve piyasada ürünün katma değerinin arttırıldığı kurum olan ve Elazığ ekonomisinde önemli bir rol oynayan Elazığ Ticaret Borsasının 1 Ekim tarihinde yapılacak seçimleri dikkate alındığında, seçimler büyük önem arz etmekte.

KAMUOYU YOKLAMALARINDA, 4 ADAY ARASINDA ÖN PLANA ÇIKAN İSİM ADEM AKBULUT OLDU

İş insanı Adem Akbulut, Türkiye genelinde 21. borsa olarak fiilen faaliyete başlayan Elazığ Ticaret Borsası’nın seçimlerinde Başkanlığa aday olduğunu açıkladı. Yapılan son kamuoyu yoklamalarında 4 aday arasında ön plana çıkan isim iş insanı Adem Akbulut oldu.

 “ÇARE; TAZE KAN!”

Seçimlere sayılı günler kala gazetemize açıklamalarda bulunan Akbulut,  4 dönemden beri Elazığ Ticaret Borsa Başkanlığını yürüten Mehmet Ali Dumandağ’ın artık üreticiye verebilecek bir şeyinin kalmadığını belirterek, çarenin kan değişiminde olduğunu vurguladı.

AKBULUT, PROJELERİNİ GAZETEMİZE ANLATTI

İlimizdeki birçok Sivil Toplum Kuruluşunda görev yapan ve aynı zamanda Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi’de olan Akbulut seçilmesi durumunda hayata geçireceği projelerini gazetemiz ile paylaştı. İşte Akbulut ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızın detayları…

Öncelikle Ticaret Borsası Başkan Adayı Adem Akbulut kimdir, sizi tanıyabilir miyiz?

“AKBULUT AİLESİ OLARAK ELAZIĞ’ DA BİRÇOK TİCARET FAALİYETİ YÜRÜTÜYORUZ”

Ben, 1975 Elazığ Palu doğumluyum. Fırat Üniversitesi Fizik Bölümü mezunuyum. Bugüne kadar birçok sivil toplum örgütünde yer aldım. Akbulut ailesi olarak Elazığ’ da birçok ticaret faaliyeti yürütüyoruz. Çeşitli siyasi partilerde gençlik kollarında ve il yönetiminde olmak üzere görevler yaptım. 2009-2018 yılları arası Elazığ Ticaret Odası’nda iki dönem Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulundum. O yıllarda bir dönem de TOBB üst kurul delegesi olarak görev yaptım. 2018’den bugüne halen Ticaret Borsası’nda başkan yardımcılığı görevini sürdürüyorum. Burada yaptığım görevlerde hem Ticaret Odası’nda hem Ticaret Borsası’nda birçok kurulda yer aldım. Şu anda Ticaret Borsası ve Ticaret Odası ile Valiliğin Yürütmüş olduğu Besi Organize Sanayi Bölgesinde Yönetim Kurulu Üyesiyim. Aynı zamanda OSBÜK ( Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu)’ de Üst Kurul Delegesiyim ve Besi OSB’yi tamamlamak için çalışan 4-5 arkadaştan da biriyim.

Ticaret Borsası seçimlerine az bir zaman kaldı; borsada ne gibi eksiklikler olduğunu düşünerek adaylığınızı oldunuz?  

“BAŞARILI AKREDİTASYON ÇALIŞMALARIMIZLA, BORSAMIZI C SINIFINDAN B SINIFINA YÜKSELTTİK; HEDEFİMİZ A SINIFINA TAŞIMAK”

Borsada mevcut başkan Mehmet Ali Dumandağ’ı biliyorsunuz; Allah ondan razı olsun. 4 dönem görev yaptı.  Bir insan yapacağı her şeyi 4 dönemde yapar. Bana göre bir insan aklındaki fikirleri en fazla 2 dönemde hayata geçirir. Ama maalesef başkanımızın 4 dönemi bitti. 1987 yılından beri yönetimde kendisi; yaklaşık 17-18 yıldan beri Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. Artık bundan sonra yapabileceği bir şeyi olduğuna inanmadığım için; ikinci bir neden olarak ise; ben Ticaret Borsasında görev aldığım günden beri en fazla faaliyet gösteren başkan yardımcısı olarak tüm imza yetkisi de dâhil olmak üzere tüm görevleri yapan projelerin içinde yer alan şahıs oldum. Zaten mevcut Başkan Dumandağ’ın kendisi de seçime 2 yıl kala dedi ki; ‘artık burayı en iyi sen yönetiyorsun. Bizden iyisin, ben artık bırakıyorum; gerekirse son 2- 3 ayda ben istifa edeceğim, burada artık sen varsın’ dedi. Örneğin ben akreditasyonun çalışmalarının başındaki isim benim, Ticaret Borsamız akreditasyon çalışmalarında gösterdiğimiz başarılı çalışmalarımızla c sınıfından b sınıfına yükseldi. Allah izin verirse başkanlık dönemimde a sınıfına taşımak istiyorum.

