Maden Bakır İşletmesi; “Yaşananlar, Köylünün Oynadığı Tiyatrodur!”

Maden ilçemizde sular durulmak bilmiyor. Bugüne kadar Maden ilçemizde faaliyet gösteren Yıldızlar SSS Holdinge bağlı Eti Gümüş Maden işletmesinden kaynaklanan ilçe sakinlerinin sorunlarına Fırat gazetesi olarak duyarsız kalmayarak, hep gündeme getirdik. İlçede yaşanan en son gelişmeleri ise “Yıldızlar SSS Holdinge bağlı Eti Gümüş Maden İşletmesine, KİMSE DUR DEMEYECEK Mİ?” başlıklı manşet haberimiz ile ve “Hafriyatı kaldırmamakta ısrar eden ve heyelana neden olan işletmenin iddialarına videolu yanıt geldi! BU DA MI KARALAMA KAMPANYASI?” başlıklı sür manşet haberimizde köy sakinlerinin iddialarına yer vermiştik. Bugüne kadar sessizliğini koruyan Eti Gümüş Maden İşletmesi yetkilileri, sessizliklerini bozdu. Gazetemize özel açıklamalarda bulunan işletme Müdürü Sedat Öger en son yaşanan olaylara ilişkin; “Orada yaşananlar köylünün oynamış olduğu bir tiyatrodur” iddialarında bulundu. Yorumu ise siz değerli okuyucularımıza bırakıyoruz.

İLÇELER 12.10.2021, 17:10
Maden Bakır İşletmesi; “Yaşananlar, Köylünün Oynadığı Tiyatrodur!”

Haber: Songül DURSUN/ÖZEL

Geçtiğimiz günlerde “Maden ilçe sakinlerine ve çevreye yaşattığı mağduriyetler ile sürekli gündeme gelen Yıldızlar SSS Holdinge bağlı Eti Gümüş Maden İşletmesine, KİMSE DUR DEMEYECEK Mİ?” başlıklı manşet haberimizde Maden ilçemizde faaliyet gösteren işletmeden kaynaklı ilçe halkının sorunlarının devam ettiğine yer vermiştik. Arkasından işletme yetkilileri elazigsonhaber’a yaptığı konuya ilişkin açıklamada yaşananların bir karalama kampanyası olduğunu belirten ifadelere yer verdi.  Daha sonrasında ise 23 Eylül tarihinde yaptığımız, işletmenin ilçe sakinlerinin kendi arazilerinde iken çok yakınlarında madencilik çalışmaları kapsamında patlatılan patlayıcılar nedeniyle yaralandıkları ifadelerinin yer aldığı bir video haber ile  “Hafriyatı kaldırmamakta ısrar eden ve heyelana neden olan işletmenin iddialarına videolu yanıt geldi! BU DA MI KARALAMA KAMPANYASI?”  başlığıyla gündeme getirmiştik.  

“ATEŞÇİMİZ TEHDİT EDİLDİ”

Geçtiğimiz gün yayımladığımız videolu haberde köy sakinlerinin patlamalardan kaynaklı yaralanmaları söz konusu olduğu yönünde köylünün iddialarına yanıt veren Eti Gümüş Maden İşletmesi İşletme Müdürü Sedat Öger; “Bir yıldan beri madencilik faaliyetlerimiz kapsamında söz konusu alanlarda patlatmalarımızı sürdürüyoruz. Söz konusu köyün bize mesafesi kuş uçuşu 850 metredir. Bizim patlatmamızın şiddetinin titreşim olarak oraya ulaşması teknik olarak çok mümkün değil. Orada 30 Eylül itibarı ile mevzuat gereği jandarma kontrolünde patlatma yapacağımız yere patlayıcılarımızı yerleştirdik. Hatta o gün köyden birkaç kişinin oraya geleceğini bildiğimiz için normalde kullandığımız patlayıcı miktarını azaltarak ve etrafa sıçramasını önlemek amacıyla konveyör bantlarla örttük. Patlatma için alana gittiğim zaman jandarma gerekli olan uyarılarını, ikazlarını, anonslarını yaptı. Fakat orada bulunan 6-7 kişilik bir grup ayrılmadılar. Ateşçimiz de kendisinin tehdit edildiğini, ateşlemeyi yaptığı takdirde kendisine zarar vereceklerini belirtti ve ateşlemeyi yapmaktan vazgeçti.  Biz saat 12 itibarı ile gerçekleştirilmesi gereken patlatmayı yapmadık.  Patlayıcı ruhsatımıza işlenmiş olan diğer ateşleyici uzmanımızı getirttik ve saat 17’ de jandarma tarafından gerekli anons ve uyarılar yapılmasının ardından patlatmamızı gerçekleştirdik” dedi.

