Hava sıcaklığının mevsimlerin üzerinde olduğu bu zamanlarda inşaat işçileri sıcak havaya rağmen zorlu mesailerini sürdürüyor. Sıcak hava nedeniyle dudakları kuruyan ve bir birleriyle sohbet etmekte dahi zorlanan işçiler, başlarına şapka, bez takarak sıcaklıktan korunmaya çalışıyor. Özellikle inşaatta demir bağlayan inşaat işçileri sıcağın ellerini yakmaması için eldiven takıyor. İşçiler, sıcak havanın zorluklarına rağmen çocuklarına ekmek götürmek için çalışmak zorunda olduklarını belirtti. Sıcaklardan etkilenen sektörlerden biri olan inşaat sektöründe çalışanlar, sıcak havanın işlerini daha da zorlaştırdığını ifade etti.  

Sıcak havada inşaat işçilerinin zorlu mesailerine devam ediyor

Sıcak havada vatandaşlar sokağa çıkmaya bile korkarken, inşaat işçileri sıcak havada ter akıtmaya devam ediyor. Sıcak havaya rağmen mesaisini sürdüren işçilerin kimi demir düzleme, kimi beton dökme, kimi ise duvar örme gibi zor işleri aksatmadan yapmaya çalışıyor. İnşaat işçileri, sıcak havalardan korunmak için şapka takma, bol su içme ve bez sararak önlem almaya çalışıyorlar.

“Okul harçlığımı çıkarmak ve aileme destek olmak için çalışıyorum”

Okul harçlığını çıkarmak ve ailesine destek olmak için babası ve abisiyle birlikte inşaatta çalıştığını ifade eden Eyüp Sekin; “Havalar çok sıcak bu sıcaklarda çalışmak çok zor. Öğrenciyim, lise sona geçtim. Okul harçlığımı çıkarmak ve aileme destek olmak için inşaatta çalışıyorum. Yaklaşık 1 yıldır inşaatta çalışıyorum. Zaten inşaat sektörü çok zor olan bir sektör. Burada çalışırken okulun önemini bir kez daha anladım. Sabah 6’dan başlayıp akşam 5’e kadar çalışıyoruz” dedi.

“Sıcaktan korunmak için şapka takıyor ve bol su içiyoruz”

Sıcak havalardan korunmak için şapka taktıklarını ve bolca su içtiklerini belirten Sekin; “Çok erken saatlerde işe başlıyoruz aynı zamanda öğlen sıcaklarında da çalışmaya devam ediyoruz. Sıcaktan korunmak için şapka takıyoruz ve bol su içiyoruz. Bazen sıcaktan dudaklarımız kuruyor. Ben inşaatta babam ve abimle birlikte çalışıyorum. Hem inşaatta çalışmak hem de sıcaklarda çalışmak çok zor ama mecbur ekmek parası için çalışmak zorundayız” şeklinde konuştu.

“Sıcak havalar, işimizi daha da zorlaştırıyor”

Sıcak havalarda inşaatta çalışmanın zorluklarını anlatan Ali Sekin; “Yaklaşık 2 aydır Elazığ’da sıcaklar çok fazla.  Bu sıcak havalar dışarıda çalışan herkesi olumsuz etkiliyor. Mesaimiz sabah erken saatlerde başlıyor akşama kadar devam ediyor. İnşaatta çalışmak başlı başına zor bir iş. Zorlu bir işte çalışıyoruz ve sıcak havalar işimizi daha da zorlaştırıyor. Biz bu işi yapmak zorundayız. Herkes okuyup memur olamıyor. Birilerin de bu işi yapması lazım” dedi.

“Sıcakta nefes nefese çalışıyoruz”

Yaklaşık 20 yıldır inşaatlarda çalıştığını ifade eden Sekin; “Bu sıcakta nefes nefese çalışıyorum. Mecburen çalışmak zorundayım. Bizim geçimimiz bu şekilde.  48 yaşındayım ve yaklaşık 20 yıldır inşaatlarda çalışıyorum. 3 çocuğum var. Çocuklarımı inşaatlarda çalışarak okutmaya çalışıyorum. Hava sıcak ben bugün işe gitmeyeceğim diyemiyoruz. İnşaatlar bizim ekmek kapımız. Çalışmadığımız bir gün bizim zararımıza” diye konuştu.

“İş yükümüz oldukça zor”

Sıcakta olsa da çalışmak zorunda olduklarını belirten Rahmi Aydın; “Havalar çok sıcak. İş yükümüz oldukça zor. Havaların sıcak olması bizi çok etkiliyor.  Sıcak olsa da çalışmak zorundayız. Sıcakların düşeceğini söylüyorlar. Biz havanın 42 derece olduğu sıcaklarda çalıştık. İnşallah sıcaklar bir an önce düşer. Her akşam eve gidince çocuklarımızın gözü bizim cebimizde. Herkes inşaatta çalışamaz. Tüm zorluklara rağmen mesaimize devam ediyoruz. Çoğu zaman mesai arkadaşlarımızla sohbet bile etmiyoruz” ifadelerini kullandı.