İBADET EDERKEN, SAĞLIĞI RAFA KALDIRMAYIN! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

İBADET EDERKEN, SAĞLIĞI RAFA KALDIRMAYIN!

Bu haber 28 Mayıs 2020 - 18:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Koronavirüs salgını ülkemizde görüldüğü andan itibaren sosyal mesafenin korunmasının güç olduğu alanlardan olan ibadethanelerimizde 16 mart itibari ile kapatıldı. İbadet etmek isteyen vatandaşlarımız ilk etapta Ramazan’da ardından ise Ramazan Bayramı’nda ibadethanelerin hizmet vereceğini düşünse de, ibadethanelerin 29 mayıs günü yani yarın yeniden hizmete açılacağı müjdelendi.  Tabi ki eskisi gibi safları sık tutarak ibadetler gerçekleştiremeyeceğiz.  Yeni hayatımızın normal prosedüründe yani maskeli ve sosyal mesafe kuralına riayet ederek ibadetlerimizi gerçekleştirebileceğiz.  Fırat gazetesi olarak bizler de ibadethanelerimize yeniden merhaba dediğimiz bugün insanlarımıza uyarıda bulunarak; “İbadet ederken, ne olur sağlınızı rafa bırakmayın! Müslümanlar kendi sağlıklarını da toplumun sağlığını da korumalı.  Özetle Müslümanların bile isteye masumlara zarar verme gibi bir lüksü yok. Yani İbadet edeceğim derken kul hakkı gibi büyük günahlara ne olur bulaşmayın” demekteyiz.

 

 

Haber- Yorum: Kübra TÜRKAN

Medya sadece kamuoyunu bilgilendirme görevi üstlenmemeli ve hassas süreçlerde kamuoyunu bilgilendirme gibi önemli bir işlevinin olduğu bilinciyle de hareket etmeli. Fırat gazetesi olarak, siz  değerli okurlarımıza bu çerçevede haberler sunmaya devam ettiriyoruz. Koronavirüs pandemisinin üstesinden gelmek için topyekûn bir mücadele içerisinde olmamız gerektiğinin bilincinde hareket ediyoruz.

74 GÜNÜN ARDINDAN İBADETHANELERİMİZ HİZMETE AÇILIYOR!

Bugün de 74 gün sonra yani yaklaşık 2,5 ay sonra kapılarını yeniden ibadet hizmetine açan ibadethanelerde kurallara uygun hareket edilmesi üzerinde duracağız. Bu konuda 81 ilimizin valiliğine gönderilen genelgede yer alan faydalı bilgileri de siz değerli okurlarımıza da paylaşacağız. Gerek genelgenin ayrıntıları gerekse de ibadetlerimizi yaparken nelere dikkat etmemiz gerektiğine dair bilgileri de haberimizin detayında bulabilirsiniz. İşte haberimizin ayrıntıları…

CEMAATLE İBADET HASRETİ BUGÜN SONA ERİYOR!

Camilerin ne zaman açılacağı ibadet görevini cemaat olarak mescit ve camilerde yerine getirmek isteyen kişiler tarafından araştırılmaya devam ediyordu. Geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliğine gönderilen genelde dikkat edilmesi gereken detaylar paylaşıldı ve toplu bir şekilde ibadet etmek isteyen vatandaşların 29 mayıs yani bugün bu hasretlerinin sona ereceği  belirtildi.

HENÜZ CEMAATLE BEŞ VAKİT NAMAZ KILINAMAYACAK!

İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen genelgede; yeni tip koronavirüs (Covid- 19) salgınının Türkiye’de yayılmasına engel olmak amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından alınan tedbirler kapsamında, 16 marttan itibaren salgın kontrol altına alınıncaya kadar ülke genelindeki bütün cami ve mescitlerde cemaatle vakit ve cuma namazlarının kılınmasına ara verildiği hatırlatıldı. Gelinen aşamada, pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Kabine Toplantısında, cami ve mescitlerin cemaatle ibadete açılmasına yönelik alınacak tedbirlerin değerlendirildiği belirtilen genelgede, Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda, 29 Mayıs Cuma günü belirlenecek kurallar çerçevesinde öğle, ikindi ve cuma namazlarının camilerde cemaatle kılınabileceği kararı alındığı ifade edildi.

CEMATLE SAFLAR SIKI TUTULMAYACAK, ARADA EN AZ BİRER METRE BOŞLUK OLACAK!***

Genelgede sosyal mesafe sınırının çizilmesi gerektiği ve bu kuralında ihlal edilmemesi gerektiği üzerinde duruldu.  Yani cami ve mescitlerde sosyal mesafe kuralına uygun bir şekilde cemaatle namaz kılınabilmesi için vali/kaymakamların koordinesinde namaz kılacaklar arasında sosyal mesafenin sağlanmasını teminen camilerin kapalı alanlarında/avlusunda/bahçesinde ve namaz kılmak için belirlenecek diğer alanlarda, bir kişinin en az 60×110 santimetrelik bir alanı (seccadenin kaplayacağı alan) kullanacağı göz önünde bulundurularak, her namaz kılınacak alanın en uç noktalarından her yönden birer metre mesafe olacak şekilde zeminde işaretleme yapılacak.

AVLUSU GENİŞ OLMAYAN YERLERDE CUMA NAMAZI KILINAMAYACAK!***

İbadethanelerin sosyal mesafe kuralını düşünerek kapasitelerini oluşturmalı ve kapasite aşımına gitmeden cemaat özenli bir şekilde bilgilendirilmeli ifadeleri de genelgede yer alarak; cami içi, bahçesi/avlusu ile namaz kılınacak açık alanların azami kapasiteleri, herkes tarafından görülebilecek bir şekilde anılan alanların girişine asılacak. İçerideki kişi sayısı yeterli noktaya ulaştığında ise bu durum giriş için bekleyen cemaate uygun şekilde duyurulacak. Ayrıca Cuma namazı, valilik ve kaymakamlıklarca belirlenecek (il/ilçe müftülüklerinin tespitleri kapsamında) yeterli bahçesi/avlusu/açık alanı bulunan camilerde kılınabilecek. Cami bahçesi/avlularının yeterli olmadığı yerleşim yerlerinde il/ilçe müftülerinin teklifi ilçelerde kaymakamlar, illerde valilerin onayı ile uygun görülen açık alanlarda, alınacak tedbirler çerçevesinde cuma namazı kılınabilecek.

İBADETLERİMİZ NOKTASINDA DA KURALLARI ESNETEMEYİZ!***

Tüm bunlar göz önüne alındığında ibadetlerimiz noktasında da sağlığımız için konulan kuralların esnetilmemesi gerektiği ortada. Fırat gazetesi olarak bizler de cemaatle ibadet hasretin sona erdirmek isteyen insanlarımıza çağrıda bulunarak; yeni hayatımızın normali çerçevesinde hareket etmenin faydalı olacağını aktarıyoruz.

İBADET EDERKEN, KUL HAKKINA DİKKAT!***

Sağlığımızın ve toplum sağlığını hiçe saymadan her alanda davranışlar sergilememiz gerektiğinin altını çizerek; “İbadet ederken, ne olur sağlınızı rafa bırakmayın! Müslümanlar kendi sağlıklarını da toplumun sağlığını da korumalı.  Özetle Müslümanların bile isteye masumlara zarar verme gibi bir lüksü yok. Yani İbadet edeceğim derken kul hakkı gibi büyük günahlara ne olur bulaşmayın” demekteyiz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.