“SAĞLIK EKİPLERİ, HİÇBİR YARALI OLMADIĞINDAN; OLAY YERİNDEN AYRILIYOR”

Açıklamalarını sürdüren Öger; “Jandarmanın alandan ayrılması ve bizim çalışma arkadaşlarımızın görevden ayrılması patlatmadan yaklaşık 15 dakika sonradır. Patlatmanın tamamı hem jandarma hem de işletmemiz tarafından kayıt altına alınmıştır. Oraya herhangi bir malzemenin ulaşmayacağını teknik olarak bizim etki alanımız içerisinde ancak patlatma alanımız olan bir yerden bahsediyoruz. Köylülerin oturdukları yer patlatmaya 150-200 metre bir mesafe olduğu söyleniyor. Bizim arkadaşlarımız ve jandarmanın beyanı da o yönde; 15 dakika sonra alandan ayrıldıklarında köylünün yaralandığına dair herhangi bir şey söylenmiyor. Sadece hakaret küfür ve tehdit ettikleri belirtiliyor. Patlatmadan yaklaşık bir saat sonra yararlılar olduğuna dair anons geçiliyor. 112 aranıyor. Maden ilçesinden ambulans gönderiliyor. Ambulansın olay yerine intikal etmesiyle yaralı olduğu iddia edilenlerden ağır ya da hafif yaralı herhangi bir yaralının olmadığı, hiçbir yaralının olmadığı, pansuman dahi yapılacak bir durumun olmadığı tespit edildikten sonra olay yerinden herhangi bir hasta almadan ayrılıyorlar” diye konuştu.

“OYNANAN TİYATROYA BASIN VE KAMU KURUMLARI ALET EDİLMEK İSTENİYOR”

Yaşananları, köylünün oynadığı bir tiyatro olarak nitelendiren Öger, “Oradakiler tabi kendi özel araçları ile bahsettikleri arkadaşları Elazığ’a getiriyorlar ve bir rapor alıyorlar. O rapor nedir bilmiyoruz. Zaten hukuki boyuta geldiğinde raporu herkes görecektir zaten. Bizim patlatmalarımızda olası bir kaza durumunda yani parça sıçraması veya bir kayacın temas etmesi sonucunda yüzde 80 ölümcüldür. Oradaki bir parçanın 200 metre mesafeye gelmesi kurşun etkisi yaratır.  Çok büyük bir parça ise öldürür. Küçük bir parça ise kanatır, yara yapar ve kırar. Çizme şeklinde beyan edilen bir etki yaratmaz. Dolayışıyla orada köylünün oynamış olduğu bir tiyatrodur. Yani bizim gördüğümüz ve tespit ettiğimiz budur. Maalesef bu tiyatroya basın da kamu kurumları da alet edilmek istenmektedir” ifadelerini kullandı.

“PATLATMA SIRASINDA GEREKLİ ÖNLEMLER ALINMIŞTIR”