“ELEKTRONİK ORTAMDA ALICININ VE SATICININ BULUŞMASINI SAĞLAYACAK PROJELERİMİZ VAR”

Aynı zamanda Ticaret Borsamızı temsilen Besi OSB’de Yönetim Kurulu Üyesiyim. Besi OSB’de çok büyük emeklerim var. Yine bizim hayvan pazarında çok büyük sıkıntılar var. O noktada elektronik ortamda alıcının ve satıcının buluştuğu ve güvendiği bir ortamda satış sunmayı hedefliyorum. Oradaki kotalarımızın en az iki katına çıkması lazım. Çay ocağından tutun, kalma yerine kadar çok büyük problemler var. Bunları çözmek benim hedefim. Bunun dışında yine Elazığ’ da değerlendirilecek çok ürünümüz var. Henüz kotaya alınmamış. Bunlarla da ilgilenip hem Elazığ’ımıza kazandırmak hem de bu üreticiye sahip çıkmak amacındayım. Bu anlattıklarımın dışında mesela tarım ve hayvancılığın anlatıldığı kitaplar veya yayınların bulunduğu,  geçmişte yapılan projelerin olduğu bir dijital kütüphane yapmayı düşünüyorum. Üreticiyi bilgilendirici, daha verimli çalışmalar yapmasını sağlayabilecek bir dijital kütüphane olacak. Gençlerimize, kadınlarımıza yönelik çalışmalarımız olacak, mesela lavanta gibi tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği projemiz var. Gençlere istihdam sağlayacak birçok projemiz var.

“PEYNİR OSB’Yİ HAYATA GEÇİRMEYİ DÜŞÜNÜYORUM”

Mehmet Ali Dumandağ, geldiğinden beri her zaman söyler Besi OSB’den tutun da hayvan pazarını yenileyeceğine kadar vaatlerde bulunur. Ama maalesef hem hayvan pazarı hem Besi OSB, ikisi de benim çalışmalarımla benim Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyeliği dönemimde çok yol kat etti. Örneğin Besi OSB, yakında üreticiye yer tahsisi noktasına geldi. Önemli olan bir şeyler anlatmak değil bir şeyler yapmak ve başarabilmek. İcraata geçirebilmek. Bu anlamda Besi OSB’yi bir an evvel tamamlamak gayretindeyim. Yine Elazığ’ımızda bir Peynir OSB’ye ihtiyaç var. Peynir OSB projemi hayata geçirmeyi düşünüyorum. Peynircilerimizin çarşıda çok rahat yerleri yok, insanlar araçlarını -park edip de bir ürün dahi bile alamıyorlar. Bırakın toptan olarak satmayı böyle bin- bin beş yüz metrekarelik bir alanda hayata geçireceğimiz Besi OSB’de nasip olursa peynircilerimiz kendi peynirini hem üretecek hem de satış yeri noktasına getirecekler. Canlı hayvan pazarını nasip olursa yeniden inşa edeceğim. Bunun gibi pek çok projemiz var.

Besi OSB’nin son durumuna ilişkin bilgilendirmede bulunabilir misiniz?

“ÜRETİCİMİZE, GERİ ÖDEMESİZ HİBE DESTEKLERİ SAĞLAYACAĞIZ”

Ben şu anda Besi OSB’nin yönetimdeyim. Sürekli toplantıdayız. Şu anda tüm resmi işlemler bitti. Artık resmi işlemler bitti, seçimden sonra üreticiye tahsis edeceğiz. Bununla ilgili projeleri dahi çizmişiz. Vatandaşımıza orada altyapısından tutun da elektrik su tesisatını hepsini hazır bulacak. Biz Besi OSB yönetimi olarak yapacağız inşallah. Üreticimiz kendisi de kırsal kalkınmaya uygun projeler çizmiş. Örneğin %60-65’e yakın hibeler var. Burada da üreticimize gerekli geri ödemesiz hibe destekleri sağlayıp, yatırımını yapmak isteyenlerin burada yatırımını yapmalarını sağlayacağız.

