İLİMİZ EKONOMİSİ S.O.S VERİYOR! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

İLİMİZ EKONOMİSİ S.O.S VERİYOR!

Bu haber 12 Ağustos 2020 - 16:53 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Elazığ TSO tarafından kamuoyu ile paylaşılan ‘Elazığ Depremi ve Covid- 19 sürecinin il ekonomi ve sanayisine etkileri anketi ve değerlendirmesi’ sunumunda son derece çarpıcı bilgiler yer alıyor!!!

 

Elazığ TSO tarafından kamuoyu ile paylaşılan ‘Elazığ Depremi ve Covid- 19 sürecinin il ekonomi ve sanayisine etkileri anketi ve değerlendirmesi’ sunumunda son derece çarpıcı bilgiler yer aldı. Haberimizin detayında bu sunuda geçen birkaç çarpıcı veriyi de Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan’ın bu veriler özelindeki açıklamalarını da bulabilirsiniz.  Haberimizin ayrıntısına geçmeden önce; Başkan Arslan’ın mesajında geçen önemli bazı ifadelere yer verdik. Mesajında Arslan; “Elazığ potansiyeli ve insan kaynağı ile kadim bir kenttir. İnanıyorum ki şehrimiz bu iki felaket sonrası daha bir kenetlenerek; daha modern ve yaşanabilir bir kent olma yolunda ortak akılı esas alacaktır “diyerek ortak akılla hareket edilmesinin öneminden bahsederek, kentimizin ekonomisinin düzelmesi adına bir nevi tek reçetemizin; ortak akıl olduğunu belirtti.

 

 

Haber- Yorum: Kübra TÜRKAN

‘Elazığ Depremi ve Covid- 19 sürecinin il ekonomi ve sanayisine etkileri anketi ve değerlendirmesi’ sunusunda ilimizin ekonomisine dair son derece çarpıcı veriler yer aldı. Haberimizin detayında hem bu çarpıcı verilerin bir kaçını hem de Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan’ın bu konu özelindeki değerlendirmesini bulabilirsiniz…

İŞLETMELER, GELECEKTEN KARAMSAR!

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası tarafından hazırlanan bu sunu da depreme yönelik ankete 397, covid-19 anketine ise 367 işletmenin katılım sağladığı bilgileri paylaşıldı. Deprem anketine katılanların % 56,4’ü depremin satışlarını olumsuz etkilediğini ifade etti. Ayrıca deprem sonrasında oluşabilecek bir fırsat göremediklerini aktaranların oranı ise % 60’dır.  Fırsat olarak görülen sektör ise inşaat olmuştur.

İŞYERLERİ KAPANDI, İSTİHDAM ADETA MUM GİBİ ERİDİ!

Pandemi anketine katılanların %95’i de oluşabilecek fırsatlar konusunda bir öngörüde bulunmayarak, bulundukları zor ekonomik koşullara değinerek anketi tamamladı.  Bu sunuda hem ülkemizin hem de ilimizin en önemli sorunlarından biri olan istihdama dair son derece kapsamlı bilgilerde yer aldı. 2019 yılının aralık sonu itibarı ile ilimizde; 7 bin 841 adet iş yeri varken ve özel sektör çalışanı ise; 50 bin 77’yken. 2020 ocak ayı itibarı ile ilimizdeki işyeri sayısı 4 bin 844’lere gerilemiş ve iş yeri sayımız bir anda % 38,2 düşmüştür. Özel sektör çalışanlarının sayısı da 34 bin 837 olmuş ve %30,4 oranında istihdam oranımızda düşmüştür. Raporda ayrıca günü birlik çalışanların da işsiz kaldığına dikkat çekildi.

İHRACATIMIZ İLK ALTI AYDA %36,97 KÜÇÜLDÜ!

Bu kapsamlı sunumda ilimizin ekonomisinin S.O.S verdiğine yönelik tek bilgiler bununla da sınırlı olmadı. Özellikle ihracat kaybımız son derece ürkütücü düzeylerde. Türkiye İhracat Meclisi’nin paylaşımındaki verilerde burada yer aldı. 2019 yılının ilk altı ayındaki dönemde 112 milyon 536 bin Dolar ihracat gerçekleştirilirken, 2020 yılı ilk altı aylık döneminde 75 milyon 447 bin Dolar ihracat ancak gerçekleşebildi. Bu veriler ışığında ihracatımız % 36,97 seviyesinde bir küçülme yaşamıştır.

İLİMİZ EKONOMİSİNİ DÜZELTMEK ADINA KENETLENMEK ŞART!

Başkan Arslan’ın değerlendirmelerine yer vermeden önce bu veriler ışığında ilimiz ekonomisinin ciddi bir şekilde S.0.S verdiğine dikkat çekmek hatalı olmayacaktır. İlimiz ekonomisinin düzelmesi adına topyekûn bir seferberlik başlatarak, birlikte hareket etmeli ve el birliği ile şehrimizi de insanımızı da kalkındırmak zorundayız. Yoksa bu iki felaketin altından kalkmak için bize bir sihirli değneğin değmesini beklemekle zamanımızı boşa harcarız. Bunun için bu kentin tüm dinamikleri birbirine  kenetlenmeli ve ellerinden gelenin kat ve kat fazlasını yaparak; üretime de istihdama da katkı sunmalı!  Özveriyle hazırlanan bu çalışmaya herkes dikkat kesilmeli ve aynı gemide yol aldığımızı unutmadan hareket etmeli!

BAŞKAN ARSLAN: İŞ DÜNYASINA DEVLET DESTEĞİ ŞART!

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan;  depremden hemen sonra Elazığ Talepleri Dosyası adı altında sundukları dosyanın içeriğinde yer alan bilgilerin ne denli doğru olduğunu ifade etti. Başkan Arslan,  Elazığ ekonomisinin düzelmesi adına neler yapılacağına da açıklık getirdi. Arslan; “İş dünyasının geçirmekte olduğu bu iki zorlu süreçten devlet desteği ile çıkılabilecek” diyerek ilin tüm dinamikleri ile bir sinerji yakalanması gerektiğini kaydetti.

BAŞKAN ARSLAN; ORTAK AKILI ESAS ALALIM!

“Elazığ potansiyeli ve insan kaynağı ile kadim bir kenttir” diyen Arslan; “İnanıyorum ki şehrimiz bu iki felaket sonrası daha bir kenetlenerek; daha modern ve yaşanabilir bir kent olma yolunda ortak akılı esas alacaktır “ diyerek her kesimin Elazığ’ın kalkınması adına ortak akılda buluşması gerektiğine dikkat çekti.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN