İHMAL AĞACIMIZIN ACI MEYVELERİ « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

İHMAL AĞACIMIZIN ACI MEYVELERİ

Bu haber 11 Eylül 2019 - 8:07 'de eklendi.

Ayna

Yeni bir eğitim ve öğretim yılına merhaba derken, iyi niyet temennilerinin yanında, birçok yazarçizerin“benim de bir sözüm var” deyip dertlerini döktüklerini görüyoruz. Herkesin kendince bir derdi kendince bir çözüm önerisi var. Kıvırmayalım. Aslında çoklarının çözüme dair tek bir somut önerisi yok. Konuya gerçekten vakıf olan sayısı da az. Sayirekserisi oradan buradan duyduğuyla ahkâm kesiyor. Alev Alatlı hocanın güzel bir tespiti var:  “Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi oluyoruz” diyor. Üzerinde ciddi düşünülmeli. Toplumsal bir sorun bu. Herkes kendini konunun uzman hekimi sanıyor. Eline almış bir neşter kesecek yer arıyor. Yarım doktor candan eder, yarım hoca dinden eder lafı, tam da buraya oturuyor. Çok tehlikeli bir durum. Az okuyor, az düşünüyor, az çalışıyor ve fakat çok konuşuyoruz. Gözden kaçırdığımız, onu bunu eleştirirken, asıl vazifelerimizi aksatıyor olduğumuz. Sistemden, öğretmenlerden, öğrencilerden şikâyetçiyiz eyvallah. Onlara sorumluluklarını hatırlatıyoruz buna da eyvallah.

Peki bize düşen yükümlülükler yok mu sizce? Daha doğrusu şöyle soralım: bu konuda ne kadar aynayla dostluğumuz? Öz eleştiri…

Evet yine kendimize bakma mecburiyetimize getirdim lafı. Çünkü şunu biliyorum, bütün problemler önce kendimizden başlamakla çözülüyor. Eğitimde de durum aynı. Yavrularımızın ilk öğretmenleri bizleriz. İlk derslerini bizlerden alıyorlar, sonra hayat boyu bizlere bakarak eğitimlerini sürdürüyorlar. Söylediklerimizden çok, yaptıklarımızı öğreniyorlar. Yaşantı en büyük öğreti. İyi örnek olma mecburiyetindeyiz. Köşe yazım sınırlı. Uzatmadan bakalım aynamıza.

Ne verdik ki ne bekliyoruz yavrularımızdan?

Evlatlarımızla ne kadar kaliteli vakit geçiriyoruz mesela? Kaliteliden maksat, sadece onlara ayırdığımız, onları dinlediğimiz zaman dilimi. Onlara erdemlerimizden, medeniyet ve ahlak değerlerimizden bahsetmek için ayırdığımız vakit ne kadar? İyi insan olmayı, fedakârlığı, liyakati, kul hakkı yememeyi, dürüstlüğü, burada saymakla bitiremeyeceğimiz bir dolu güzel ahlak vasıflarını kaç vakit anlattık; daha ötesi ne düzeyde yaşantımızla örnek olduk yavrularımıza? Güzel ahlakı tamamlamak için gönderilen bir Peygamberin ümmeti olmanın şuurunu verebildik mi? Okul öncesi onlara; kutsal kitabımızın ilk emrinin neden “OKU” olduğunu anlattık mı? İlim sevgisini aşılayabildik mi yavrularımıza? Ya âlimlerinüstünlüklerini?  Öğretmene saygının önemini? OKUL ÖNCESİ HAZIRLIK BUDUR! Saymakla bitmez vazifelerimiz var…

Kaçımız onlara; İbrahim Tenekeci’nin sözü olarak hatırladığım, “Evladım, belki sınıfının birincisi olamayabilirsin, ama sınıfının en ahlaklısı sen olmalısın” diye telkinde bulunduk? Yahut “insanların en hayırlısı olmak vazifesiyle mesulsün” bilincini verebildik mi evlatlarımıza?