Patlatma yapıldığı sırada şirket olarak da kolluk kuvvetleri olarak da gerekli önlemlerin alındığını belirten Öger; “Patlatmalarda kendi ruhsat sınırımız içerisindeki emniyeti şirket olarak biz kendimiz alıyoruz. Bu şirketin sorumluluğundadır. Jandarmanın oradaki varlığının tek sebebi bizim ruhsat sahasının dışında olan kısmında bir güvenlik tedbiri almaya yöneliktir. Dolayısıyla burada jandarmanın bir zafiyet gösterdiği anlamında bir şey söyleyemiyorum ama patlatma etki alanında olası bir canlının olmaması gerekiyor. Yani buna hayvan da insan da dâhildir. Bu tamamıyla jandarmanın sorumluluğundadır. Jandarma orada yetkisi var, yok ilgili kurumu bağlar. Orada vatandaşın etki alanı dışına çıkarılması veya etki alanı içerisine girmesi yönünde bir tedbir olmamıştır. Onlar da mülki amirlerden böyle bir talebin gelmesi durumunda böyle bir yola başvurabileceklerini söylüyorlar. Ama Türkiye’deki yargı şu; patlatma olası etki alanı içerisinde bütün tedbirleri almak zorundadır. Madde bu. Biz kendi ruhsat emniyetimizi aldıktan sonra jandarma da çevreye gerekli uyarı ve ikazları yaptıktan sonra bir risk değerlendirmesi yaparız orada bizim bir riskimiz olmayacağı kanaati oluştu hepimizde. Biz bundan sonra jandarmanın da gözetiminde patlatmamızı gerçekleştirdik, gerçekleştirmeye de devam edeceğiz” diye konuştu.

“YAPILARDAKİ HASARLAR, 24 OCAK DEPREMİNDEN KAYNAKLI”

İşletme tarafından madencilik faaliyetleri kapsamında patlatılan patlayıcıların civar köylerdeki yapılarda hasarlar oluşturduğu iddialarını da yanıtlayan Müdür Sedat Öger, “Şirketin yaptığı patlatmaların köye yıkım veya zarar yönünde bir etkisinin olup olmadığı ile ilgili geçtiğimiz günlerde köy sakinlerinden birkaçı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne şikâyette bulunuyorlar; ‘evlerimizde çatlaklar oluştu’ diyerek. Biz de oraya bir komisyon gideceğini öğrenince bağımsız bir firmadan, danışmanlık yapan bir firmanın inşaat mühendisini gönderdik. Tarafsız bir gözle gönderdik. Çatlak olduğu söylenen 2 yapının tamamıyla yeni yapı ve yapının yeni yapı olması hasebiyle yapının oturmasından kaynaklı sıva çatlağı olduğunu söyledi inşaat mühendisi arkadaş. Bir evin ise duvarlarının eski ahşaptan yapıldığı ve üzerine beton tabliye atıldığı ve yapının beton tabliyenin ağırlığını taşıyamadığından dolayı bel verdiğini, sehin verdiğini söyledi” ifadelerinde bulundu.

“İŞ YARGIYA TAŞINDIĞI ZAMAN AFAD’TAN KONUYLA İLGİLİ BİR ÇALIŞMA İSTEYECEĞİZ”

Öger, konuşmasını sürdürerek; “Biz zaten köylüye şunu söyledik: Patlatmamızın size bir etkisinin olup olmadığı ile ilgili teknik bir çalışma yapalım. Bu da Çevre ve Şehirciliğe başvuracak burada akredite olmuş firmalardan cihaz getirilip konulacak. Hasar aldığı iddia edilen evlerin önüne cihaz konulacak. Biz de orada maksimum yapmış olduğumuz patlatma miktarınca bir patlatma gerçekleştireceğiz ve bu patlatmanın şiddetini ölçeceğiz. Bu şiddetten sonra bizim zarar verip vermediğimizi verdiysek ne kadar zarar verdiğimiz anlaşılacak. Kaldı ki oradaki çatlakların 24 Ocak Elazığ depreminden kalan aynı çatlaklar olduğu tarafımıza şifahen söylendi. Zaten iş yargıya taşındığı zaman biz AFAD’tan konuyla ilgili bir çalışma isteyeceğiz ve kıyasını yapacağız” dedi.

“YAPILMAK İSTENEN ŞEY, BİZİM ÇALIŞMA ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜ KISITLAMAK”

