Hemşehrimiz Prof. Dr. Naci Görür gururumuz oldu! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

Hemşehrimiz Prof. Dr. Naci Görür gururumuz oldu!

Bu haber 12 Temmuz 2020 - 13:50 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İTÜ, Amerika Birleşik Devletleri ve Hollanda’dan araştırmacıların yer aldığı bir ekibin bilimsel makale sayısı, atıf sayısı, yazar sırası gibi değişkenlerden oluşan kompozit indikator bilimsel etki endeksini kullanarak 22 anabilim dalı ve 176 alt bilim dalında oluşturduğu en etkili bilim insanları listesinde 12 bilim insanıyla Türkiye’de devlet üniversiteleri arasında ilk sırada yer aldı. 12 bilim insanı arasında hemşehrimiz Prof. Dr. Naci Görür’ün de bulunması Elazığ’ımızı haklı olarak gururlandırdı.

 

 

Türkiye’den 196 bilim insanının yer aldığı liste bilimsel makalelerin sayısı, atıf sayısı, yazar sırası gibi değişkenlerden oluşan kompozit indikator bilimsel etki endeksini kullanarak, 22 anabilim dalı ve 176 alt bilim dalında, dünyanın en etkili bilim insanları uzman bilim insanlarınca belirlendi. Plos Biology isimli bilimsel dergide yayımlanan listede, Koç Üniversitesi 16 bilim insanıyla yer aldı. Ardından İTÜ 12 bilim insanı yer alırken, Hacettepe Üniversitesi ile Orta Doğu Teknik Üniversitesi de (ODTÜ) 10’ar bilim insanı ile listede yer aldı. İTÜ, 12 bilim insanıyla ülkemizdeki devlet üniversiteleri arasında ilk sırada yer aldı. Listede eşit sayıda yer alan bilim insanıyla Hacettepe ve ODTÜ ikinci sırayı paylaşırken 9 bilim insanı ile İstanbul Üniversitesi üçüncü oldu.

12 ETKİLİ BİLİM İNSANI ARASINDA HEMŞEHRİMİZ PROF. DR. NACİ GÖRÜR DE VAR!

Anabilim dallarına göre Türkiye’den listeye en çok bilim insanı 37 kişiyle kimya dalından girerken, klinik tıp 30 kişiyle ikinci sırada yer aldı. Etkinleştirici ve Stratejik Teknolojiler ile Mühendislik de 28’er bilim insanıyla üçüncü sırayı paylaştı. İTÜ’den listede yer alan akademisyenlerimiz ise yer ve çevre bilimleri, kimya, endüstri mühendisliği ile çevre mühendisliği alanlarında listede yer aldı. Yer ve Çevre Bilimleri dalında Prof. Dr. A. M. Celal Şengör, Prof. Dr. Aral I. Okay, merhum Prof. Dr. Aykut Barka, emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Naci Görür ve Prof. Dr. Mehmet S. Çelik yer alırken Kimya dalında Prof. Dr. Yusuf Yağcı, Prof. Dr. Oğuz Okay, merhum Prof. Dr. Niyazi Bıçak ve Prof. Dr. Ümit Tunca listeye girdi. En etkili bilim insanları listesinde Endüstri Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Cengiz Kahraman, Çevre Mühendisliği’nden Prof. Dr. İdil Arslan Alaton ve Prof. Dr. Hikmet Kerem Cığızoğlu yer aldı.  Bu listenin paylaşılmasının ardından; Elazığlılar haliyle son derece haklı bir gurur yaşadı. Çünkü doğru ve akılcı tespitleri ile sürekli gönüllerde yer tutan başarılı bilim insanı hemşehrileri Prof. Dr. Naci Görür’ün böyle bir listede unutulmamış olmamasından Elazığlılar mutluluk duydu.  (Haber Merkezi)

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.