Haber: Songül DURSUN/ÖZEL

Necip Güngör Kısaparmak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin taşınıp taşınmayacağı konusunda, eğitimciler ve öğrenciler tedirgin bekleyiş içerisindeyken Fırat gazetesi olarak bu belirsizliğe son noktayı koyduk ve okulun nerede eğitim vereceği bilgisini edindik.

İLETİŞİM LİSESİ, DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİNİN GAZETECİLİK ALANINDA İLK İLETİŞİM MESLEK LİSESİ OLMA ÖZELLİĞİNİ TAŞIYOR

2003-2004 Eğitim ve Öğretim Yılında gazetecilik bölümüyle eğitim faaliyetlerine başlayan Necip Güngör Kısaparmak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (İletişim Lisesi), Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin gazetecilik alanında ilk iletişim meslek lisesi olma özelliğini taşıyor. Sonraki yıllarda radyo televizyon ve halkla ilişkiler bölümleri de açıldı.  Atölye ve laboratuvar ortamında derslerin işlendiği lise, profesyonel televizyon stüdyosu ile de öğrencilerinin büyük kazanımlar elde etmesini sağlıyor.

GEÇTİĞİMİZ EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILINDA DA GÜNDEMDEYDİ

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in Elazığ ziyareti esnasında Öğretmenevi ve Milli Eğitim Müdürlüğü Hizmet Binası’nın Çaydaçıra Kavşağı’nda bulunan Necip Güngör Kısaparmak Anadolu İletişim Meslek Lisesi’nin olduğu yere yapılacağı, İletişim Lisesi’nin ise başka bir yere taşınacağı haberleri geçtiğimiz eğitim ve öğretim yılında bir hayli gündemde yer almıştı.

GEÇTİĞİMİZ EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILINDA, OKULUN TAŞINMASINA TEPKİLER YÜKSELMİŞTİ

Kamuoyunda, Necip Güngör Kısaparmak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin yerine yeni Milli Eğitim Müdürlüğü hizmet binası ve yeni öğretmenevi yapılacağı söylemlerinin ardından, lisenin taşınacağı öne sürülmüştü. Sonrasında ise öğrenciler ve eski öğrencilerle, öğrenci velileri, lisenin taşınma söylentilerine tepki göstermişti.

OKULUN GELİŞMESİNDEKİ EN BÜYÜK ETKENLERDEN BİRİSİ; KOLAY ULAŞIM İMKÂNINA SAHİP BİR KONUMDA OLMASI

Okulun gelişmesindeki en büyük etkenlerden birisi kolay ulaşım imkânına sahip bir konumda olması olarak ifade ediliyor. Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğü de bu anlamda öğrencilerin ve eğitimcilerin sorun yaşamaması adına ulaşım sıkıntısı olmayan bir bölgeye okulun taşınması kararı aldı.

EKİPMANLAR TAŞINIRKEN HASSASİYET GÖSTERİLECEK

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yatırım programına alınmış bulunan İletişim Lisesinin taşınacağı yer için birkaç seçenek düşünüldüğü ve eski devlet hastanesi binasında yapımı tamamlanan Bilim Sanat Okuluna taşınacağı bilgisini edindik.  Birçok atölyesi ve ekipmanının taşınma durumunda olası zararlardan nasıl korunabileceğinin tedirginliği yaşanırken bu konuya da açıklık getirildi. Taşınma hususunda okulda bulunan ekipmanların da zarar görmemesi için hassasiyetle davranılacağı belirtiliyor.

ÖĞRENCİLERİN RAHAT ULAŞIM SAĞLAYACAĞI BİR YER

İletişim Lisesi yeni binası tamamlanıncaya kadar eski Eğitim ve Araştırma Hastanesinin binasının dönüşümü sağlanarak,  Bilim Sanat Okulunun hizmet vermesi planlanıyordu.  İletişim Lisesinin geçici olarak burada eğitim vermeye devam edeceği öğrenildi. Buranın karar verilmesindeki öncelik öğrencilerin rahat ulaşım imkânı sağlaması.

YENİ YAPILACAK OKULUN DA ŞEHRİN MERKEZİ BİR KONUMUNDA YAPILMASI AMAÇLANIYOR

İlk etapta Necip Güngör Kısaparmak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin, Gönül Kazancı Mesleki Teknik Anadolu Lisesinde eğitim görmeleri sağlanacağı dile getirildi ancak iki okulun birleşmesi halinde ders sayıları fazla olduğundan, derslerin tamamlanması çok geç saatlere denk geleceğinden Eski Devlet Hastanesi binasında hayata geçirilmesi planlanan Bilim Sanat Okulunda eğitim görmelerinin kararı alındığı öğrenildi. Ulaşımının en kolay yapılabileceği atölyeleri, sınıfları ile yeni bir binanın tahsis edilerek geçici olarak öğrencilerin burada eğitim alması sağlanacağı belirtiliyor.

ARA TATİLDEN ÖNCE TAŞINMA PLANLANIYOR

Şu anda hazırlıklarının son aşamaya geldiği ve binanın yapım ve onarım işini üstlenen yüklenici firmanın 1 Ekim tarihi itibarı ile teslim edeceği planlanıyor. Binanın her metrekaresinin en iyi şekilde değerlendirildiği okulun 14-18 Kasım tarihleri arasındaki ara tatilden önce taşınması hedefleniyor.

İLETİŞİM LİSESİNİN YERİNE; MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET BİNASI YAPILMASI DÜŞÜNÜLÜYOR

Yine İletişim Lisesinin yapılacak yeni binasının da yatırım programında olduğu ve ilerleyen zamanlarda şehrin en merkezi bir konumunda yapılmaya başlanacağı bilgisini edindik. Mevcut okulun yerine ise Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in talimatıyla Öğretmenevi ve Milli Eğitim Müdürlüğü Hizmet Binası yapılması planlanıyor.