Besi İhtisas OSB’deki Biyogaz Enerji Üretim Tesisinde çalışmalar ne durumda?

“BİYOGAZ ENERJİ ÜRETİM TESİSİ SON AŞAMADA”

Şu anda faaliyet sistemi sadece çalışmaya geçti. Son aşamada; resmi olarak altıncı aydan itibaren faaliyete geçti. Ama tamamen tamamlanmadı. Bir an evvel inşallah o besi ahırlarımızı yapacağız. Tamamlandıktan sonra inşallah güneş panelleri de olacak. İstihdam anlamında Elazığ’a katkı da sağlayacak.

Sizin sektörün en büyük sorunu olarak hep girdi maliyetlerinin yüksekliğinden bahsedilir; peki size göre sektördeki en büyük sorun nedir?

“DEVLET DESTEKLERİ YETERSİZ”

Tarım ve hayvancılık dünyanın problemi ama Türkiye’ de bu problem daha büyük. Örneğin hem tarımla uğraşan hem hayvancılıkla uğraşanların en büyük sıkıntısı para kazanamamak. Bir işte para kazanamıyorsan insanlar o işi hevesle yapamazlar. Maalesef girdiler çok yüksek, maliyetler yüksek; fiyatları biliyorsunuz. Türkiye’de son zamanlarda enflasyon çok yükseldi. Dolayısıyla insanlar elde ettiği ürünü istediği fiyata satamıyorlar. Ekonomik durumu biliyoruz, sıkıntıları biliyoruz. İnsanlar 1 kg et alamayacak durumda. Dolayısıyla hükümet de bunu bildiği için elinden geldiğince destek veriyor ama verilen destekler yetersiz. Böyle ucu ucuna gidiyoruz yani. İnsanlar çok sıkıntılı süreç içerisinde

Çoğu üreticinin üretimi bırakma noktasına geldiğini duyuyoruz, bu konuda neler söylemek istersiniz?

“SEKTÖRDE SIKINTILAR BÜYÜK”

Aynen öyle artık üretici ineğini besleyemiyor, her gün inek kesiliyor. Yem fiyatları çok yüksek olduğundan dolayı üretici, 10 tane hayvanı varsa 2 tanesini satıyor. Belki parasal olarak 300-500 lira sermayesi olan bir insanın belki parası bin liraya çıkmış olabilir ama önemli olan paranın miktarı değil bana göre önemli olan hayvan sayısı; üreticinin 100 hayvanı varsa 70-80’e düşüyor. Sıkıntılar büyük, inşallah çözülür diye bekliyoruz. Sadece hayvancılık değil tüm sektörlerde sıkıntı var.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

“ELAZIĞ'A İVME KAZANDIRACAK PROJELERİMİZ İLE ELAZIĞ TİCARET BORSASI YÖNETİMİNE ADAYIZ”

Bu şehir için, elimizi taşın altına koymaktan hiç çekinmedik. Amacımız, kalkınmasını sürekli sürdüren bir Elazığ… Genç ve tecrübeli ekibimiz ile Elazığ'a ivme kazandıracak projelerimiz ile Elazığ Ticaret Borsası yönetimine adayız. Tarım ve hayvancılığın hak ettiği yere ulaşacağı, yenilikçi ve modern bir Ticaret Borsası için BİZ VARIZ ve KARARLIYIZ... Üyelerimizden gelen sorunların, çözümü odaklı notlarımızı alıyoruz. Sorunları ötelemeyen ve çözüm odaklı bir Ticaret Borsası için kararlıyız. Değiştirmek zorundayız. Kaynaklarımızı doğru kullanmak, yatırımcılarımızı doğru yönlendirmek zorundayız. Daha bilinçli tarım ve hayvancılık bizim geleceğimiz. Hata yapma lüksümüz yok! Geçmişimiz, atalarımızın; geleceğimiz ise çocuklarımızın. Adımlarını doğru atan, modern bir Ticaret Borsası için, tecrübeli ve genç ekibimizle biz varız diyorum.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 03 Aralık 2022
İmsak 05:49
Güneş 07:17
Öğle 12:18
İkindi 14:48
Akşam 17:09
Yatsı 18:31
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Samsunspor 15 27
3. Rizespor 14 25
4. Pendikspor 14 25
5. Bodrumspor 15 25
6. Boluspor 14 25
7. Keçiörengücü 14 25
8. Bandırmaspor 15 24
9. Manisa FK 14 23
10. Sakaryaspor 15 19
11. Altay 14 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 14 14
16. Altınordu 15 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 15 7
19. Denizlispor 15 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4