Özel Haber: Ahmet Mert TALAY

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte alışveriş hareketliliği de başladı. Ramazan ayının vazgeçilmez ürünlerinin arasında yer alan hurma ise tezgâhlardaki yerini aldı. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte birçok ürüne de zam geldi. Bu kapsamda sofralarımızda en çok gördüğümüz ve iftarlarımızı açtığımız ürün olan hurma da zamdan nasibini aldı. Esnaflardan aldığımız bilgiler doğrultusunda bu yıl hurmaya geçen yıla oranla yüzde 50 zam yapıldığını da öğrendik.

HURMAYA YÜZDE 50 ZAM!

Doyurucu ve besleyiciliğinin yanı sıra Ramazan ayına özgü olması nedeniyle de ayrı bir öneme sahip olan hurmaya gelen zamlar vatandaşı üzdü.  Hurma fiyatlar resmen cepleri yakıyor. Hurma fiyatlarına gelen zamları değerlendiren esnaflar;  hurmanın hasat zamanında Mekke'ye kar yağması ve Medine'de sel olması nedeniyle bu yıl kaliteli ürünün az çıktığını bildirdi. Aynı zaman esnaflar bu durumun fiyatlara yansıdığını dile getirdi. Bu gelişmenin yansımaları fiyatların artmasına neden olurken esnafı da sıkıntıya soktu.

PEKİ BU YIL HURMA FİYATLARI NASIL?

Sarı hurma 55 TL, Medine hurması 125 TL, Hudri hurması 170 TL, Duble Şugai 200 TL, Medine Mebrum 220 TL, Medine Medioul 240 TL, İmba Medine hurması 240 TL, Bal hurma 50 TL, Bağdat hurması 50 TL, Tunus hurması 50 TL Kudüs hurması 180 TL.

“HURMA FİYATLARI ET FİYATLARIYLA YARIŞIYOR”

Hurma fiyatlarına gelen zamların çok fazla olduğuna değinen vatandaş Nevcihan Selvi; “Çoğu esnafın dükkânına girip, fiyatların neden bu kadar yüksek olduğunu sorduğumuzda, hiç haberleri takip etmiyor musunuz? Gibi yanıtlar alıyoruz. Fiyatlar gerçekten yüksek. Aperatif besin olarak hurma mı yiyeceğiz, et mi? Belli değil. Hurma fiyatları gerçekten çok yüksek. Hurma fiyatı resmen et fiyatlarıyla yarışıyor” diyerek hurma fiyatlarına gelen zamlara tepki gösterdi.

VATANDAŞLAR, HURMAYI İFTAR SOFRASINA NASIL GETİRECEĞİNİ DÜŞÜNÜYOR?

Vatandaş Ergin Yılmaz; “Atıyorum ben hurmanın kilosuna 220 TL ya da 240 TL verdikten sonra nasıl beş tane pide alacam? Bunu bir de otuz güne yayalım. El insaf ya!” dedi. Vatandaş Endam Yiğit; “Çok fazla giderimiz olacak. Vatandaş Caner Ataklı; “Biz üç kardeşiz, beş kişilik nüfusumuz var. Herkes bir ekmek yese aylık 2 kilo da hurma alsak ki zannetmiyorum daha fazla olur. İçinden nasıl çıkacağız? Bilmiyorum” dedi.  

ESNAFLAR DA ARTAN FİYATLARDAN ŞİKÂYETÇİ

Esnaf Haktan Özlü; “Geçen yıl hurmanın hasat zamanında Mekke'ye kar yağması ve Medine'de sel olması nedeniyle bu yıl kaliteli ürün az çıktı. Bu durumun fiyatlara yansıdı. Bu gelişmenin yansımaları yani fiyatların artması esnafı sıkıntıya soktu” diyerek artan fiyatlar yüzünden iş yapamadığına değindi.  Esnaf Medine Gülen ise “Esnaf olarak zararına satış yapmak beni zor duruma düşürüyor ne yazık ki bundan başka da ticaret yapamıyorum” dedi.