Elazığ’da 3 yaşında yakalandığı Epidermolilizis Bülloza (Kelebek hastalığı) nedeniyle iki elini kaybeden Ömer Pala, hayata olan sevgisini ve bağlılığını koparmadı. Hastalığına rağmen eğitim hayatını sürdüren Pala, lise eğitimini tamamladı. İlkokul yıllarında resim yapma yeteneğini keşfeden Pala, resim sevgisini ortaokul ve lise yıllarında da sürdürdü.  Lise eğitimi döneminde 10 tablo yapan Pala, sergi açarak yeteneğini sergiledi. Resim sanatını sürdürmek isteyen Ömer Pala, Elazığ Belediyesi tarafından açılan Engelsiz Eğitim Merkezinde açılan resim kurusuna başlayarak, sanatını geliştirmeyi hedefliyor.

“Resim sevgim küçük yaşlarda başladı”

Yeni tablolar yapmak istediğini söyleyen Ömer Pala; “3 yaşında elimin üzerinde yara çıkması sonucu vücuda bulaşarak bu hastalığa yakalandım. Bu hastalık ömür boyu benimle birlikte. Tedavisi yok.  Resim sevgim küçük yaşlarda başladı. 8-10 yaşından itibaren defterlere çizim yaparak kendimi keşfettim. Güzel resimler çiziyorum. İlkokul ve ortaokul resim derslerinden iyi notlar alıyordum. Hocalarım yeteneğimi fark ettiği için Güzel Sanatlar düşünür müsün dedi. Onların yönlendirmeleriyle Elazığ’daki Güzel sanatlar Lisesine yazıldım. Oradan başarılı bir şekilde mezun oldum. Lise zamanımda 10 tane tablo yaştım. Bu tablolarımı yılsonu sergilerinde sergilerdim. Bir tanesini sakladım. Diğerlerini sattım. Sonra maddi açıdan müsait olmadığım için ara verdim. Sonrasında Engelli Yaşam merkezinin açıldığını duydum buranın öğrencisiyim. Bilgisayar kursuna katıldım. Katılım belgesi aldım. Daha sonra tiyatro ve resim kursuna geldim. İnşallah resim hayatına da burada devam etmeyi düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

“Resim yapmaya devam edeceğim”

İmkanlar elverdiği sürece inşallah resim yapmaya devam edeceğini ifade eden Pala; “Resim yapmaya biraz ara verdim ama yine devam edeceğim. İnşallah bunu ileriye katarak, burada aldığım eğitimlerle sürdürmek istiyorum. Engelsiz yaşam merkezi bizim için çok iyi oldu. Biz engelliler açısından özellikle. Evde boş vakit geçireceğimize böyle bir merkezin olması bizler için çok kıymetli. Burada gelip sosyalleşiyoruz, öğreniyoruz. Hocalarımız sağ olsunlar bize her konuda yardımcı oluyorlar. Bu merkezde emeği geçen Başkan Belediye Başkanımız Şahin Şerifoğulları olmak üzere tüm yetkililere teşekkür ediyorum. Bütün engelli arkadaşlarımızı buraya bekliyorum. Kendilerini geri çekmesinler: Bizler de normal bir insan gibi yaşayabiliriz. Kendimizi engelliyiz diye soyutlamamıza gerek yok. Onların da böyle sosyal alanlara gelmelerini beklerim. Bizler de normal insanların yaptığı her şeyi istersek başarabiliriz.” İfadelerini kullandı.

“Ömer mutlu, biz de mutluyuz”

Elazığ Belediyesi Kültür ve sosyal İşler müdürü Mustafa Aksu, Ömer Pala’nın engelsiz yaşam merkezinde eğitimlerine devam ettiğini belirterek, “Engelsiz Yaşam Merkezini hizmete sunduk. Özel gereksinimli diye tanımlanan bu vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Buraya gelen vatandaşlarımız resim, el işi, satranç, spor gibi birtakım sosyal aktiviteyi arttıracak faaliyetlerimizden faydalanıyor. Bunlardan Ömer kardeşimizde buraya müracaat eden, istifade eden bir arkadaşımız. Kendisi bizden tiyatro, bilgisayar kullanımı, satranç eğitimi alan arkadaşlarımızdan bir tanesi. Şu anda kendisi mutlu. Biz de mutluyuz. Bu arkadaşlarımızın mutlu olması bezleri de mutlu ediyor” dedi.