Son yıllarda yönetimsel ve akademik kadroların üstün özverili çalışmaları sonucunda ülkemizde şaşalı isimlere sahip büyükşehirlerin olağanüstü imkânlarını kullanan üniversiteleri geride bırakarak ülkenin ilk onbeşinci üniversitesi olma yolunda çaba sarf eden Fırat Üniversitesi’nin önemli bölümlerinden biri de iletişim fakültesidir.

İletişim fakültesi konum itibariyle şehir merkezine uzaklığıyla gözden ırakta, değerde ölçülemez paha ile ilimiz görsel, işitsel medyasına gerekse ülke iletişimine önemli ölçüde kalifiye iletişimci yetiştirmektedir. Birçok sektörün kalifiye eleman sıkıntısı çektiği günümüzde medya sektörü bu yönden hayli şanslı bir sektördür.

Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi dört bölümü ile ve bu bölümlerde ki akademik kadroları ile farkındalığını ortaya koymaktadır.

Bunun bariz örneği;  hafta içi iletişim fakültesi içinde Cumhuriyetin yüzüncü yılında açılan İletişim Müzesidir. Ufkumuzda son yüz yılımızı adeta bize yeniden izletip görsel şölen sunan Fotoğraflarda Yaşayan Harput Karma Fotoğraf Sergisi de müzenin açılışı ile birlikte gerçekleşti. Bu açılışlar; Elazığ Valisi, Fırat Üniversitesi Rektörü ile şehrin protokolü, müzede emeği geçen ve bu şehre gönül vermiş kıymetli insanların geniş bir katılım yapılmıştır.

İşte bu kadar güzelliğin ve bu önemli müzenin mimarı, o, olmazsa olmazdı diyeceğimiz isim Üniversitesinin çeşitli kademelerinde görev yapmış üniversitesinin radyo ve televizyonunun oluşumunda yadsınamaz emekleri olan İletişim Fakültesi’nin ve şehrin sivil toplumu içinde önemli bir yere üne sahip hocası hata hocalarımızın hocası, sanatçı kişiliği ile mümtaz bir yere sahip Recep Bağcı hocamızdır. Şehir ve üniversite olarak hocamıza şükranlarımızı sunuyoruz.

İletişim Müzesinin açılış töreninde her adı zikredildiği de salonda alkış tufanı kopması onun eğitmen kimliği kadar gönüllülerde çok çok kıymetli bir yer edindiğinin adeta kanıtı olmuştur.

Geçen hafta Kahve Fincanı Müzesi bu hafta şehrin basın müzesi sonrası açılan İletişim Müzesi şehre önemli hüviyet kazandırmaya muktedir olmuştur.

Bu hafta içi eğitim öğretim saatleri içinde merak eden insanların gezip görebileceğini sergi ile birlikte İletişim Müzesi çok zengin bir içeriğe sahiptir. Basın ve sinema dalında kullanılan araç gereçler içinde eksiksiz bir zenginlik ile siz değerli üniversite ve şehrin insanını beklemektedir.

Fırat Üniversitesi’nin kıymetli senatosu ile kıymetli Rektörümüzden ricam bu müzeye yaşarken Recep Bağcı İletişim Müzesi isminin verilmesi olacaktır.

Şanlı bir tarihe sahip ilimizde; bu şehrin her kurumu, her insanı için fedakârlık yapıp daha mükemmelle ulaştırma gayreti taşıyan tüm canlara, hocalarıma yaşayanlara sağlık, vefat edenlere rahmet dilerken Elazığ'ın adeta müze şehri olması dileğiyle yazımı nihayetlendiriyorum.

Fırat Üniversitesi İletişim Müzesi şanlı Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında ilimize üniversitemize hayırlı olsun. Nice müzelere.