Müdür Öger, son olarak; “Gelişen olayların bizde çalışan ilgili köy muhtarının ayın 22’sinde çıkış almasının ardından başlamasının bir rastlantı olmadığını düşünüyoruz. Bir yılı aşkın bir zamandır burada faaliyetlerimizi bu şekilde sürdürüyoruz, sürdürmeye de devam edeceğiz. Şu ana kadar böyle bir şey gerçekleşmedi de 22’ sinde bahsi geçen şahsın şirketle ilişiğinin haklı fesih gerekçesiyle sözleşmesinin sona ermesine müteakip kendi ailesinden birkaç kişiyle orada oturmasını ben rastlantı olarak görmüyorum. Her şey ortada zaten. Yani bahsi geçen köy ile ilgili biz şirket olarak da patronum da ‘gereğini yapın’ demiş olmasına rağmen bir yol alamıyoruz. Burada bir fırsatçılık var fırsatçılığın olduğu yerde bir mağduriyet söz konusu olacak. Bizim şahsi olarak birileri ile uyuşmamız mümkün görünmüyor. Biz bu yüzden zaten karşı taraf gerekli olan çevre ve şehirciliği, tarımı, orman işletmesini, DSi’yi her taraftan davet etmiş gelmişler görmüşler. Biz de diyoruz ki onların alacağı sonuç herkesi bağlayıcı olacaktır. Biz de raporları bekleyeceğiz. Bize zararımız budur dedikleri zaman bizim de hukuki olarak itiraz hakkımız elbette olacaktır ama nihayetinde bir karar verilecek ve bu karar herkesi bağlayıcı bir karar olacaktır. Biz zaten bunu talep ediyoruz bunu istiyoruz. Ancak karşı tarafın yapmak istediği şey bizim çalışma özgürlüğümüzü kısıtlamak. Dolayısıyla biz bunu hazmedemeyiz” diyerek konuşmasını tamamladı.

banner3
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
14
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Cafer Aydın Elazığspor’da Başarılı Olur Mu?
Cafer Aydın Elazığspor’da Başarılı Olur Mu?
Namaz Vakti 25 Ekim 2021
İmsak 05:13
Güneş 06:35
Öğle 12:12
İkindi 15:11
Akşam 17:39
Yatsı 18:56
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 10 24
2. Hatayspor 10 20
3. Alanyaspor 10 20
4. Fenerbahçe 10 19
5. Karagümrük 10 18
6. Beşiktaş 9 17
7. Konyaspor 10 17
8. Galatasaray 9 17
9. Altay 10 15
10. Adana Demirspor 10 13
11. Başakşehir 10 12
12. Gaziantep FK 10 12
13. Öznur Kablo Yeni Malatya 10 12
14. Sivasspor 10 11
15. Kayserispor 10 11
16. Giresunspor 10 9
17. Antalyaspor 10 9
18. Göztepe 10 8
19. Kasımpaşa 10 6
20. Rizespor 10 4
Takımlar O P
1. Ümraniye 10 24
2. Ankaragücü 10 24
3. Eyüpspor 10 20
4. Erzurumspor 10 19
5. Bandırmaspor 10 18
6. Kocaelispor 9 16
7. Tuzlaspor 9 14
8. Gençlerbirliği 9 14
9. Samsunspor 9 12
10. Boluspor 9 11
11. Bursaspor 9 11
12. Menemenspor 10 11
13. İstanbulspor 9 10
14. Denizlispor 9 10
15. Altınordu 10 10
16. Adanaspor 10 9
17. Manisa FK 10 9
18. Ankara Keçiörengücü 9 7
19. Balıkesirspor 9 6
Takımlar O P
1. Chelsea 9 22
2. Liverpool 9 21
3. Man City 9 20
4. West Ham 9 17
5. Brighton 9 15
6. Tottenham 9 15
7. M. United 9 14
8. Everton 9 14
9. Leicester City 9 14
10. Arsenal 9 14
11. Wolverhampton 9 13
12. Brentford 9 12
13. Aston Villa 9 10
14. Watford 9 10
15. Crystal Palace 9 9
16. Southampton 9 8
17. Leeds United 9 7
18. Burnley 9 4
19. Newcastle 9 4
20. Norwich City 9 2
Takımlar O P
1. Real Sociedad 10 21
2. Real Madrid 9 20
3. Sevilla 9 20
4. Atletico Madrid 9 18
5. Real Betis 10 18
6. Osasuna 10 18
7. Rayo Vallecano 10 16
8. Athletic Bilbao 9 16
9. Barcelona 9 15
10. Valencia 10 13
11. Espanyol 10 13
12. Mallorca 10 12
13. Villarreal 9 11
14. Elche 10 10
15. Celta de Vigo 9 7
16. Granada 9 7
17. Cádiz 10 7
18. Deportivo Alaves 9 6
19. Levante 10 5
20. Getafe 9 2