Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, verdiği bir röportajda İstanbul’daki ev kiralarının çok yüksek olduğunu kendisinin de İstanbul’da annesi ile birlikte yaşadığını ifade etti. Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın bu açıklamasının üzerine 161 bin TL maaş aldığı gibi bilgilerde kamuoyunda konuşuldu ve bir anda Hafize Gaye Erkan eleştirilerinin odağında kalan isim oldu.

Bu konu özelinde Fırat Gazetesi’nden Kübra Türkan’a açıklama yapan CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, başarılı bir bürokrat olan Merkez Bankası Başkanı hemşehrimiz Hafize Gaye Erkan’ın aldığı kararın gerekçelerini belirterek, kamudaki tüm bürokratların ülke ekonomisini ve kaynaklarını düşünerek tıpkı Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan gibi hareket etmesini istedi.

“Yeniden devlet adamlığı duruşunu hatırlattı”

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol; “Son dönemlerde Merkez Bankası Başkanım Hafize hanımın; İstanbul’daki ev kiralarının yüksek olması nedeniyle annesinin yanına taşınması ile ilgili yaptığı değerlendirme kamuoyunda farklı değerlendirildi. Ben buna farklı bir akış açısı getirmek isterim. Aslında Hafize hanımım bu tespiti; bize uzun yıllardır AK Parti iktidarları döneminde; devlet adamı ve kimliği ile siyaset ve bürokraside görev alan isimlerin varlığını tekrardan hatırlattı” dedi.

“Bürokraside bir saltanat kültürü yaygınlaştı”

Merkez Bakanı Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın görevinden kaynaklı statüsünü kendi çıkarları için kullanmamasının önemli olduğunu kaydeden Milletvekili Gürsel Erol; “Nedeni şu? Merkez Bankası Başkanı’nın Merkez Bankası Başkanlığı görevini sürdürmesinden kaynaklı yani sahip olduğu özel statüden dolayı sahip olduğu birçok kaynak var. Hepimizin son dönemlerde takip ettiği gibi özellikle AK Parti İktidarları döneminde kamuda, bürokraside görev alan bürokratların birkaç yerde Yönetim Kurulu Üyeliklerinden dolayı aldıkları maaşlar çok astronomik rakamlarda. Ayrıca bürokratların; makamlarını kullanarak; yaşam standartlarının yükselmesi, görevlerinden kaynaklı; lojman, araç tahsisi ve bu imkânları kullanması ile ilgili Türkiye’de bürokrasi de büyük bir saltanat kültürü yaygınlaştı” dedi.

YSK'dan son seçim hazırlıkları: Heyet deprem belgesinde YSK'dan son seçim hazırlıkları: Heyet deprem belgesinde

“Devlet adamlığı kimliğinin yansıtılmasına hasret kalmıştık”

Geçmişte devlet adamlığı kimliğinin daha çok ön planda olduğunu vurgulayan Milletvekili Erol; “Ama geçmişe baktığınız zaman devlet adamlığı kimliği ile bürokraside görev alan kişiler; bürokraside marka değeri oluşturan bürokratlar da vardı. Uzun süredir biz buna hasret kaldık ve göremedik. Ben Hafize hanımın; bu nedenle bu konudaki açıklamasını farklı değerlendiriyorum. Şöyle ki bizde aile ile yaşamak bir Anadolu kültürüdür. Yurt dışında yüksek bir maaş alıp; Türkiye’deki ekonomik krizin çözümü ile ilgili, siyasi bir irade kullanmadan sadece kendi bilgi ve beceresini kullanarak ve yurt dışındaki alanlarda elde ettiği donanımı ve tecrübesi ile Hafize Hanım Merkez Bankası Başkanlığı görevi için tercih edildi” şeklinde görüş bildirdi.

“Yurt dışındaki standartlarını bırakarak, Türkiye’de makul bir hayata döndü”

Açıklamasını sürdüren Milletvekili Erol; “Sanıyorum Hafize hanımın yurt dışında aldığı maaş 85 bin Dolar bandında. Bu maaşı bırakıp, 161 bin TL ile Merkez Bankası Başkanlığı’na gelmesi de aslında bir nevi büyük bir özveri. Çünkü yurt dışında kurduğu bir düzeni ve yaşam standartların bırakarak, burada  daha makul bir hayata geri dönerek, hatta annesinin yanına yerleşme ihtiyacı hissederek bir görev anlayışı ile gelmesi bana göre son derece takdir edilmesi gereken bir davranıştır” ifadelerini kullandı.

“Sorumluluk ve vatan sevgisi ile geldiğini düşünüyorum”

Bunun bir örneğinin 2001 yılında yaşandığına da dikkat çeken Milletvekili Erol; “2001 Krizinde Kemal Derviş, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı olarak Türkiye’ye geldi. O dönem Derviş geldiğinde de büyük eleştirilere neden olmuştu. Halbuki Derviş’in gelişi ile ekonomide bir toparlanma oldu. 2010 yılına kadar da Kemal Derviş’in ekonomi politikaları iktidar tarafından uygulandığı için ülkede bir ekonomik kriz yaşanmamıştı. Şimdi Hafize hanımın bu görevde olmasını da ben öyle değerlendiriyorum. Bir sorumluluk ve bir görev anlayışı ile vatan sevgisi ile geldiğini düşünüyorum” dedi.

“Hafize Gaye Erkan eleştirilmek yerine örnek gösterilmeli”

“Hafize Hanımın Merkez Bankası’nın avantajlarını kullanarak, en iyi bir lojmanda oturabilme imkânı varken annesinin yanında da oturuyor oluşu bir Anadolu Kültürü’nün yansımasıdır” diyen Milletvekili Erol; “Aslında diğer bürokraside görev alan bürokratların da örnek alması gereken bir davranış. Çünkü bu süreçte en önemli şeylerden biri kamuda tasarruf. Özellikle kamu binalarının kiraları, lojman giderleri, bürokratların bireysel harcamaları gibi. Kamuda tüm bu harcama kalemleri; büyük bir bütçe açığı yaşatıyor. Bu anlamda bunun örnek alınması gerektiğini düşünüyor ve Hafize Hanımın eleştirilmesi yerine örnek gösterilmesi gerektiğine inanıyorum” dedi.

“Saltanat yaşayan bürokratlara değil, devlet adamlığı yapan bürokratlara ihtiyaç var!”

Sözlerinin sonunda ise Milletvekili Erol; “Hafize hanımın açıklamalarını herkes farklı yorumlayabilir ama ben takdir ederek kamuda görev yapan tüm bürokratların örnek alması gereken bir davranış olarak görüyorum. Artık bir kaç yerden maaş alan kamunun imkânlarını kullanarak, saltanat yaşayan bürokratlar değil; ülkenin menfaatleri için tasarruflu davranmayı kamu yararı gözeterek gereksiz harcamalardan kaçan devlet adamlığı kimliğiyle görev yapan bürokratlara ihtiyaç var. Bunu hatırlatan Merkez Bankası Başkanı Hafize hanıma teşekkür ederim” dedi.

Editör: Haber Merkezi