Peki, neyi telkin ediyoruz onlara: doktor ol, mühendis ol, zengin ol; yoksa aç kalırsın, sürünürsün! Rızık korkusunu beyinlerine kazırken, Rezzak-ı Mutlak’ı unutturan biz değil miyiz? Dünya sevgisi ve hırslarını zerk ederken beyinlerine, manevi hayatlarını yıkan da biziz. Materyalist nesiller yetiştiriyoruz şuursuzca, umarsızca.

Okullar açılmadan, hepimizde çocuğumuza en iyi öğretmeni bulma telaşı. En iyi derken, Türkçeyi, matematiği, fiziği iyi öğreten, bolca ödev veren, ilgisiyle bayıltan muallimi anlıyoruz tabi.

Siz hiç yavrusunu, ahlaki değerler noktasında en iyi yetiştirecek hocayı arama derdinde bir veli gördünüz mü? Peki, derdi ahlak olmayanın, ahlaksızlıktan sızlanmaya hakkı var mı? Herkesin kendisine sorusu şu olsun: ben anne veya baba olarak iyi bir eğitimci miyim?

Acı! Acı ama gerçek! Çocuklarımız ihmal ağaçlarımızın acı meyveleri! Onları ihmal ediyoruz. Daha doğrusu onlara ihtimam gösterirken(!), ihmal ettiğimizin farkında bile değiliz. Zenginimiz ihtimam göstermeyi; özel okul, paralı kolej veya özel ders sanıyor. Fakirimiz sokağa salıp düşe kalka hayatı öğrenmesini bekliyor. Sonuç: Profesör olanlar, bayram tatilini anasının elini öpmeden, kendini tatil beldelerine atarak geçiriyor. Orta düzey, baba yadigârı evlerinde çaylarını yudumlarken, daha fazla mal bırakmadığı için, atasını akılsızlıkla suçluyor. Fakir hepten isyankâr; biri Batman’da beriki İstanbul’da akranlarını bıçaklıyor, ötekisi Diyarbakır’da PKK’ya kaptırdığı evlatları için dizlerini dövüyor. Neden bu haldeyiz diye kimse düşünmüyor. Millet semptomatik tedaviler önermenin derdinde. Yine ağzı olan konuşuyor. Mikrop, kaynağıyla mesut yaşarken, Devlet suçluyu yanlış yerde arıyor! Suçlu kim? Lafı uzatmayacağım. Suçlu, yavrularımızın ahlak eğitimini önemsemeyen BİZLERİZ. Onlar bizlerin eseri. Ve sonraki haftalar değineceğim üzere; başka bir suçlu:  devletin yanlış eğitim politikaları!

Evet kardeşim, demem o ki; Fatih gibi evladım olsun diyen baba, kendinin ne ölçüde Koca Murad olduğuna, ana da Hüma Hatun’la yakınlığına bakmalı evvela.

Temiz toplum, temiz nesillerle inşa olur. Yusuf Kaplan hocanın dediği gibi “gençlerini ihmal edenler, geleceklerini imha ederler” Bizler eğitime kendi evimizin içerisinden, belki kendimizden başlamadan; kimseyi eleştirmeye hakkımız olduğunu düşünmüyorum. Bu da bendenizin bakış açısı.

Kaybedecek ne vaktimiz, ne gencimiz var! Haydi değerli dostlar, hiç vakit kaybetmeden kendimize çeki düzen verelim ve yavrularımızla daha fazla kaliteli vakit geçirelim.

Baki selam ve daim muhabbetlerimle…

 

Prof. Dr. Ömer Atalar
Prof. Dr. Ömer Atalaromeratalar@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Nebi Ulaş Eylül 11, 2019 / 15:33

Sayın hocam bu güzel kelâmınızdan dolayı elinize yureginize sağlık mürekkebiniz hiç bitmesin.selam ve dua ile

mehmet Eylül 11, 2019 / 22:40

hocam kaleminize sağlık ,çoğumuzun yakındığı şeyleri ve içimizden geçenleri anlatmışınız.